• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun çevre mühendisi yazılım firmasında çalışıyor.

cansu ekinci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atık Yönetimi
Herkese merhaba. Şu an ki durumum hakkında bahsedip sizin düşüncelerinizi almak istiyorum. 2017 temmuz ayında mezun oldum. Yeni mezunların tecrübesizlik adlı engeliyle karşılaşıp iş bulamadım. Arayışlarımdan sonra herhangi bir sonuca varamadığım için (erken mi pes ettim bilmiyorum) şu an hastane yazılımıyla ilgili bir yazılım firmasında proje uzmanı olarak yetiştirilmek üzere işe başladım. Şu an için mutluyum ama aklım kendi mesleğimde. Ales ve kpss süreçlerini elimden geldiğince kovalamaya çalışıyorum.

Aklıma takılan konu şöyle; yarın birgün bu firmadan ayrıldığımda cv'ye ekleyeceğim yazılım firmasında proje uzmanı olarak çalıştı iş tecrübesi bana artı sağlarmı? Birde alakasız bir sektörde olsa bir mühendis olarak şimdilik mantıklı bir yerdemiyim? Kafam çok karışık umarım kendimi iyi ifade etmişimdir. :)

Düşüncelerinizi bekliyorum.

merhaba cansu hanım; Bahsettiğiniz problemi yeni mezun olarak 2 yıl önce bende yaşadım. tecrübesiz olduğum için teklif edilen asgari ücreti reddederek o paraya bilindik bir süpermarket zincirinde kasiyer olarak çalıştım. inanın siz benden daha güzel yerde başlamışsınız. bu fikir çoğu meslektaşım tarafından mantıksız bulunsa da ben doğru olanı yaptığıma inanıyorum. bizler mühendisiz ve eğer bu mesleği yapacaksak asgari ücret ile yapmamalıyız. zaten o parayı her yerden alabiliriz. aksi halde değersiz olduğumuzu düşünürler. çok takılma bence durumun gayet iyi eminim önüne meslek anlamında güzel fırsatlar çıkacaktır. mesleğini kesinlikle geliştir. bunu yapman için çevre mühendisliği yapmana gerek yok. çevre görevlisi belgeni almanı tavsiye ederim. zorunluluk var çünkü. isg tmgd belgelerine mesleğini yaparken ihtiyacın olabilir. yani yazılım alanında çalışmaya devam ederken, kendini mesleğine hazırlamanı tavsiye ederim

Bu iş sizi mutlu ediyor mu? Maaşı tatmin ediyor mu? Firma kurumsal mı yada profosyonel mi? Bu sorulara cevabınız evetse, ve ileride de ben bu işi yapabilirim diyorsanız hareket etmemenizi tavsiye ederim. Bizim mesleğimiz güzel, güzel olmasına da hakettiği saygınlığı yok. Bu benim içime dokunan bir durum, o yüzden ömrümün sonuna kadar çevre mühendisi olmak istemiyorum. TMGD, enerji yöneticiliği, iş güvenliği belgelerini edinmeye çalıştım, he yeni birşey çıksa onu da alırım. Tavsiyem bir bayan olarak çalıştığınız yer elitse lütfen macera aramayın, muhataplarınız bizim iş de biraz düşük seviyeli olabiliyor :)

Merhaba Cansu Hanım,
Bence çalışmanızda herhangi bir sorun yok tabi ki devam ederken çevre mühendisliğiyle ilgili iş olanakları kaçırmayın, mesleğinizden uzak kalmanızı tavsiye etmem. Eğer olanağınız olursa değerlendirin. Şuan için bulunduğunuz alan iletişim becerilerinizi güçlendirir buda cv için bir artıdır.

@Mesut Güngör mesut bey öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Çevre görevlisi belgemi aldım şuan isg için eğitim aşamasındayım. İsgnin bana yeni kapılar açacağını düşünüyorum. O kadar emekle okuyup bir yerlerde iş bulmak çok çok zor, içler acısı ama böyle. Umarım emeklerimizin karşılığınızı alırız. Şuan birazda olsa mantıklı bir durumda olduğumu düşündürdünüz. Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Ben de 18 ay kadar işsizlik süresi yaşadım. İstanbul'da bir türlü iş bulamadım, işsizliğimin 12. ayında büyük bir oyun firması ile görüşmem oldu. Kendileri minimum 3 yıllık çalışma planı kurdukları için ve ben de mühendislik mesleğimi bırakmak istemediğim için anlaşamadık. Sonrasında 6 aya farklı bir ildeki ilk görüştüğüm firmamda işe başladım.

Mümkün olduğunca mesleğinizden uzak kalmanızı önermiyorum, hele ki CV'ye eklenecek bir özellik olduğunu hiç düşünmüyorum. Ancak hayat bu, bir şekilde idame ettirmemiz gerekiyor. Sizin için en iyi işi bulana kadar mevcut işiniz en iyisidir :) Yakın zamanda, o kadar okumanıza değer bir iş bulmanızı temenni ederim.

@Gülay Gülay hanım teşekkür ederim düşünceleriniz için. Çalıştığım firma ortam koşulları, başlangıç için çok olmasa da asgarinin üzerinde maaş veren ve iş arkadaşları olarak gerçekten çok iyi sadece bendeki sorun o kadar okudum emek verdim mesleğimi yapıyor olmamam. Macera aramayın diyosunuz samimi bir cevap bunu düşüneceğim :) teşekkür ederim iyi çalışmalar.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@Gizem Kurban Gizem hanım cv için artı olma konusuna baya takılmıştım gerçekten teşekkür ederim düşünceniz için. Mesleğimden yapabildiğim kadarıyla uzak kalmamaya çalışacağım umarım güzel kapılar açılır işini hakkıyla yapan bir çevre mühendisi olurum. Teşekkür ederim iyi çalışmalar :)

@Cem Yılmaz Cem bey dediğiniz gibi hayat şartları bunları gerektiriyor :) Çalışırken aynı zamanda çevre mühendisi olarak almam gereken belgeler peşinde de koşuyorum. Düşünceleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

@Gizem Kurban

.....Şu an için mutluyum....
Mutluysanız devam edin, çoğu kirli (pis) çevre işlerinden daha iyidir. Mezun sayısı iş arzından çok çok fazla, iyi iş bulma ihtimaliniz fazla değil.
Sonuç : devletin ve kurumlarının plansızlığı. Bankacı, vs, vs lazım çevreci yetiştiriyoruz. (Daha önce uzun uzun yazmıştım). Yuvarlanıp gidiyoruz işte...

......bir başka örnek : daha yıllar önce, bu kadar çok çevre bölümü açılmamalı, geleceğin mesleği denilen bu bölüm zedelenir, ülkenin Bu kadar iş kapasitesi yok dediğimizde bazı arkadaşlar hemen eleştirerek bu ifadeleriniz çevreciliğe zarar verir diyorlardı. ama görüyoruz ki bazı bölümler artık öğrenci alamıyor ve mezunları iş bulmakta zorlanıyor.

Şu gerçek, çevre konusu araştırma alanı çok geniş ama ülkenin araştırmaya ayırabildiği bütçe belli. Ülke daha çok makine, kimya, vs gibi teknoloji üreten işlere bütçe ayırmak istiyor. çevre mezunlarının nerede ne kadar iş bulduğu hala çok net tespit edilmemiş.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı

@emin2 Çok uzak bir zaman değil 2012 yılında girmiştim üniversiteye o zamanlar, popüler meslek,geleceği çok iyi diye duyumlar ve araştırmalarımın sonucuna varıp okudum. Sizler daha tecrübelisiniz tabiki umarım bende birkaç sene sonra mesleğimize ne yazık ki gereken önem verilmiyor diye üzücü konuşmalar yapmam. Böyle olacaksa bölümlere öğrenci alımları her geçen yıl sürekli artmamalı. Olmaması gereken herşeyin olması zaten çok üzüyor insanı. Fark edilmemiz ve mesleğimiz için herşeyi yapmaya hazırım. Umarım Çevre Mühendisleri olarak hakettiğimiz değeri buluruz.

Öncelikle Merhaba,
Maalesef bahsettiğiniz durum genel bir problem. Orta veya küçük ölçekli, kurumsal yada profesyonel iş anlayışına sahip olmayan firmalar dahil, reelde alacakları kişiler (akraba, tanıdık) bu vasfı taşımıyor olsalar bile onlarca nitelik talep ediyor. Kurumsal firmaların zaten yeni mezunlara şans vermediği aşikar. Piyasa son derece tutuk, özelde çalışanlar bile mevcut işleri olsa bile maaşlarını alma noktasında sorun yaşayabiliyorlar. İş verenlerde sıkıntıda, tabi bu bir gerekçe olamaz.
İş bulabilecek miyim diye başlayan yeni mezun sorunları, neredeyse asgari ücretlere yakın verilen maaşlar ve verilen maaşların yatmaması, stresli iş hayatı ve mobbing şeklinde artarak devam ediyor. Hele yakın dönemde mezun olan arkadaşlar daha başlamadan yada başlarken bu girdaba takılıyorlar.
Aslında tüm bunlar kabul edilmemesi gereken bir durumken, aile ve yakın çevre baskısı, iş bulamama korkusu, kendi işini yapma arzusu vb nedenlerle kabul edilir bir hal alıyor.
Şuan iş bulmak yeni mezunsanız gerçekten zor ama tabi ki imkansız diye bir durum yok. Ama hem şanslı olmanız hem de şansınızı kendinizin arttırmanız gerekli. Hali hazırda bir işiniz var ve anlıyorum ki en büyük özleminiz mesleğinizi yapmanıza dair. Her iş insana bir şey katar. Tecrübe, iş ahlakı, analitik düşünme becerisi vb... Peki ne yapabilirsiniz? Şahsi düşüncem bu esnada çalışmanız, iş ilanlarını takip etmeniz ve size artı değer kazandıracak nitelikler kazanmanız... İSG, TMGD, İNGİLİZCE (VARSA İKİNCİ DİL), İSO EĞİTİMLERİ VB... İş iştir ve her iş size maddi ve manevi olanaklar sağlar...
İşkur, Çevre Mühendisleri Odası, OSB ler, e-devlette ki ve diğer iş ilanları, Ticaret ve Sanayi odaları, Bizzat yapılan firma ziyaretleri, gerekirse şartlar iyiyse iş için şehir değişiklikleri... İş bulmanıza kolaylık sağlayacak Kurumlar ve Adımlar olabilir.
Pes etmeden ve mesleğinizden ödün vermeden mücadeleye devam etmenizi diliyorum. :)

Sevgiler...