Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi enerji teşviki

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Tarafıma gelen bir uyarı mailini sizlerle paylaşmak istedim.
    Atıksu arıtma tesisi enerji teşvikinden faydalanacak tesislerin Bakanlık Çevre Bilgi Sisteminde atıksu arıtma tesisi ile ilgili bilgilerini girmeleri ve güncellemeleri gerekmektedir. Yapılacak güncellemelere müteakip enerji teşviki ödeme işlemleri gerçekleştirilecektir. Sistem yenilenmiş olup daha önce girilen verilerin yeni sistemle çakışma sorunları yaşaması ve/veya mükerrerlik oluşması nedeniyle verilen yeniden girilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda http://online.cevre.gov.tr adresi kullanılacak olup, sistemde daha önce firma kaydı bulunan tesislerin “Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi” uygulamasını açtırması, sistemde firma kaydı bulunmayan tesislerin ise firma kaydı yaptırarak“ Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemiaktif hale getirmeleri ve gerekli bilgileri doldurmaları gerekmektedir.

2. oseflek

oseflek Misafir

sanırım atıksu arıtma tesislerinin kullanımını yaygınlaştırmak için kullanılan enerjinin %50 sine kadar olan bedelleri karşılamaları söz konusuydu.

3. Selçuk Kılınç

Selçuk Kılınç CMNet Üyesi

bildiğim kadarıyla çevre izni olması , elektrik sayaçı tek arıtmaya ait olacak gibi şasrtlar aranıyor ,
    yıl sonunda elektrik giderinin %50 sini devlet geri veriyor

4. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

acaba bizim tesisimizdede böyle bir şey söz konusu mu?

bizde endüstriyel atıksu arıtma tesisi olup arıtılan su İSKİ kanal bağlantısı ile deşarj edilmekte ve dereye verilmekte,
    benim bildiğim derin deniz deşarjı yapanlar için gereçliydi bu ama ? yönetmelik/teblik değiştimi?
    her arıtma tesisi için geçerlimi bu?
    birde bunla alakalı yönetmlik/tebliğ varsa paylaşabilirmisniz

teşekkürler,

5. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

http://www.cevreonline.com/Avrupa/atiksuaritma tesvik.htm yönetmeliğe buradan bakabilirsiniz. Sizde alabilirsiniz, İl çevre müdürlüğü sizi bu konuyla ilgili bilgilendirmedi mi? Bizim bu yıl ki ödememiz il çevrenin hesabına geçmiş, yakında bizim hesabımıza yatıracaklar.

Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Zeruan

Zeruan CMNet Üyesi

dereye deşarjda da enerji teşvikinden yararlanılıyor yani?

7. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Ben deşarj edilen yerle ilgili bir kısıt olup olmadığını hatırlamıyorum. Öyle bir ayrım olmaması lazım.

8. Zeruan

Zeruan CMNet Üyesi

Yönetmeliğe baktım "ÇEVRE KANUNUNUN 29 UNCU MADDESİ UYARINCA ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN TEŞVİK TEDBİRLERİNDEN FAYDALANMASINDA UYULACAK USUL VE ESASLARA DAİR YÖNETMELİK" Madde 5 / 2 a) Atıksu altyapı tesisi yönetimlerince, atıksularını arıtmak amacıyla bu Yönetmelikte tanımı yapılan biyolojik, kimyasal veya ileri arıtım yöntemlerinden herhangi birini kullanıyor veya bu arıtma tiplerinin sonrasında arıtılan atıksuları derin deniz deşarjı ile bertaraf ediyor olmak. yazıyor. Uygulamada dereler de yararlanabiliyor mu acaba, bu şekilde bir uygulama yapılmış mı merak ettim. Çalıştığım firmada dereye deşarj yapılan tesisler var.

9. oseflek

oseflek Misafir

Çevre Kanunu ilgili maddesi

Teşvik: Madde 29 – (Değişik birinci fıkra: 26/4/2006 – 5491/20 md.) Çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesine ilişkin faaliyetler teşvik tedbirlerinden yararlandırılır. Bu amaçla her yılın başında belirlenen teşvik sistemine Bakanlığın görüşü alınmak sureti ile Hazine Müsteşarlığınca yeni esaslar getirilebilir.

(Ek fıkra: 26/4/2006 – 5491/20 md.) Arıtma tesisi kuran, işleten ve yönetmeliklerde belirtilen yükümlülükleri yerine getiren kuruluşların arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi tarifesinin, sanayi tesislerinde kullanılan enerji tarifesinin yüzde ellisine kadar indirim uygulamaya Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkilidir. Teşvik tedbirleri ile ilgili esaslar yönetmelikle belirlenir. Bu Kanunda belirlenen cezalara neden olan fiilleri işleyen gerçek ve tüzelkişiler, verilen süre içinde söz konusu yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde bu maddede yazılı teşvik tedbirlerinden yararlanamazlar ve daha önce kendileri ile ilgili olarak uygulanmakta olan teşvik tedbirleri durdurulur.

10. Zeruan

Zeruan CMNet Üyesi

Teşekkürler ben proje kısmındayım bu konudan haberim yoktu. ilgili arkadaşlarla konuyu paylaşacağım.

11. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Benim bulunduğum yerde deniz yok ki derin deniz deşarjı yapalım :) Biz alıyoruz geri ödemeyi.

12. Selçuk Kılınç

Selçuk Kılınç CMNet Üyesi

murat kardeşim osman hocaya sordum; deşarj yapılan yerle ilgili bir kısıtlama yokmuş.

13. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Osman dediyse tamamdır :)

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Atıksu Arıtma tesislerinin hepsi bu teşvikten faydalanıyor,deniz deşarjı olması şart değil hem deniz deşarjı da bir bertaraf şeklidir.Başvuru yaparken Tesisiniz için atıksu artıma tesisidir belgesi almanız gerekmekte diye hatırlıyorum.Geri ödenecek miktar bakanlar kurulu kararı ile belli oluyor geçen sene %50 idi.

15. Ahmet Başpınar

Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

Arkadaşlar, elektrik teşviği için sadece alıcı ortama deşarj eden atıksu arıtma tesisleri yararlanabilir. İSKİ vb. kanalizasyona deşarj eden firmalar bu teşvikten yararlanamaz.

16. Zeruan

Zeruan CMNet Üyesi

Paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.
    Tesis iller bankasına bağlı olarak işletiliyor. Geçen yıl konu ile ilgili teşvikten yararlanmak için gerekli yerlerle görüşülmüş uğraşılmış ancak bu konudan belediyeler ya da şahıslar yararlanabiliyormuş, tesisi iller bankasına bağlı olarak işlettiğimizden dolayı yararlanamıyormuşuz. (Tesis dereye deşarj ediliyor). yaklaşık 13.000 m³/gün debisi olan bir evsel atıksu arıtma tesisi kapasite küçük sayılmaz. Elektrik enerjisinin %50 si ciddi bir rakam.Yararlanamadığımıza üzüldüm.

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Tesisin kimin tarafından işletildiği önemli olmaması gerekir,elektrik faturası hangi kurum adına geliyorsa o teşvikten yararlanabilir diye düşünüyorum.

18. Zeruan

Zeruan CMNet Üyesi

Elektrik faturaları bize geliyor. Ödeme bizden çıkıyor. Ancak dediğim gibi bu konudan bir sonuç alamamışız. Bu konuda ben yetkili değilim mutlaka ilgili arkadaşlar da bu durumları görüşmüşlerdir. Kanun maddeleri neye göre çıkarıldı, hangi mantığa dayanarak hazırlandı bilemiyorum. Kabaca, eğer bir teşvik varsa aynı durumda bulunan tüm tesisler yararlanmalıydı diye düşünüyorum ben de.

mehmet_3501 bunu beğendi.
  19. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Arkadaşlar yorumları okudum , yönetmeliği de okudum. Kafamda uygulamalar netleşmedi; bu teşvikten sadece derin deniz deşarjı yada alıcı ortama deşarj edenler mi yaralanıyor. Deşarjı bir şehrin atıksu şebekesine bağlı olan arıtma tesisleri faydalanamıyor mu ? Faydalananlar varsa yazarlarsa sevinirim, nasıl bir yol yada herhangi bir yerde aydınlatıcı bir madde varsa bilgilendirirlerse sevinirim.

Bir sorum daha var; Bu teşvik uygulaması hala devam ediyor mu ?

Bu konuda bir fikri yada bilgisi olan yokmu; derin deniz deşarjı dışında herhangi bir atıksu şebekesine bağlı arıtma tesisleride bu teşvikten faydalanabiliyor mu ?

20. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

SKKY Tablo 19 değerlerini aşmadığınızı İl Md'nün denetime tabi tuttuğu analizlerde gösteren her arıtma tesisi bu teşvikten yararlanır.Mesela bizim tesis her yıl bu teşvikten yararlanır.

Ödenen ücret ise gerçekten iyi bir teşvik.Çünkü arıtma tesislerinin en baştaki gideri enerjisi.

Fatih Çoban bunu beğendi.
Atıksu arıtma tesisi enerji teşviki konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. Atıksu Arıtma Tesisi için yatırım teşviki

Merhaba arkadaşlar, Devlet tarafından Arıtma Tesisi kurulumu veya kapasitesi artışı ile ilgili çalışmalarda yatırım teşviki veriliyor mu? bu konuda bilginiz var mıdır ?
  3. Atıksu arıtma tesisi

Merhabalar, Bir süt fabrikasına kurulacak olan küçük kapasiteli bir atıksu arıtma tesisi için en uygun ve maliyetsiz olması açısından hangi ünitelerin kurulumunu önerirsiniz ?
  4. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.
  5. Enerji teşviki hakkında

Merhaba, Atıksu arıtma tesislerinde enerji teşvikinden yararlanan yada bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş var mıdır ? Tşkler.