• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

esratopal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre mühendisi
Merhabalar CMNet ailesi.
Yeni mezun olarak yazıyorum. Henüz iş tecrübem yok çalışma hayatında meslekle ilgili bilgim çok az. Siz de bilirsiniz ki çalışma hayatı okul hayatıyla bir olmuyor maalesef. Mesleğimi yapabilmem için yardımcı olur musunuz. Nelere ihtiyacım var, hangi bilgileri, konuları bilmem gerekiyor. Hangi sertifikaları almalıyım. Çevre yönetim hizmeti yeterlilik belgesini nasıl almalıyım. Çevre görevlisi belgesi alınır mı. Karbon ayak izi ile ilgili neleri bilmeliyim. Daha aklıma gelmeyen birçok şey var yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun, ben de yeni mezunum ve kısa sürede edindiğim en önemli bilgi bence önce hangi alanda ilerlemek istediğinizi belirlemelisiniz. Bu konuda kendinizi geliştirmenizde fayda var. Hangi alanda çalışmayı planlıyorsanız o alanla ilgili gerekli mevzuatlara ne kadar hakim olursanız işiniz o kadar kolaylaşır. Az bir tecrübeyle verebileceğim bilgiler bu kadar. Sadece çevre danışmanlık firmalarının yeni mezunlar için daha fazla bilgi birikimine sahip olabilecekleri bir iş kolu olduğunu düşünüyorum. İyi günler.

İlk defa çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesi (çevre görevlisi belgesi) alınması i̇şlemleri

Mezun olur olmaz şu çevre görevlisi olayına odaklanmamak lazım. Evet, iş az. O alanda iş bulmak daha kolay olabiliyor. Madem "Çevre Görevlisi" olacaktık 4 yıl neden mühendislik okuduk diye sorasım geliyor o zaman.

İş bulmak gerçekten zor. İlanları takip edin. İlanlarda istenen özelliklere bakın. Sizde hangisi eksikse o alanda çalışmak isteyip istemediğinize göre kendi eksiklerinizi kapatmaya çalışın. Eğer ilanlarda sürekli "XX hakkında bilgi sahibi" diye bir ibare görüyorsanız o XX üzerine yoğunlaşabilirsiniz mesela. Bu süreçte şu meşhur Çevre Yeterlilik Hizmet belgesini de alın tabi dursun kenarda. O alanda başlarsınız belki. Meslek hayatınızda başarılar.