• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tesis kodu ve bertaraf yöntemi hk.

Ramazan Y.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
üniversite
Merhaba, beyan işlemlerinde kullanılmak üzere atığın gönderildiği tesisin kodu ve o atığı bertaraf yönteminin ne olduğunu öğrenebileceğim bir sistem var mıdır?
Bu bilgileri sadece tesisi arayıp mı öğrenebilirim?

Merhaba, eğer gönderdiğiniz atık tehlikeli ise Atık Yönetim Uygulamasından gittiği tesisin kodunu ve miktarları görebilirsiniz. Atık işleme yöntemi için atığın gönderildiği tesislerden bilgi almak en doğrusu.

Özgün Yağız ÖZGÖRENÖnceki danışman firma 190805 - Kentsel atık suyun arıtılmasından kaynaklanan çamurların gönderimi Atık Yönetim Uygulamasından yapmadığı için tesis kodunu göremiyorum ve farklı tesislere gönderim yapılmış. Bu çamurların Atık Yönetim Uygulaması üzerinden çıkış yapılması zorunlu mu? Atık Yönetim Uygulaması üzerinden çıkış yapılmadığı için bu atıkları 2023 yılı Atık Beyanına işlemem gerekir mi?

Ramazan Y.Atık kodu için Atık Yönetimi Yönetmeliği'nin ekindeki kodlara bakıınız. Bahsettiğiniz kod tehlikesiz atık olduğu için MOTAT'tan gönderilmemiştir. Dolayısıyla uygulamada hata yoktur. Sizin tehlikeli ve tehlikesiz tüm atıkları atık beyan formundan beyan etmeniz gerekmektedir.

Atık beyanında göstermeniz gerekir. Bu şunun gibi bir durum aslında "ambalaj atıklarını gönderip makbuz almak". Sonuçta makbuz yada imza karşılığı gönderdiğiniz bir atığı beyanda belirtiyorsunuz.