• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21.11.2013 çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Ali_Cengiz

Yönetim Grubu
Çevre Teknolojileri Grubu
Firma
Artı İnşaat
Madde 5
(8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

Peki izne tabi olmayan ama lisans alan firmalar ne olacak bu durumda?

bu yönetmelik bizleri işverenlerle karşı karşıya getiriyor ayrıca her gördüğümüz uygunsuzluğu 30 gün içerisnde sisteme yüklememiz gerekiyor. bu çalışnların iş yerindeki ilişkilerine çok zarar verici bir madde bence.

Arkadaşlar fevri davranmayalım.Burada sitem etmek,orada burada dile getirmek Bakanlıktaki DİĞER Mühendislerin işine gelecektir.Sesimizi daha yüksek daha anlaşılır daha çözüme yakın bir şekilde çıkarmalıyız ki bir anlamı olsun.Bu arada şunu da dile getirmeden edemeyeceğim; Neden Çevre Mühendislerinde Aidiyet duygusu yok?Neden meslektaşını sahiplenme yok? Kendi geleceğini elbette düşüneceksin ama Çevre Mühendisliği mesleğine sonuna kadar sahip çıkacaksın.Burada mesele Yönetmelik,Sınav sistemi falan değil mesele bu yönetmeliği kimin çıkardığıdır.Bu yönetmeliği çıkaran Bakanlıkta kaç tane Çevre Mühendisinin düşüncesi yer almıştır?Ya da Bakanlıkta en üst seviyede 4 Kişi sayın desem kaç tane Çevre Mühendisi göstereceksiniz? Bir de ÇMO yu düşünün geçen yeni bir yere taşındı diye (Şehir Plancılarının kullandığı bir oda)zil takıp göbek atmadığı kaldı ! Diğer odalar 6-7 katlı binalarını arttırırken neden biz bunlara seviniyoruz? Burada ÇMO yu falan eleştirmiyorum;tam aksine bizleri eleştiriyorum yada kendimi eleştiriyorum.Şunu da belirteyim ben bu kadar sitem ediyorum ama şuan da çalıştığım yerde belirtilen tecrübelere sahip mühendis kadrosu fazlasıyla mevcut yani oturup banane ben keyfime bakarım banane ! eğer ki dersem mesleğime ve kendime hakaret etmiş olurum.Sonuç ; Örgütlenelim sesimiz daha çok gür çıksın,bütün Çevre Mühendislerinin amacı tek olsun.Kendini kurtarma mesleği kurtar.Saygılarımla.

Hayırlı olsun yeni yönetmeliğimiz. Oldukça güzel olmuş. 30 gün içinde uygunsuzluğu sisteme yükleyeceğiz, uygunsuzluk giderilince 30 gün içinde bildireceğiz. Bunun denetlemesini biz yapacağız, ama maaşımızı ya firmanın kendisinden ya da danışmanlık firmasından alacağız. Biz bu denetlemeleri yaparken bakanlığa bağlı denetleyiciler hangi görevi yerine getirecekler? 1500 işletmeye 1 denetlemeci bile düşmüyor neredeyse İstanbul da. Peki bu arkadaşlar bu kadar iş yükünü nasıl kaldıracaklar? Neden bakanlığa bağlı çevre denetçisi kadrosu genişletilmiyor da özel sektöre yükleniyor bu yönetmelik? Yanlış anladığım bir bölüm mü var acaba? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

arkadaşlar benim anladığım kadarıyla mevcutta belgesi olanlar vize süresi sona ermeden bakanlığın eğitimine katılıp vize ettirebiliyor, sınav şartı belgeyi ilk defa alacak olanlar için geçerli.

Bu şaka mı ya?Bu yönetmeliği çıkaranların hangi koşulları dikkate aldığını çok merak ediyorum, neyi nasıl idrak ettiklerini...

Madde 18

(2) Çevre danışmanlık firmalarının şube açabilmeleri için, şube kuruluşunun Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilmesi ve firmanın taşıyacağı tüm şartları ve yükümlülükleri şubenin de sağlaması gerekmektedir.

bu kadar adamı bünyede barındırdıktan sonra şubede yeniden tutmanın mantığı nedir? merkez şirketteki 5 yıllık koordinatör patrondan daha patron

MADDE 10
(8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir.

bu madde kapsamında LPG sorumlu müdürlük yapanlar etkileyecek mi?

Teşekkürler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı..Teşekkürler bu yönetmelikte emeği geçen herkese!...
Neden mi? Bu yönetmelikle birçok kişinin emeği ve hayatıyla oynadığınız için, bir çok kişinin işsiz kalmasına sebep olacağınız için, ve bir çok kişinin ekmeğine yağ süreceğiniz.. Teşekkürler...

şuan kötü bir rüyadayım.

o belgeleri yükleyecek sistemi yaparlarsa helal olsun.. O ceza puanları ne, ne kara yüksek!?

Çevre mühendisleri de ölsün, küçük danışman firmalar da..

Bir de ben firmada hem çevre hem isg yapamayacak mıyım ya?

j) Vize dönemi içinde en az bir kere Bakanlık tarafından yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmakla
bence çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler eğitim yenilemesi yeterli sınava gerek yok

Maalesef durum Çevre Mühendislier için iç açıcı değil.. Mesleğin diğer kanayan yarası ise ÇED.. ÇED yeterlilik ile ilgii yönetmelik bu sıralar yayınlanacak.. Taslağı inceledim. Amaç belli, küçük firmaları ortadan kaldırımak.. Yazık...