Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği gereksiz meslek mi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Arkadaşlar çevre mühendisliğini gereksiz görenlere ne cevap veriyorsunuz sinirlerim bozuldu ya. Fabrikada herkesin işi çok herkes önemli çevre müh. işi önemli değil. Eminim sizlerde karşılaşıyorsunuz bu durumla, yardım bekliyorum. (Yeni konu nereden açılıyor bulamadım.)

2. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

valla inan ben öyle söyleyenleri dikkate bile almıyorum madem öyle hadi yapsınlar bizim işleri.

Funda Saltık bunu beğendi.
  3. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Gereksiz mesleğin gereklerini yerine getirmemenin yaptırımlarından bahsedin. Kendilerince üretime dayalı bir meslek olmadığı için gereksiz görüyorlar...

4. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

bu şekilde cümle kuran meslektaşlarım ve öğretim görevlileri tanıyorum.. aslında gereksiz meslek yoktur.. gereksiz insan vardır.. boşuna oksijen tüketir.. ama bir yerde ekosistemin parçalarıdır bu gereksiz insanlar... vardır ama işe yaramaz.. yaptıkları işlerde öyledir.. gözlemleyiniz.. ;)

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Eğer siz işinizi düzgün yapmazsanız kapatma ve para cezaları yüzünden o kişinin işsiz kalıp evine ekmek götüremeyeceğini söyleyin. Ama çok ta kulak asmayın, siz işinizin en iyisini yapın gerisi teferruat olarak kalsın kaale almayın bence.

6. Mahir Yakın

Mahir Yakın CMNet Üyesi

Kaale almamak en mantıklısı. Gereksiz yorumu yapan kişinin kendisi gereksizdir.

Funda Saltık bunu beğendi.
  7. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Üretim için gereksiz, üretebilmek için gerekli diyebiliriz.

8. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Arkadaşlar konu başlığı tarafımca yazıldı. Bu mesajı ne yansıtır tam olarak bilemedim.

bir atasözümüz vardır. "it ürür kervan yürür" demiş atalarımız. Bırakın konuşan konuşsun biz cevabı yaptıklarımızla vereceğiz.

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Gereksiz Meslek'miş !!!

10. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

biri de bana ben hiç oturmuyorum devamlı koşturuyorum sen ne iş yapıyorsun ki gibi şeyler söylemişti ben de ona patron babasının hayrına bana maaş veriyor demiştim susup kalmıştı ama sonraki günler "hııı evet sen de iş yapıyormuşsun" demişti herhalde araştırdı neler yaptığımı :komik:

11. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Üretim yapılan bir yerde çalışıyorsanız bununla gibi bilinçsiz yaklaşımlarla karşılaşmanız çok normal. Benzer şeyleri ben de yaşadığım için nasıl bir stres yarattığını biliyorum insanın üzerinde. Aslında mühüm değil onların önemseyip önemsemediği.Ama diğer taraftan önemsenmes gerekiyor yoksa siz işinizi yapamıyorsunuz. Yönetmeliklere aykırı hareket ediliyor çevre kirliliği yaratılıyor söylediğinizde gereksiz işi yapan gereksiz insan oluveriyorsunuz. Neden çünkü üretimi etkilemiyorsunuz. Çok sinir bozucu. İnsanlarla sürekli çatışmak ve yaptıkları yanlışları söylemeniz de sizi antipatik kılıyor. Ya önemsemeyeceksiniz yapabildiklerinizle yetinceksiniz ya da herkesle çatışıp kavga edeceksiniz. Birşeyi yüz kere söyleyip yine de yapılmadığınıı görmek kadar insanı yıpratan birşey olamaz. Neyse...

Merve Çan ve Nagihan Genç bunu beğendi.
  12. Hülya Arslan

Hülya Arslan CMNet Üyesi

biraz ayıp olacak ama ben genelde "gelecekte k.çını yıkamaya su bulamadığın, karnını doyurmak için ekmek bulamadığın zamanlarda bu sözünü hatırla." diyorum. o noktada susuyolar zaten.

13. Mahir Yakın

Mahir Yakın CMNet Üyesi

Çok açık sözlüymüşsünüz :D

14. Çevre Mühendisleri için çok karşılaşılan bir sorun, ben böyle şeylere aldırış etmiyorum. Ahmetyukcell arkadaşımız verdiği cevap herşeyi anlatmaya yetiyor.

15. Bora Çakmak

Bora Çakmak CMNet Üyesi

2000 yılında yaşanmış bir olay:
    1. sınıfa yeni başlayacak olan bir çevre mühendisi , bölümle ilgili kitap almak için kırtasiyeye gider , bana çevre mühendisliğine giriş kitabı verirmisiniz? kitapçıda der ki ; takma kafana....

16. Tolga Kelesli

Tolga Kelesli CMNet Üyesi

belki de diğer mühendislikler bizim işimizi yapabiliyor diye gereksiz diyorlardır.sadece bizim yapabileceğimiz bize özel bir konu var mı acaba ?

Doğuş Aytekin ve Funda Saltık bunu beğendi.
  17. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

ÇED (ancak onda da bir grup çalışması gerekiyor)

18. Tolga Kelesli

Tolga Kelesli CMNet Üyesi

sadece çed mi yani.o kadar geniş alanımız var sadece çed mi ? hayallerim yıkıldı :)

19. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Adı çevre görevlisi olan bir görevi bile herkes yapabiliyor.

20. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Okadar geniş derken danışmanlık ve çevre görevlisi yönetmeliği ile bir noktada haklısınız hayaller yıkıldı. Çevre izini ve lisans konularını (her nekadar çevre müh. ağırlıklı olsa da) bir kimya mühendiside yapabilir. Atık su konusunda pek bilgim yok ancak, çevre görevlisi belgesi olan bir kimyager arkadaşım kendi tesisinin atıksu arıtmasından sorumlu olabiliyorsa atıksuyu da kaybettik. Ülkemizde açık bir şekilde revaçta olan alanlar bunlar. Bunların dışında var ise bilen arkadaşlar yorumlarlar...

Çevre mühendisliği gereksiz meslek mi? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği

[COLOR="Red"]TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği Çevre Mühendisliği Hakkında 1970’li yıllarda artan çevre sorunlarına karşı bütün Dünya’da yükselen çevreci hareketlere Ülkemiz de kayıtsız kalmamış bu alanda yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmaların yanında üniversitelerde çevre konusunda teknik eğitim de verilmeye başlanmıştır. Halen üniversitelerin...
  2. Çevre mühendisliği sertifika mühendisliği :)

http://www.plusegitim.com/ şu adresteki çevre sekmesine bi göz atar mısınız.buradaki sertifikaların toplamı bizim mühendislik yapıyor :D
  3. Çevre görevlisi meslek bilgileri kayıt

merhaba arkadaşlar . meslek bilgilerimi, çalıştığım firmayı tanıtamıyorum ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
  4. Çevre mühendisliği en iyi 100 meslek arasında

CareerCast.com tarafından, bu yıl 25'incisi yayınlanan meslek derecelendirme raporu 2013 en iyi 100 mesleğini sıraladı. Meslekler kazanç getirileri ve çalışan memnuniyetleri göz önünde bulundurularak sıralandı Buna göre Çevre Mühendisliği 26. sırada yer alıyor. http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=68197&rid=4369&p=27 Fakat yıllık gelir doğru mu orasını bilemem :)