• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Üretim İçerisine Faklı Bir Üretim

MÜGE AK

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,
Çalışmakta olduğumuz firmamızın içerisine farklı bir ünvan ile 2. bir üretim konusunu dahil etmek istiyoruz.2 farklı üretim 2 farklı ünvan ve tek bir üretim alanında çalışma gerçekleştireceğiz.Çevre açısından sıkıntıları ve dikkat etmem gereken kısımlar hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
MÜGE123Müge Hanım Merhaba,

Aynı ada ve parsel içerisinde 2 farklı unvana sahip firma 2 farklı üretim yapabilir. Ancak diğer firmanın çevre izni ve/veya lisans kapsamında görüş sorması gerekmektedir. Birbirinizin üretimini etkilemeyecek şekilde üretim yapılması gerekir. Bu tür durumlarda 2 firma da sınırlarını belirlemesi gerekir. Anladığım kadarıyla diğer firma kiracı olarak üretim yapacak. Bir de aynı alanda üretim yapılmamasına dikkat edin. Üretim yapacağınız alanlar farklı olsun.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
MÜGE123
Merhaba,

Olgaç Bey'in söylediklerine ek olarak faaliyetin nerede yapılacağı da önemlidir. Yenilenen OSB Uygulama Yönetmeliği'ne göre aynı ada/parsel'de farklı bir unvan ile çalıştırılmasının izni bulunmamaktadır. OSB dışında iseniz Belediye'nin ya da İl Özel İdaresi'nin şartları geçerlidir.

Destekleriniz için teşekkür ederim,
İşletmemiz OSB sınırları dışında yer almakta olup, Belediye İl sınırları içerisindedir.Üretim alanını dikdörtgen olarak düşünürsek, köşe kısımlarda bizim makine ve ekipmanlarımız yer almakta olup, orta bantta kiracı işletme yerleşecektir.Aynı alanda yer alan iki firma için Çed Görüşleri,Çevre İzin Görüşleri alınabilir mi?

aynı alan içerisinde yer aldıkları için sadece biri için mi alabilirim iki firma içinde alabilir miyim ona emin olamadım aslında

@MÜGE123 Her ikisi için alınması gerekir. Yalnız sizin firmada sistem üzerinden çevre mühendisi olarak gözüküyorsanız diğer firmanın danışmanlık ya da çevre mühendisi desteği alması gerekir.

Bu OSB'lerde aynı ada-parselde çalışmasıyla ilgili olarak; Tam kesin bir bilgi olmamak kaydıyla, her OSB'nin bir iç tüzüğü olup ona göre aynı yerde iki firmanın çalışması durumuna izin verme durumları olabiliyor sanırım.

@MÜGE123 @Olgaç Sürmelihindi Beyin dediklerine ilave bahsi geçen iki firmayada en baştan ÇED görüşünden Mali Sorumluluk Sigortasına kadar, hatta başvurularda istenen iş akım şeması eklerine konulan katı atık alım yazısı, kanal bağlantı yazısı vb. evrakların tek tek alınması gerek. Yani izin/lisans ve ÇED tesisleri ayrı ayrı değerlendirir.

Ben de öyle düşünüyorum. Ancak bu hafta içi Tekirdağ'da benzer bir sorun yaşadım. Yönetmelik maddesi de var, adamlar da haklılar:

(5) Sanayi parsellerindeki tesislerde bir katılımcı ya da katılımcının kiracısı üretim yapabilir. 6102 sayılı Kanunda tanımlanan hâkim ve bağlı şirketler, Kanunun geçici 1 inci ve geçici 2 nci maddesi kapsamında kurulan OSB’lerdeki 1/7/2017 tarihinden önce yapı kullanma izni almış olan tesisler ve geçici 5 inci maddesi kapsamında kurulan OSB’lerde, tesisin bağımsız bölüm oluşturmadan bir bütün halinde kiraya verileceğine dair beyan aranmaz. Bu kapsamda oluşturulacak bağımsız bölüm büyüklüğü ve sayısı, müteşebbis heyetin/genel kurulun bölgenin teknik altyapı durumunu da göz önünde bulundurarak alacağı kararlar ile belirlenir.