• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun bir Çevre Mühendisi

Mustafa.Durak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ecoriver Geri Dönüşüm ve Atık Değerlendirme
Merhabalar , siteye yeni katılmaktayım tüm meslektaşlarıma öncelikle meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Bir sorum olacaktı

Yeni mezun bir Çevre Mühendisi ilk iş tecrübesi olarak ''tecrübe'' ve ''bilgi'' açısından Danışmanlık firmalarında mı başlamalı yoksa Özel bir firmada mı başlamalı ? 5 yıl sonrası için hangisi mantıklı ? ( para ve iş yükü göz ardı edilmiştir :) )

Ekli dosyalar

• 13939387_10210187366629447_1388763795449590035_n.jpg
    13939387_10210187366629447_1388763795449590035_n.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 52
Bu biraz kişinin kendisine bağlıdır. Hazırda olan ilanları bekleyerek bir şeylere ulaşamayabiliriz. Bölgenizde bulunan tüm firmaların listesini çıkarıp, tek tek mail adreslerine güzel hazırladığınız özgeçmişinizi ve neler beklediğinizi/neler katabileceğinizi açıkça ifade ettiğinizde emin olun birçok firmadan geri bildirim alıyorsunuz. Bir zaman sonra arayan kişi değil, aranan kişi olmak istiyorsanız kesinlikle ilk etapta para kısmını görmezden gelip, buradan kendime ne dökümanteler katabilirim, neler öğrenebilirim diye o işe yönelmelisiniz. Sonuçta kimse doğuştan çevre danışmanı olarak doğmuyor. Zamanla yaşadıkça öğreniyor. Bol şanslar dilerim.

Bende öyleydi. Çok önemli ve büyük bir yere sahip olan istanbulda bulunan geri kazanım firmasının insan kaynakları müdürüyle sabah akşam görüşme talebi karşısında ikna edebilmiştim. Çok reddedildim ama yılmadan sonucunu aldım.

eevt yeni mezunum belki bu yuzden bazılarınız ne bu acele falan gibisinden bişeler diyebilir haklı olarak ama evde oturmak gercekten cok can sıkıcı okadar egolu hocaları cekip, okuyup evde oturmak çok kötü en basiti sertifika alacaksınız ve surekli evden para istemek kadar kötü bişe yok. ben mersinde ikamet ediyorum dediğiniz coğu seyi yaptım telefonlar ettim görüştüm mailler attım görüşmelere gittim hepsinin tek söylediği tecrübe istiyoruz yada bi firmada cevren varsa alabilirim demişti. işkur vasısatıyla geleyim demiştim elemana ihtiyacımız yok malesef cevabını aldım ozmanda :(

@Mustafa.Durak Yok yok, ciddi anlamda böyle söylendi :D Gerçi adamlar da haklıydı, başvurduğum iş emisyon ölçüm ekibine katılmaktı. Makinelerin tanesi yarım kadar olunca kabul edilmedim :utan:

Bölge değiştirmeyi düşünmez miydiniz? Ben de İstanbul'da aynı sorunu yaşadım. Sonra okuduğum bölgeye gelip şansımı denemek istedim, anında sonuç aldım. Adana ve çevresinde kurumsal firmalar ağırlıklı. Danışmandan öte, kendi kurdukları ÇYB'de çalışan mühendis arıyorlar. Bu nedenle iş imkanı dar oluyor. Çorlu, Bursa, Kocaeli, Ankara gibi illerde hem danışmanlık firması fazla hem de sanayi ağırlıklı. Belgelerinizi en iyi bu bölgelerde değerlendirirsiniz diye düşünüyorum :rolleyes:

kilo almak fıt bir vucuda sahip olmakta sertifika niyetine geçiyor desenize iş kolu sonuçta :D

Bütün firmaların listesini yapıp mail attım hem İstanbul hem sakarya da sadece iki dönüş oldu onlarda askerlik bizim için sorun dediler. İstanbuldaki firmalar hiç geri dönüş yapmadı

Bende Çevre Mühendisliği öğrencisiyim, 2 yılımı yakıp daha alt bir üniversitede makine mühendisliği okumaya değer mi acaba diye sürekli düşünce içerisindeyim. Çevre görevlileri bütün işimizi yapabiliyorken 4 yıl boşa okuyup boşa hocaların egolarını çekiyoruz, bize kimsenin ihtiyacı yok..

@MEHMET TURAL
Çevre Görevlisi olmak için çevre mühendisi olmanız gerekiyor son 3 senedir. Ayrıca, 4 yıl boşa okuyup hocaların egolarını çekiyoruz demişsiniz, diğer bölümlerin hocaları size karşı çok iyi de bir tek Çevre mi kötü anlam veremedim :rolleyes:

ben diğer bölümlerin hocası iyi bizim bölümdekiler kötü demedim ki ( kötü olanlar yok değil o ayrı ) :) ama yazım şeklimden o anlaşılmış olabilir haklısınız kusura bakmayın benim hatam, ben sadece genelleme yapmak istemiştim.. çevre görevlisi olmak için ben çevre mühendisi olunması gerektiğini bilmiyordum, kursa gidip alınıyor gibi duymuştum yanlışım varsa lütfen bağışlayın. bu aralar baya karamsarımda tekrardan affınıza sığınıyorum :)

@MEHMET TURAL

Estağfirullah hocam, 2015 yılından önce dediğiniz gibiydi. Mühendislik fakültesi mezunları gidip alabiliyorlardı. Ancak 2015 yılından itibaren, çevre mühendisi dışında hiçbir bölüme açılmamaya başladı bu eğitim. Bölüm konusunda diyecek bir sözüm çok da yok aslında, diyeceğimi yukarıdaki mesajımda demiştim :) Dünyanın en iyi hocaları da denk gelebilir, iş hayatınızda bu kez egosu yüksek insanlar çıkacak. Dolayısı ile bu tür insanlara katlanmayı ve sabretmeyi öğrenmeye, bizlere göre biraz erken başlamış olacaksınız. :)