• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama Ayırma Tesisleri, Belgelendirme

Esra Alıç

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj Atığı Tolama Ayırma Tesisleri, geri döünüşüm fabrikalarına nasıl belgelendirme yapıyor? Konu hakkında bilgisi çalışması olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

selam arkadaşlar ben geçen ay bir TAT nde işe başladım. belgelendirme yapmam gereken 6 firma var. bu yıla ait elime geçen Ambalaj atığı alındı belgelerinde toplam PE miktarı oldukça düşük. Benim bir şekilde bunu arttrmam mümkün mü? ayrıca sormam gerek; benim her ay bildirmem gereken Ek-C7 ve EK-C8 raporlarının değerleri bir şekilde yıl sonunda eşit olması gerekli mi?

öncelikle işin hayırlı olsun ...belediyeden topladığın karışık ambalaj atıgını pe olarak gösterebilirsin...
ekler eşit olmazsa seneye stok kalır sıkıntı olmaz... ama kalan miktarı seneye belgeleme için kullanabilir misin bilmiyorum..

çok teşekkürler ilgilendiğin için.. yapmam gerekeni anladım :) peki karışık ambalajları PE olarak kullanabilmem için bir fişe "belgelendirmede kullanılmıştır" kaşesi basıp karışık ambalaj miktarını mı yazmam gerekir? ayrıca bu miktarı belgelendirme giriş kısmında kullanabilmem için tablodaki malzeme cinsi kısmına ne yazmam gerekiyor? şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim

belgelendirme için giriş çıkış özet tablosu lazım ...pe olarak giriş yaptığın tonajın geriye kalan kısmını karışık ambalajını da pe olarak gösterebilirsin

merhaba arkadaşlar.. ben de bu hafta bir toplama ayırma tesisinde işe başladım meslekte de yeniyim o yüzden bilgilerim çok az :(
benim şimdi ambalaj atıklarını piyasaya süren bir firmanın belgelendirmesini yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekli?
ayrıca elinde hazır taslak olan arkadaşlar da paylaşabilirse çok memnun olurum.. yardımlarınızı bekliyorum :(

arkadaşlar şimdi bir firmaya belgeleme yapmak istiyorum ancak 2 belediyeyle çalışıyoruz bir tanesinin ambalaj atıkları yönetim planının süresi doldu yenisini henüz yollamadık diğer belediyede bizden önceki tat firmasının yönetim planını devam ettiriyoruz bu yönetim planı için bakanlık yenisini gerekli görmemiş bizde revize falan yapmamışız bu yönetim planı devam ediyor ama bizim ismimiz geçmiyor bu durumda ben belgelendirme yapabilirmiyim acaba

@Kerem Şenel

ek-7 ek-8 den büyükse stok görünür sıkıntı olmaz ama gelecek yıl belgelendirmede kullanamazsın.ama ek-8 ek-7den büyükse bana göre usulsüzlük var demektir.

@nuray

revize etmeden de sorunu çözebilirsiniz. Şöyleki belediyenin 6 ayda bir gelişim raporunu bakanlığa yollaması gerekmekte. gelişim raporunda TAT firmasının değiştiğini ve yeni firmanın bilgileriyle aranızda yaptığınız sözleşmeyi sunarak sorunu çözebilirsiniz. bu durumda sorun yaşayabilirsiniz çünkü artık belgelendirmede belediyenin imzası gerekiyor ve sizinle belediyenin anlaşmalı olduğına dair bir veri olması gerekiyor.

@rambet

Taslağa falan ihtiyacınız yok. lisanslı GDTlere sattığınız ürünleri Ek-7c ye giriyorsunuz ya onlar direkt sisteme ekleniyor. belgeleme dosyası hazırla linkine tıklıyorsunuz oradan belgelemede kullanacağınız faturayı buluyorsunuz sağ tarafında ufak bir buton var ona tıklayıp belgeleme yapacağınız firmanın kodunu girip miktarı giriyorsunuz. bu şekilde bütün miktarı girdikten sonra belgeleme dosyası gönder'e tıklayıp firmayı buluyorsunuz ve rapor alıyorsunuz. Sistem otomatik olarak "belgeleme dosyasının içeriği" isminde bir rapor veriyor. bu sizin 1. evrağınız. unutmadan ekleyeyim belgelendirme işlemi TAT tesisinin çıkış değerleri üzerinden yapılır.

Sonra belgelendirmede kullandığınız bütün faturalara "bu faturanın ....... Kg ....... firması adına Çevre ve şehircilik bakanlığı belgelendirmesinde kullanılmıştır" şeklinde bir kaşe vuruyorsunuz ve .....'lı kısımları dolduruyorsunuz. bir faturada birden fazla kaşe olabilir bunda bir sorun yok. ve dosyaya faturaların fotokopilerini eklemelisiniz.orjinalleri sizde kalacak.
bütün faturalarda bu kaşe ve firmanızın normal kaşesi orjinal şekilde bulunmalıdır. bu faturalarında tamamını dosyaya ekliyorsunuz. bu sizin 2. evrağınız.

Daha sonra TAT tesisinize gelen malları kabul ettiğiniz evrakları ve kantar fişlerinden bu firma için belgelendirmede kullandığınız miktar kadar seçip fotokopilerini ıslak kaşe ve imza yaparak dosyaya ekleyin bu da sizin 3. evrağınız. Bu evrakların genel adı giriş belgeleridir. bunlar ambalaj atığı alındı makbuzları ve vergi numarası olan yerlerden fatura karşılığı aldığınız ambalajlardır. gider pusulası artık sisteme girilemiyor dolayısıyla gider pusulasıyla aldığınız atığı belgelendirmede kullanamazsınız.

TAT tesisinizin lisansı ve onaylanmış atık yönetim planınızı da fotokopiyle çoğaltıp ıslak kaşe ve imza yaparak dosyaya ekleyin. buda sizin 4. evrağınız.

Bazı il müdürlükleri TAT tesisinin belgelendirme hizmeti için kestikleri faturalarında bir örneğini istiyor bunuda bulundurmanızda fayda var. buda 5. evrağınız.

TAT tesisi ile piyasaya süren ve belediyeninde imzaladığı sözlemeninde dosyada olması gerekiyor. buna üçlü sözleşme diyorum ben buda sizin 6. evrağınız.

Bütün bu evrakların bulunduğu 3 dosya hazırlıyorum ben. birisi kendi tesisimde kalıyor ikisini de piyasaya sürene veriyorum oda birisini kendisi alıyor diğerini Çevre Şehircilik il müdürlüğüne bırakıyor. tekrar ekleyeyim evraklarda ıslak kaşe ve imza olmazsa il müdürlüğü geri yolluyor. mutlaka ıslak imza ve kaşe olsun.

Sorunu olanlar bana ulaşırlarsa daha detaylı yardım edebilirim.

@Mustafa DEMİR
merhaba Mustafa bey gerçekten olayı tamamıyla anlatmışsınız. bende meslekte yeniyim ve burada kafama takılan 2 nokta var.
1. aynı giriş faturasını birden fazla belgelendirme dosyasında kullanabiliyor muyuz? mantıken kullanamamamız gerekiyor. bu durumda giriş faturalarına da belgelendirme kaşesini vurmamız gerekmiyor mu?
2.şu anda gider pusulasını sisteme girebiliyoruz ama belgelendirmede kullanırsak il çevre kabul etmeyecek. ama elimizde gider pusulaları da var bunu 7-B ye mücavir alan sınır dışı olarak girsek ama belgelendirmede kullanmasak herhangi bir problem çıkar mı ilerde?

@Ümit Aydın

girişiniz 1000 kg diyelim bunun 600ünü bir belgelendirmeye 400ünü başka bir belgelndirmeye kullanabilirsiniz ama böyle bir duruma gerek kalmıyor birde bu durumu belge üzerinde göstermeniz gerek.oda tabiki belgelendirme kaşesiyle olacak. il müdürlüğünün bunu kabul etmemesi gibi bir durum yok ama belgenin üzerine kullanılan firmalar gösterilmeli. ben hiç yapmadım çünkü gerek kalmadı.çok zor durumda kalmadıkça kullanmamanızı tavsiye ederim.
Gider pusulasına gelince. ben onları hiç sisteme girmiyorum sebebine gelincede tabiki yasak olması. mücavir alan dışı diye bir durum gider pusulası girişi için bence usulsüz. mücavir alandan toplanan atıklarda gider pusulasıyla alınabiliyor bu sebepten girmiyorum. yasak olduğuda alenen biliniyor. böylece belgelendirmede kullanmanızda söz konusu olmuyor. gider pusulası kesiyorum mali açıdan gerekli ama bunları CSB sistemine girmiyorum. çünkü gider pusulası kesilerek bir çok usulsüz belgelendirme yapan TAT tesisi var maalesef bakanlıkta bu işin önüne geçmek için bu sistemi kaldırıyor. size gider pusulalarını mücavir alan sınır dışı olarak girmenizi bir yetkili mi söyledi yoksa siz böyle bir çözüm mü buldunuz?

anlattığınız gibi bir faturayı iki hatta üç farklı yere kullandığım olmuştur ve hiç bir sorun yaşamadım. aynı faturayı kullanamazsın diye bir ibare yok sonuçta. burda önemli olan tonajlardır. dediğiniz gibi birine 600kg birine 400 kg diğerine olarak iki farklı yere kullanabilirsiniz. bunuda faturaya bastığım kaşede gösteriyorum."bu faturanın 600 kgı A firması adına belgelendirmede kullanılmıştır" " bu faturanın 400 kgı B firması adına belgelendirmede kullanılmıştır" diye ayrı iki kaşe vuruyorsunuz ve sorun olmuyor.

@Mustafa DEMİR
anladığım kadarıyla alış faturalarına da belgelendirme kaşesini vuruyoruz. çünkü benden önceki mühendis alış faturalarının sadece fotokopilerine kaşe vurulacağını söyledi. ama daha sonra benim geriye dönük belgelendirme dosyası hazırlamam gerektiğinde o giriş faturasının başka bir belgelendirmede kullanılıp kullanılmadığını anlayamadım. galiba alış faturasının aslına da bu kaşeyi vurmam gerekecek bu yıl. gider pusulasına gelince maraş il çevre den buna benzer bir şey söylediler. mücavir alan sınırdışı olarak gir ama atığı nerden aldığını da girmen gerekiyor dediler. bu durumda yine gider pusulasını sisteme girmiş oluyorum. bu yüzden kafam iyice karıştı.

Merhabalar EK 7-B bildirimlerini excel olarak gönderemiyormuyuz? birde EK 7-C belgeleme yapılan belediye kısmını boş mu bırakıyorsunuz?

Merhabalar
TAT firmasında çalışıyorum ilk defa belgelendirme yapıcaz.Fiyat tekliflerini neye göre veriyoruz.Ortalama fiyat verebilecek kimse var mı?Maksimum fiyat nedir?Kdv uygulanıyor mu?