• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

@Yasemin Aslantürk
Benzer bir durum bende de var. Üzerine düşmedim geçmiş yıllarda yapılmış yanlış bir giriş. Neticede bu işi çok da anlamayan kişiler yapıyordu bu tür şeylerden ve olabilen şeyler.

şimdi benim bulunduğum yerde 2011 de hiç beyan yapılmamış. zaten 2011 de kurulduğundan bir sorun yok. ama 2012 temmuzda başladım ben burada çevre görevlisi olarak çalışmaya. öTL, Bitkisel yağ ve Motor yağı gönderimi yaptım ama tehlikeli altık gönderimi yapmadım. çünkü çok fazla bir tehlikeli atığım yok. gelen fiyat teklifleri atık kodu başına olduğundan, 1 tonun atında olduğundan her kod için bilmem ne kadar fiyat istediklerinden bide araç taşıma bedeli alındığından gayet yüksek bir ücret çıkıyor. ve normal olarakta şantiye şefi bunu onaylamadı. TAKY gereğince 6 ay geçici depolayabilioruz.
bu durumda ne olur? :kötü:

@oseflek
1. 2013 yılında 2012 yılında oluşan tehlikeli atıklarınızı girersiniz.
2.Motor yağı tehlikeli atık olduğu için tehlikeli atık beyan sistemine girmeniz/bildirmeniz gerekir.
3. az oluşan teklikeli atıkları 50 kg altında uluslar arası standartlara uygun şek ambalajlayarak(sızdırmaz geçirimsiz kap.) atık taşımaya yetkili kargo firmaları ile bertaraf firmasına gönderebilirsinz. 6 ayı beklemenize gerek kalmz

atık taşımaya yetkili bir kargo firması ismi rica etsem. reklam amacı gütmezsek sorun olmaz sanırım :) birde biz dağın başında şantiyeyiz. buraya kargo şirketinin aracıda gelmez. biz kendimiz götürüp vermeyi denesek??

1.
Tehlikeli atıkların kont yön.
Lisanslı araçla taşıma muafiyeti
MADDE 14 – (Değişik:RG-4/9/2009-27339)
Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-IV’te 09 01 Fotoğraf Endüstrisi Atıkları başlığı altında kayıtlı gümüş içeren sabitleştirme banyolarının ve bu Yönetmelik kapsamında olan, ancak toplamı elli kilogramı geçmeyen atıkların taşınmasında bu Yönetmeliğin 11, 12 ve 13 üncü madde hükümleri uygulanmaz.
2. Atık Taşıma Tebliği

MADDE 5- (1) Bu tebliğ kapsamında belirtilen atıkları taşımak isteyen firma ve araçlar için aşağıdaki kurallara uyulması zorunludur.
a) 50 kg altında olan atıkların Çevre Lisansı almış tesislere kargo yoluyla iletilmesi ancak tehlikeli maddelerin kargo yoluyla taşınması konusunda yetkili firmalarca gerçekleştirilir.

Benim şantiyemde de buna benzer durum oluştu. O sene çok fazla atık yağ, ötl birikmemişti, ara depomun hacmi dolmamıştı yani. Fakat geçireceğim denetimlerde koca bir sene atık gönderimi yapmadığım hoş karşılanmayacaktır diye diretmiştim. Bu şekilde gönderimi yaptırmıştım. Çevre için bütçe ayrılmalı sonuçta, atık gönderimi de bunun en önemli parçalarından.

Yerinizde olsam, muhakkak gönderilmesi için diretirdim. Sonuç olarak bir şantiye orası.

İyi çalışmalar:)

@oseflek
Mesela kontamine olmuş bezler, eldivenler var atık firması ile anlaşın ay ay gönderin 50 kg altında tabi sizin kargo firmasına götürmeniz gerekir.
Sürat kargo yetkili, hatta Anel Doğa firması ile anlaşmasıda var sanırım yani kargo üçretide ödemezsiniz bir görüşün isterseniz." umarım firmaların ismini vermemde bir sakınca yoktur."

ne kadar güzel söylüyorsunuz. ama maalesef öyle olmuyor olamıyor... :( maalesef çevre giderleri hala külfet olarak görülüyor. çoğu yapılan şeyde yasak savmak adına...çöpü sapı geçtim, iyilik yapıp denize atan bir toplumda yaşıyoruz. kirletmek kanımıza işlemiş...

@Yasemin Aslantürk
yasmur hanım; Sürat kargo yetkili, hatta Anel Doğa firması ile anlaşması olduğu bilgisine neren ulaştınız? sürat kargo merkezi telefonda bana uzaylı görmüş muamelesi yaptı da :cool:

@Yasemin Aslantürk

Anel Doğa da bu uygulamadan vazgeçmiş. 3-5 kg atık yollayan firmalar dolayısıyla büyük sıkıntı yaşamışlar. eylül 2011 den de sürat kargo ile sözleşmeleri de bitmiş. way arkadaş... kendi aracımızla götürsek sahtekarlık yapmış oluruz dimi?

Kargo firması da mı yetkili olacak ? Ben bu maddeyi atlamışım ya. İyice ambalajladığın atığı 50 kg ın altındaysa aracınla bile götürebiliyorsun diye biliyorum ben.

yok kargo firması yetkili olmayacak. sadece taşıyıcı anne gibi. bırakıp gidecek. daha doğrusu gidecekti. artık öyle birşey yokmuş..

Ben şimdi atıyorum Aras, Yurtiçi, MNG gibi herhangi bir kargo ile gönderebiliyor muyum diyorsunuz yani ?

yok artık olmuyormuş. bir ara sürat kargo yurtiçi kargo ile bir geri dönüşüm tesisi anlaşma yapıp böyle birşeyi denemiş ama artık kesinlikle yapmıyorlarmış. kargo ile taşıma yok yani.

Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde 50 kg altı atıklar için lisanslı araç muafiyeti geçiyor. Yasmur hanımın kopyalama yaptığı Atık Taşıma Tebliği'ndeki kargo şirketinin yetkili olması kafamı karıştıdı ancak Atık Taşıma Tebliği sadece atikynetimi.cevreorman.gov.tr sitesinde buluyor dosya şeklinde ve tam linki bilmezseniz ulaşamıyorsunuz sanırım. Öte yandan tebliği indirdim ancak tarih ve resmi gazete yayın no yok. Resmi Gazete kayıtlarında da Atık Taşıma Tebliğ bulunamıyoru. Dolayısıyla bu tebliğ gerçekten var mı yoksa taslak gibi bir çalışma mıydı emin değilim. Ancak ben yetkili kargo firması bilmiyorum. Düşününce atıyorum 40 kg için de binlerce TL lik taşıma ücreti vermek her firmanın harcı değil gibime geliyor.