• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ts 16949

Ebru Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba. TS 16949 standardını hazırlamam gerekiyor ve elimde bir örnek yok. otomotiv sektöründe çalışan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Ts 16949

Biz de firma olarak TS 16949 belgesinin almayı planlıyoruz. Kalite Güvence departmanına ben bakıyorum firmada.Biz (biraz da benim tecribesiz olmamadan kaynaklanıyor) profesyonel bir kurum ile bu konuda çalışmayı planlıyoruz.Bu aşamada da teklif topluyorum.Çünkü öğrendiğim kadarı ile TS 16949 ISO 9001:2008 gibi değilmiş.Onu da bünyesinde ihtiva eden çok geniş çaplı bir çalışma gerektiyormuş.

çok acele değilse yardımcı olmaya çalışırım. şimdilik ekteki dosyalar size yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• 51612809-TS-ISO-TS-16949-Turkce-38.pdf
    360.8 KB · Görüntüleme: 293
  • ISOTS16949.pdf
    528.6 KB · Görüntüleme: 184
  • teknik.pdf
    587.3 KB · Görüntüleme: 144
  • TS-ISO 9001 farklari I.pdf
    427.6 KB · Görüntüleme: 140
  • Iso-ts-16949-da-surec-yonetimi-uygulamalari-process-management-applications-in-iso-ts-16949.pdf
    914.5 KB · Görüntüleme: 210
  • Iso-ts-169492002-otomotiv-kalite-yonetim-sistemi-ve-bir-otomotiv-yan-sanayi-firmasinda-uygulamal.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 165

@qrafiqer

yardımcı olursanız çok memnun olurum. çünkü gerçekten zor bir iş benim için. ayrıca dosyalar için de çok teşekkür ederim.

Tavsiyem (yanlış anlaşılmasın) tecrübeli birilerinden danışmanlık almak.İnşallah biz de yaparız da ben de öğrenmiş olurum.Tecrübe sahibi olmuş olurum.

Hayri bey, doğru söylüyorsunuz ama takdir edersiniz ki bunu kendi kendime yapmak benim seçimim değil :)

akredite olmuş kurumlardan ve daha önce TS 16949 belgelendirme hizmeti yapmış bir danışmanlık firması olmasına özen göstermeye çalışınız.

Ebru Hanım sizi çok iyi anlıyorum.Patronlarınıza olaya bence şu yönden baktırtın.Tecrübesi olmayan birisi ile bu işin 6-8 ay süreceği,tecrübeli ve akredite olmuş bir danışman ile bu işin 3 ay gibi bir sürede biteceği.Bu süre ne kadar kısalırsa o kadar çabuk müşteri bulurlar ve üretimleri artar. :)

@qrafiqer
Arkadaşlar standartları site üzerinden yayımlamamazı öneririm, bub dökümanlar para ile satılmakta ve yayaıolnaması ve çoğaltılması kopyalanması yasak, bilginize.

Aman diyeyim, 16949 öyle tek kişinin kurabileceği bir sistem değil ne yazık ki. Hele ki bir çevre mühendisi olarak kendi başınıza içinden çıkmanız imkansız. 9001 ve 14001 ile karıştırmayın sakın.

Ne yapıp edip ya dışarıdan hizmet alın, ya da firmanızın kalite, üretim gibi departmanlarından tecrübeli en az 2-3 insanla ekip olarak çalışın.

arkadaşlar peki bu standardın belge başvurusu TSE'ye mi yapılıyor, başvuru gerekli evraklar nelerdir ?

@tunalper

16949 u neden bukadar büyütüyorsunuz acaba. Ben ne danışmanlar gördüm 2 yıllık üniversite mezunu. Tek yapmanız gereken çalışanların ve üst yönetimin desteğini almanız. Standardı okuyunuz, firmanızın şu anki durumuyla karşılaştırınız ve standardın gerekliliklerini sağlayınız.