Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ters ozmos ile sodyum metabi sülfit arasındaki bağlantı

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında sbrglmz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. sbrglmz

  sbrglmz CMNet Üyesi

  sistemden 2 kademeli ters ozmoz mevcuttur. ilk kademeli olan sistemde ilk 9 membrana giren su son kademede 5 kılıfa girip ürün suyu üretimi ve kons. suyu atığı sağlamaktadır. Bilindiği üzere sodyum metabi sülfit (Na2S2O5) suyun içindeki serbest klorun (OCl-) etkisini azaltıp membranın çözülmesini engelleyerek membranı korumaktadır. Biz uzun süredir serbest klor miktarı düşük olmasına rağmen SBS dozajını (250 ml/dk) biraz fazla tutuyorduk ORP değeri (150 civarı) baz alınarak dozaj miktarı fazla idi. Yani sormak istediğim şey bizim 1. kademe membran fark basıncı 60 kpa iken yaklaşık bi ay içinde 100 kpa çıktı. Bu aralar SBS dozajı (35-50 ml/dk) miktarı düşürüldü. Bu şekilde çalışan sistemde sadece SBS dozajı miktarı değişti ve fark basıncımız 80 kpa ama ORP değeri 215-240 mV değerlerine ulaştı. Soruma gelecek olursak SBS dozajının miktarı ile ters ozmos fark basıncı ilişkisi var mıdır.

  Ayrıca kılıfların içindeki membranlar kontrol edildi herhangi kışır bir tabaka veya jelimsi tabaka membran görsel incelemesinde gözükmedi.
   
 2. alper aktürk

  alper aktürk CMNet Üyesi

  basınç farkı bir kirlik septomudur. kirlilik cinsi tesbit edilip uygun kimyasal kullanarak yıkama yapmak gerekir.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.