Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zirkonyum aritimi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında bambupirana tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. bambupirana

  bambupirana CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,
  Üzerinde çalıştığım bir nikel krom kaplama tesisinin boya kısmından gelen durulama sularında zirkonyum bulunuyor. Diğer gelen durulama ve konsantre sular için kimyasal arıtma olarak prosesimde kostik ve kireç dozladım.Bu konuda daha önce çalışma yapan varsa, yardımcı olabilecekse çok sevinirim. Acaba bu kullandığım yardımcı koagülantlar zirkonyumu çöktürebilir mi?

  Ayrıca zirkonyum fosfatlama sonrası kullanıldığı için Zr(SO4)2 olarak da su da bulunabilir.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,
   
 2. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  tecrübeli olanlar cevaplarsa daha iyi olur ama gerek zirkonyumun katı ve sıvı halleri gerekse bahsettiğiniz zirkonyum bileşiğinin yoğunluğu suyun yoğunluğundan çok fazla olduğundan koagülantlar ile rahatlıkla çökelecektir bence
   
 3. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  @bambupirana kostik ile ph 10a getirip akabinde polimer ile yumaklaştırarak çökeltebilirsiniz. ama çıkışta ph ayarlaması gerekecektir. Ya da kostikle ph 8,5-9 bandında koagulant takviyesi ile daha verimli bir giderim sağlayabilirsiniz. Ağır metal giderim verimi yüksek bir koagülant ürünüm var dilerseniz yardımcı olabilirim.
   
 4. bambupirana

  bambupirana CMNet Üyesi

  @Wtcp Merhaba,
  Cevabın için teşekkür ederim. Prosesi benzer şekilde tasarlayıp ,koagülasyondan sonra nötralizasyon ekledim.Nötralizasyon kısmında NaOH ve kireç ilave edip öncesinde de flokülant olarak FeCl3 kullandım. Elinizde ağır metal gideriminde kullandığınız özel başka bir koagülant varsa burda paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar,
   
 5. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  @bambupirana burada önemli olan phı girişte yukarılara çekmek sonrasında değil. Çünkü bu pHlarda ağır metal metal-hidroksit formuna dönüşecektir. ph10dan sonraki adımda koagülant verin, gerekirse çıkışta nötralizasyon sağlayın.
  Ürün geliştirilmiş bir alüminyum tuzu. Ağır metal giderim verimi diğer koagülantlara göre yüksek. FeCl3'e göre kullanımı çok daha kolay,tüketimi az ve kimyasal çamur oluşumu çok daha az. Arzu ederseniz numune gönderebilirim jar testleri yapabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları