Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atık beyanı hakkında...

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Olgaç SÜRMELİHİNDİ tarafından paylaşıldı.

 1. Arkadaşlar ekteki yazı tehlikesiz atık beyanları ile ilgilidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Şöyle bir çelişki var. Tebliğ kapsamında olmayan tehlikesiz atık var ama bunlar tehlikesiz atık olarak değerlendirilmiyor diyorsunuz. Bence değerlendirilir. atık kodlarında listede başka bir şekilde belirtilmemiş atık kodu var. Oradan bakıp değerlendirebiliriz ya da malzemeyi inceleyip atık kodlarına bakacağız elbette bir karşılığı vardır.
   
 3. Mesela çoçuk bezlerinin yan kesim fireleri,çuval yan kesim firesi ve çamaşır iplikleri( telef olarak da adlandırılır), makinede kullanılan boyaların donmuş hali, kasa çapakları, takozlar bunlar tehlikesiz atık olarak değerlendirilir.

  Tebliğe ben bir daha bakayım. Tıbbi atıklar benim bildiğim tehlikeli atık olarak değerlendiriliyor.
   
 4. Biz düzeltelim. Bakanlığı arayalım. Her zaman onlar haklı diye birşey yok:)
   
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Olgaç bey merhaba,

  Tehlikesiz atık beyanı ile ilgili bir sonuca ulaşabildiniz mi? benim de okuduğum bir duyuruda (özel bir firmanın sitesinde bulunan duyuru) şöyle geçmekte;

  Yine bilindiği üzere, beyan işlemleri bir önceki yılın atık verisine yönelik yapılmakta olup takip eden yılın Ocak ve Mart ayları arasında gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, 01.01.2015 tarihinde başlayacak beyan yükümlülüğü doğrultusunda beyan edilecek olan 2015 yılı tehlikesiz atık bilgisinin 2016 yılının Ocak ve Mart ayları arasında Bakanlığımız Çevre Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Bu kapsamda, 2016 yılından başlayarak her yıl Ocak ve Mart ayları arasında tehlikesiz atık üreticilerinin oluşturdukları tehlikesiz atıklarına ilişkin bir önceki yıla ait atık beyanlarını Bakanlığımız Çevre Bilgi Sistemi (http://online.cevre.gov.tr) üzerinden bildirmesi gerekmektedir.

  bu konuda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ?
   
 6. Öncelikle merhaba. İl çevre ile görüştüğümde beyanlar 2015'ten sonra başlayacak demişlerdi ama sistemde sıkıntı var. Şöyle ki sisteme alınan malzemeleri giriyorum ve geri kazanım sonucu elde edilen ürünleri sattığım yerlerin isimleriyle beraber yazıyorum ama iş stok miktarını yazmaya gelince yazılmıyor. Ben bu konuyu il çevre ile bir kez daha görüşeceğim. Bir de sistemde yenileme çalışması yaptılar. Bu yüzden sistemde hala düzelme yok.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  yani beyanlar 2016 yılında 2015 verilerini içerecek şekilde yapılacak doğrudur değil mi?

  ambalaj atıkları konusunda çok fazla tecrübem yok ama bir maden firmasında ambalaj atığı beyanı yapılmasına gerek yok diye biliyorum, piyasaya süren, ambalaj atığı üreticisi hiç değiliz tedarikçi de değiliz evsel ambalajlarımız oluşuyor. bir de yurt dışına dökme maden satıyoruz.?
   
 8. Bana bir yazı geldi ve o yazıyı sizinle paylaşayım. 2015 yılının beyanı 2016 yılının ocak ve mart ayları arasında yapılacaktır diyor. Bu çerçevede 2014 yılının beyanını 2015 yılında yapacağız ama dediğim gibi sistem sıkıntılı ve stok miktarını giremediğimiz için bekleyeceğiz. Bir de ben tehlikesiz atıkları ayrı bir sistem tutuyorum isterseniz size gönderebilirim.
   

  Ekli Dosyalar:

 9. Eda Türkoğlu

  Eda Türkoğlu CMNet Üyesi

  Olgaç Bey;

  Tehlikesiz atıklar için kullandığınız sistemi paylaşabilir misiniz?
   
 10. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Olgaç bey, 2015 verilerini 2016 da sisteme gireceğiz diyorsunuz ama birde 2014 ü de sisteme giremiyorum diyorsunuz,sanayi odasından gelen yazıyı ben mi yanlış yorumluyorum anlayamadım. Tebliğ kapsamında yükümlülüğümüz 2015 yılında başlıyor yani beyan dediğiniz gibi 2016 da yapılacak. 2014 yılı için bir yükümlülüğümüz yok diye biliyorum. yani 2015 te sisteme girmemiz gereken bir veri yok. ben mi yanlış anlıyorum?
  Birde dediğiniz gibi olduğunu yanı 2014 veri girişininde yapılacağını varsayarark konuşuyorum, siz demişsinizki sistem arızalı giriş yapamıyorum zaten sistem şuan kapalı hangi sisteme nasıl giriş yapıyor olabilirsinizki? Tehlikesiz atık beyanlarıda(http://online.cevre.gov.tr) adresinden yapılacağı belirtilmiş ve şuan sistem kapalı ocak ayında açılacak.
   
  İpekszksn, asmin ve Gülşah Albayrak bunu beğendi.
 11. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  dün çevre il müdürlüğünden memurlar tesisimizdeydi bu konu hakkında konuştuk.2015 yılı verilerini 2016 gireceğiz. 2015 yılında veri girişi yok
   
  Gürkan Güslü ve sdagtekin bunu beğendi.
 12. asmin

  asmin CMNet Üyesi

  Tebliğ kapsamında yükümlülüğümüz 2015 yılında başlıyor ve biz 2015 yılındaki beyanları 2016 da yapmalıyız diye biliyorum.. Ama İl çevre 2014 ün bildirimlerini de 2015 te yapmalısınız diyor.. Bu ne yaman çelişki böyle :( :acpsnr:
   
 13. Hilal hanım öncelikle merhaba. Şimdi ben eylül ayında sistemi incelediğimde tesise gelen tehlikesiz atıkları giriyorum ve geri kazanım sonucu elde ettiğim ürünleri satarken firma isimleri ile birlikte sisteme çıkış yapıyorum ama bir türlü stok miktarını yazamıyorum. Bundan dolayı sıkıntı yaşıyorum ve il çevre ile görüştüğümde sistemi yenileyeceğiz demişlerdi ve bundan 1 ay öncesine kadar sistemde yenileme çalışması vardı ama hiçbir değişiklik olmadı. eğer sistem düzelirse veri girişlerini yapmaya başlarız ve bana öyle geliyor ki 2014 yılının verilerini toplu halde giriş çıkış yapabiliriz.

   

  Ekli Dosyalar:

 14. Hilal Güney

  Hilal Güney CMNet Üyesi

  Olgaç bey galiba bir yanlış anlaşılma var tehlikesiz atık üreticileri 2015 yılı ürettikleri atıklarını tebliğ kapsamında (http://online.cevre.gov.tr) sistemine 2016 yılında beyan edecekler, size sanayi odasından gelen yazıda bahsedilen ve ilk sizin bu konuda paylaşım yaptığınız yazı bundan ibaret. azönce bahsetmiş olduğunuz konu bambaşka bir konu bildiğim kadarıyla.
   
  Çiğdem Selişter bunu beğendi.
 15. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Sanırım Olgaç Bey TAT ya da GDT'de çalışıyorsunuz.

  Belirtmiş olduğunuz yazı toplama ayırma ya da geri dönüşüm yapan firmalar için diye değil, atık üreticileri için geçerli diye biliyorum.

  Toplama ayırma tesisleri ya da GDT'ler zaten İl Müdürlüklerine satışları ve alışları belirtmekle yükümlü (online ve yazılı olarak bir sonraki ayın ilk 5 günü içerisinde)
   
 16. Bence bu konu tehlikesiz atık alanlarıda ilgilendiriyor. Sonuçta tehlikesiz atık üreticileri ve tehlikesiz atık alan firmalar çevre bilgi sisteminden girip beyanlarını yapmak zorundalar.

  Evet hem TAT hem de GDT'de çalışıyorum. Bu yazı tehlikesiz atık alan firmalarıda ilgilendiriyor. Sizlerin görüşü nedir?
   
  Olcay Çetin bunu beğendi.
 17. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  Öncelikle herkese günaydın :uyku::uyku:
  MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ kapsamında;

  a) Atık beyan formu: Atık üreticileri tarafından doldurulması gereken internet tabanlı programda yer alan formu,
  e)Geri kazanım formu: Geri kazanım tesisi tarafından doldurulması gereken internet tabanlı programda yer alan formu,

  Benim anladığım Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi olan tesisler topladıklarını değil, endüstriyel atık planları dahilinde bildirdikleri tehlikesiz atıkları beyan edecekler. Ben tebliği yeniden okuyunca bu yorumu çıkardım
   
  sdagtekin ve Çiğdem Selişter bunu beğendi.
 18. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  bence de belirttiğiniz gibi. hem aslı lisans konusu olan bildirimleri yapar hem atık üreticisi olduğu için beyanları diğer üreticiler gibi yapar anlamını çıkarıyorum bende.
   
 19. Mustafacan

  Mustafacan CMNet Üyesi

  Üretim prosesden kaynaklana naylon atıkları hangi kodda belirtmemiz gerekir.(Hidrolik presde paslanmaz saç levhayı
  şekillendirilirken kaydırma amaçlı kullanılıyor.)

  Ayrıca fire karton atıkları için hangi kod uygundur?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...