Toyota ve Honda binlerce aracı geri çağırdı

Dinamik Karbon'

E

Emre

Ekli dosyayı görüntüle 11769

Son günlerde Toyota ve Honda’nın binlerce aracını geri çağırması Japonya’yı tedirgin etmeye başladı. Toyota’nın araç geri çağırmaları için Japonya Ticaret Bakanı Masayuki Noashima, “Durum ciddi. Geri çağırmalar, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor” dedi. Dün de Honda 140 bini ABD’de olmak üzere dünya genelindeki 646 bin adet Fit/Jazz ve City modeli aracını geri çağıracağını açıkladı.

Japonya için önemli

Toyota’nın geri çağırma boyutunun çok yüksek olduğunu ifade eden Noashima, şu değerlendirmeyi yaptı: “Durum ciddi. Bu, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor. Müşteri güveninin sağlaması gerekiyor. Geri çağırmaların boyutu çok yüksek. Durum ciddi. Geri çağırmalar, küresel ekonominin ortaya çıkarabileceği olası tehlikelere işaret ediyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişme olacaktır.”

ABD’de düşüşe geçer

Sanayi analistleri ise Toyota’nın, geri çağırmaları ve beklenmeyen bir kararla ABD’de en fazla satan bazı modellerin üretim ve satışının durdurmasının, pazar kaybına yol açabileceğini düşünüyor. Edmunds.com’un aylık raporuna göre, Toyota’nın ABD pazarındaki payı, ocak ayında yüzde 14.7’ye düşecek görünüyor.

Toyota pedalı onayladı

Toyota’ya gaz pedalı tedarik eden CTS Corp Üst Yöneticisi Vinod Khilnani de, Toyota için yeni gaz pedalı tasarladıklarını, yeni tasarımın CTS ve Toyota tarafından yeterince test edildiğine inandığını belirtti. Khilnani, ilk gaz pedallarının Toyota’nın istekleri doğrultusunda yapıldığını, gaz pedallarında sorun çıkan bölümün Toyota tarafından öngörülemediğini ifade ederek, “Biz pedalları onların istediği şekilde yaptık ve Toyota bunu uygun gördü” dedi.

Sorun çözülüyor

Bu arada dün Toyota, gaz pedallarının sıkışmasıyla ortaya çıkan sorunu nasıl çözeceğini bulduğunu çalışanlara ilettiği mesajla duyurdu. Şirketin, çalışanlara gönderdiği elektronik postada, sorunun çözümü için planların birden fazla yönden geliştirildiği belirtildi. Şirket, çok satan Camry sedan modeli de dahil olmak üzere sekiz model üzerinde mühendislerin çalıştıklarını bildirdi. Toyota, gaz pedallarının nadiren takıldığını ifade etti.

1.8 milyon araç

Toyota, Avrupa’da gaz pedalı sorunu nedeniyle geri çağıracağı araç sayısının en fazla 1.8 milyon olabileceğini bildirdi. Toyota, yaptığı açıklamada, geri çağırmalardan, üretim tarihleri 2005 şubatına kadar giden AYGO, iQ, Yaris, Auris, Corolla, Verso, Avensis ve RAV4 modellerinin etkileneceği belirtildi.

Türkiye’deki araçlar bu kapsama girmiyor

HONDA Türkiye’den geri çağrılmayla ilgili yapılan açıklamada, “Jazz ve City modellerindeki cam açma düğmesi arızasından kaynaklanan geri çağırma” Türkiye’de satılan hiçbir aracı içermemektedir” denildi. Benzer bir açıklamayı Toyota Türkiye yetkilileri de iletti..

Honda 646 bin Jazz ve City’yi çağırdı

HONDA 140 bini ABD’de olmak üzere dünya genelindeki 646 bin adet Fit/Jazz ve City modeli aracını geri çağıracağını açıkladı. Honda sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, geri çağırma kararının Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Güney Afrika ve Asya ülkelerinde satılan modelleri kapsadığı, ancak Japonya’da satılanların bu uygulamaya dahil olmadığı belirtildi. Geri çağırmaya gerekçe olarak gösterilen arızanın araçların elektrik sistemiyle ilgili olduğunu açıklayan Honda, söz konusu arızanın otomatik camları açıp kapatan düğmeden içeri su girmesine, dolayısıyla bazı durumlarda yangına yol açabildiğini belirtti.

Toyota: Türkiye’deki araçlarda hata varsa hemen harekete geçeriz

TOYOTA Pazarlama ve Satış A.Ş, Toyota Avrupa tarafından düzenlenecek potansiyel gaz pedalı sorunu ile ilgili geri çağırma kampanyasına ilişkin, Türkiye’de satılan araçların etkilendiğinin tespiti halinde, araç sahiplerine ulaşılıp işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu. Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş’den şu açıklama yapıldı: “Toyota, Avrupa’da durumdan etkilenen ülkeleri ve araç sayılarını belirleme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma sonucunda, eğer Türkiye’de satılan araçların etkilendiği tespit edilirse, belirlenen araç sahiplerine direkt olarak ulaşılacak ve araçları ile ilgili gereken işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.”

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Ara 2008
Mesajlar
412
Tepki puanı
354
Puanları
68
Konum
İstanbul
Türkiyedeki araçların için kimse kılını bile kıpırdatmaz...
 
Üst