Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2016 yili tehlikesiz atik-tat ve gdt firmalarinin yapmasi gerekenler

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Evrem Yeşil tarafından paylaşıldı.

 1. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar kafam karıştığı için bu konu başlığını açtım:)
  firmalar 2016 yılında tehlikesiz atık belgesine sahip olan-tat lisansına sahip olan ve gdt lisansına sahip olanların yapması gerekenler bir başlıkta toplamak istedim.

  benim anladığım kadarıyla,
  1- ambalaj bilgi sistemine işlem yapacağız.
  2-kütle denge tablosunu 2016 yılı içinde tehlikesiz atıklar için oluşturacağız.
  3-tehlikesiz atık beyanı yapacağız.

  her ay için bu 3 işlemi yapmakla sorumluyuz.

  Doğru mudur?
   
  L.Nergiz ve Nilüfer Çelik bunu beğendi.
 2. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Ambalaj Atıklarını da KDS sistemine gireceğiz her ay ek olarak.
   
 3. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Ambalaj atıklarını neden her ay kütle denge sistemine giriyoruz? Bununla ilgili yayınlanan bir tebliğ yada genelge var mıdır?
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 4. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  @Arif Öztürk KDS Duyurular kısmında aşağıdaki bilgiler yayınlanmıştır.
  Bilindiği üzere, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince ambalaj atığı toplama-ayırma tesisleri ile geri kazanım tesisleri, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi ile faaliyette bulundukları süre içerisinde toplanan-ayrılan geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, “Ek-7 Toplama ve Ayırma Tesisi Beyan Formu” ve “Ek-8 Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formu” doldurmak suretiyle her ay elektronik yazılım programı (Ambalaj Bilgi Sistemi) üzerinden göndermekle yükümlüdür.
  Bununla birlikte, 02.04.2015 tarihli ve 29314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin “Atık işleme tesislerinin yükümlülükleri” başlıklı 10’uncu maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi gereğince atık işleme tesisleri “Çevrimiçi programlara kayıt olmak ve tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile atık işleme faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bilgisini hazırlamak ve çevrimiçi programı kullanarak bildirim yapmakla” yükümlüdür.
  Bu kapsamda, ambalaj atığı toplama-ayırma tesisleri ve geri kazanım faaliyetini gerçekleştiren tesislerin mevzuatta yer alan yükümlülükleri doğrultusunda “Ambalaj Bilgi Sistemi” üzerinden bildirim yapmaya devam etmeleri, ayrıca 01.01.2016 tarihi itibariyle http://online.cevre.gov.tr adresinde yer alan Atık Yönetim Uygulamasını kullanarak tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile geri kazanım faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bildirimini de yapmaları gerekmektedir.
  Kütle denge uygulamasına ilişkin yardım videolarına Atık Yönetim Uygulaması altında yer alan “Yardım Videoları” kısmından ulaşılabilir.
   
  mahsunGS ve Arif Öztürk bunu beğendi.
 5. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Tamam duyuruyu şimdi gördüm bilgilendirme için teşekkürler.
   
  g_kılıc bunu beğendi.
 6. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

 7. L.Nergiz

  L.Nergiz CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık toplama-ayırma belgesine sahip bir firmanın, ekte görülen sekmeler dışında ayrıca Özel Faaliyet Bölümü sekmesi de mi olmalı?
   

  Ekli Dosyalar:

 8. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  hayır bende de bu alan açık sadece.
   
  L.Nergiz bunu beğendi.
 9. arkadaşlar yanlış mı anlıyorum TAT lar için zaten ambalaj bilgi sistemine girmiş olduğumuz alınan ve satılan mamülleri tek tek bir de KDS ye mi gireceğiz yani benim mantığım almadı aynı işlemi 2 farklı bilgi sistemine girmenin nasıl bir açıklaması olabilir
   
 10. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  ambalaj atıklarının da tehlikesiz atık olanları kds ye bildirim yapılacakmış.
   
 11. teşekkür ederim ceren hanım
   
 12. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  ,

  Ceren hanım duyuru da öyle bir ibare yok , direkt olarak ambalaj atıkları için KD yapacağız.
   
 13. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  @Gülin Ç. Hanım ben il çevre ile görüştüğümde KDSye sadece tehlikesiz atıkları gireceğim söylendi.
   
 14. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Peki ambalaj atığı lisansı dışında tehlikesiz atık belgem yok ise ne yapacağım ? Çünkü duyuruda ambalaj atıklarından bahsediyor
   
 15. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Hmmm güzel bir soru :) O zaman kds sistemini siz kullanırsınız. Ama tehlikesiz atık belgeniz yokken o çıkışı yaparasanız sorun yaşarsınız.
   
 16. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  benim hem ambalaj TAT lisansı hem Tehlikesiz TAT belgem var fakat tehlikesiz atık alımım henüz yok , ama duyuruda tehlikesiz leri bildirin demiyor öyle olsaydı , niye ambalaj bilgi sisteminde duyuru yayınlandı ? :)
   
 17. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Ne yaptıkları konusunda bir fikrim yok inan bana :) Kafama takıldı yanlışlık olmaması açısından aradım il çevreyi hayır sadece tehlikesiz dendi hatta o zaman bir arkadaşla konuşurken oldu bu olay. Ne yapacağım konusunda arada kaldım. @Gülin Ç. Benim tehlikesiz belgem aralığın son günü ve atık yok o nedenle boş beyan yaptım aralığı şuanda da herhalde hepsini girerim.
   
 18. benim tesisimde sadece tat var tehlikesiz atık yok az önce bir danışmanla görüştüm atık ambalaj sistemine girdiğin gibi ambalaj atıklarını geln-giden tehlikesiz atıklara girilecek dedi mantıklı değil ama çok da aramamak lazım sanki
   
 19. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  evet durum aynen böyle , ambalaj atıkları sisteme girilecek.
   
 20. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Gülin Ç. tehlikesiz atık belgesinden bahsedilmiyor zaten TAT lisansına sahip firmalarda yapacaktır deniyor.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...