Yeni özellik: İki Adımlı Doğrulama (hesap güvenliği)

S

Silinmiş üye 2234

Merhabalar.

Bu konuda sizlere hesabınıza iki adımlı doğrulamayı nasıl entegre edeceğinizi kısaca anlatacağız.

Öncelikle iki adımlı doğrulama nedir? Ona bakalım. İki adımlı doğrulama, hesabınıza tam koruma sağlar. Bir başkası şifrenizi bulsa dahi siteye giriş yapıp hesabınızı kullanamaz. Bu işlemi yapmak çok basit ve iki şekilde oluyor.

1- E-posta kod doğrulamalı yöntem
2- Cep telefonu QR kodu uygulaması yöntem

E-posta doğrulamasında, sistem size e-posta olarak bir kod numara gönderir. O numarayı siteye giriş yaparken kullanırsınız ve her seferinde talep edebilirsiniz. Ayrıca sistem, size özel kayıtlı kod haneleri verir. O hanelerin hepsini kullanabilir, saklayabilir ve silip yeniden oluşturabilirsiniz.

Cep telefonu QR kodu uygulaması ise, telefonunuzdaki uygulamayı kullanarak doğrulama kodu oluşturmanızı ve siteye onunla güvenli şekilde giriş yapmanızı sağlar. İlgili kısımda açıklama da yazmaktadır.

Suâl: Peki bunları nasıl yaparım?

Cevap: Çok basit. Üst kısımda isminizin yazdığı menüde "İki Adımlı Doğrulama" var. Oraya gireceksiniz ve karşınıza şifre sorgusu gelecek. Normal mevcut şifrenizi yazıp devam edeceksiniz. Daha sonra açılan sayfada her şeyi göreceksiniz şu şekilde;

Ekran Resmi 2015-07-21 14.52.05.png
Buradan istediğinizi etkinleştirebilirsiniz.

Suâl: Peki bunu yapmak zorunlu mu?

Cevap: Hayır zorunlu değil. Seçim sizindir yani yapmamanızda bir beis yoktur. Ama hesabınızla ilgili güvenlik kaygınız varsa, elbette yapabilirsiniz. Daha sonra isterseniz, iptal de edebilirsiniz.

Evet işlemler bu kadar. Sorun yaşayanlar bu konu altında yazabilirler.
 
Üst