• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

@Mehtap Işık, member: 871

Yeni tesis kaydını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@Kübra Arslan, member: 3178

Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

@b.tumturk, member: 2016
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

@tuba-ak, member: 2573

Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

@Sevinç, member: 784

Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

@nahrugaluk, member: 1675
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Yeterli

Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

@çevre88, member: 6027

Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@moonegeBirde hiç bi dosyayı açamıyorum görüntelemek istediğimde internet exp.izin vermedi diyor bugunden beri sizdede bu sorun varmı

@Can Güney Uyar
Bu konuda net bir bilgisi olan arkadaş varsa bizleri de aydınlatabilirse sevinirim. Zira danışmanlık sözleşmesini yeni imzalayacak ve izne tabi olan tesisler için süre yetmeyecek:(

Can Bey Merhaba,

Mail adresinizi Çevremühendisleri.net ten ulaştım. Bakanlıktaki telefondan size yaklaşık 1 aydır ulaşamıyorum ve tesisimizin çok fazla sıkıntısı var.

ü Çevre Yönetim birimi kurmaya çalışmaktayım. Burada çevre görevlisi arkadaşlarımızı eklerken zaten çalışmaktadırlar gibi bir ifade çıkıyor ve ekleyemiyoruz.
ü Arkadaşlardan biri kendi oturumundan şirketi silince diğer tarafa ekleyebildik ama Çevre Şefimiz doğum izninde olduğu için aynı şeyi ona yapamıyoruz. Onun hesabına girmeden eklenemez mi?
ü Arkadaşlarımızdan biri kendi oturumundan GFB’ne başvuru da bulunmuş ve bazı bilgileri yüklemiş ama EK seçemediği için Ek2 kapsamında gözükmüş fakat biz Ek 1 kapsamındayız. Çere Yönetim Birimi kursak ve EK1 seçsek bile onun başvuruları hem buraya düşmüyor hem de değişmiyor.

Daha bir çok konu da sıkıntımız bulunmaktadır. Acil yardımlarınızı beklemekteyim.
Şimdiden teşekkürler

@tuba-ak
Yalcın karacaya bu konuda mail attım gelen cevap aş. gibidir.
Yalcın Karaca -süre uzatımı sözkonusu değildir. Yönetmelikte 1 Nisana kadar başvuru yapılması gerektiğine dair net hüküm bulunmaktadır.

Fatih Bey,

Şirket yetkilisini sisteme ekledim fakat ÇYB için çevre görevlilierini ekleyecek yeri bulamıyorum. Vekaletnameyi ekleyip onayladıktan
sonra mı seçebileceğiz yoksa öncesin de nereden eklemek gerekiyor?

iyi çalışmalar.

@Nihalll
1- Zaten sistem uyarıyı vermiş size. Meslek bilginizi kontrol edin. Hala çalışıyor görünüyorsunuzdur. İşten ayrılın ÇYB'ne ekleyin.
2- Sistemde kişilerin hesabına girmeden işlemler yapılamaz.
3-GFB başvurusunda bulunmadan önce kontrol etmeliydiniz. Başvurduktan sonra aslında EK1 dik demeniz fayda getirmez. Reddedildikten sonra tekrar başvuracaksınız.

Can Bey Merhaba,

Daha önce de mail ile durumu size bildirmiştim, açıklayıcı bir cevap aldım gerçi, teşekkür ederim. Ancak konuyla ilgili sormak istediğim bir şey var.
Genele yayacak olursak ÇBS deki bir tesisimin İzin Sistemindeki girişi birbirinden ayrı. İzin sisteminde GFB almış durumdayım ama ÇBS deki sistemde o tesisin danışmanı olarak görünmüyoruz. ( Danışmanı bulunmamaktadır yazıyor tesis bilgilerine baktığımızda ) bu iki tesisin birleştirilmesi nasıl olabilir ? Şimdi atık bildirimi yapıyoruz biliyorsunuz ancak bu iki tesisin farklı gibi durması kafamı karıştırıyor.

@ECK
Atık bildirimi ve çevre izinleri için ayrı kayıtlar yapılmış olabilir. 2 tesis birleştirilebilir fakat sizin için bu söz konusu degil çünkü daha önce tesis adına bildirim yapmışsınız.
Diğer bir konu olarak; danışman olarak o tesiste görünmüyorsanız tekrar eski tarihli protokol yapmanız gerekir.

@Can Güney Uyar
Tesis adına daha önce bildirim yapılmadı. İlk kere bildirim yapılacak ve henüz yapmadım. Şifreyi de zaten bu sene başında aldık.
Yeniden sözleşme de imzalayabiliriz protokol yapma konusunda. Ama protokol yapınca korktuğum şey şu: ÇBS de görünen tesise ben kendimi atadığımda GFB si ne olacak ? Çünkü oradaki aynı adda ama çok daha farklı bir tesis gibi görünüyor. GFB yi aldığım tesis ÇBS de görünmüyor.

@ECK
GFB sine birşey olmaz aynen yerinde durur ve kim o tesisin danışmanı olduysa alınan GFB'yi görür. Tesis birleştirme için 03122075872 numralı telefondan Alper bey'e ulaşın hemen ben kendisine iletiyorum.

@Can Güney Uyar

Merhabalar Can Bey,

1. maddedekine benzer bir sorunu ben de yaşıyorum. Bununla ilgili olarak birkaç kere mesajlaştık fakat bir çözüme ulaşamadım. 1.5 yıldır bir danışmanlık şirketinde çalışan 3 ÇG'den biriyim. Şirketten ayrılmadığım halde şu an ÇG listesinde benim adım yok, sadece 2 adet ÇG görünüyor. Kendimi tekrar eklemeye çalıştığımda başka bir firmada çalıştığımı bildirerek eklemeyi yapmıyor. Kendi kullanıcımda ise halen aynı şirkette çalışıyor görünüyorum. İşten ayrılıp yeniden mi girmeliyim? Bu durumda sistem işten ayrılma belgesi istemeyecek mi?

Ayrıca kendi kullanıcımla Tesis İşlemleri'nde herhangi bir işlemi seçtiğimde "Çalışmakta olduğunuz Tesis/Firma bilgilerini kontrol ediniz.
Tesis ile ilişkilendirme bilgileriniz yetersiz." uyarısı çıkıyor. Bilgileri kontrol ediyorum, eksik ve yanlış birşey bulamıyorum

Can Bey,

İki soru sormak istiyorum.
1- Aynı vergi numarasına sahip bir ofis(istanbul) ve bir yeni fabrika(çerkezköy) şeklinde çalışıyoruz. ÇYB kurmaya çalışyorum. Ek-2 kapsamındayız tek bir çevre görevlisi olarak çalışıyorum. Doğru yolda mıyım? :)
2- ÇYB kurma aşamasında tesis yetkilisi imzala kısmı çalışıyor fakat kaydet dediğim zaman "bilgiler kaydediliyor" penceresi devamlı çalışıyor herhangi bir işlemin tamamlanıp/tamamlanmadığına ilişkin uyarı vermiyor , e-imza sağlayıcımla görüştüm, sistem gerekliliklerinin hepsine sahibim.

Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler

@Yasemin Aslantürk
İl Uygunluk Yazısının alınması izin sürecinin başlatılması anlamına gelir mi? Yoksa mutlaka GFB başvurusu mu yapılması gerekmektedir?

protokol yaptıktan sonra vekalet yükleme kısmını görüntüleyemiyorum.
sistemsel bir sorun mu var?
benzer sıkıntı bugün yaşayan arkadaşlar varsa bilgi verebilir mi?

ÇBS ne kayıttan sonra verilen şifreyle E-izine giriş yapıp tesis işlemlerinden tesis kayıt yada işletme protokolünü seçtiğimde hata bildirim sayfası çıkıyor buda sistemden kaynaklanan bir durum mu?