Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21.11.2013 çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Konu, 'ARŞİV' kısmında yarabandı tarafından paylaşıldı.

 1. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Madde 5
  (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

  Peki izne tabi olmayan ama lisans alan firmalar ne olacak bu durumda?
   
 2. Boyle bisey olamaz ya biri saka desin...
   
 3. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  bu yönetmelik bizleri işverenlerle karşı karşıya getiriyor ayrıca her gördüğümüz uygunsuzluğu 30 gün içerisnde sisteme yüklememiz gerekiyor. bu çalışnların iş yerindeki ilişkilerine çok zarar verici bir madde bence.
   
 4. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  rüya rüya. yok yok kabus şimdi biri uyandıracak bizi :S
   
 5. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  "Korku filmi başlasın" demişler resmen
   
 6. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Çevre Mühendisleri zaten yok sayılmış. Aldığımız eğitim bir önem arz etmiyor demek ki.
  Yüklememiz gereken onlarca evrağı kaldırabilecek bir sistemi umarım 1/1/2014'e kadar hazır etmiş olurlar.
  Ceza puanları çok yüksek..
   
 7. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Arkadaşlar fevri davranmayalım.Burada sitem etmek,orada burada dile getirmek Bakanlıktaki DİĞER Mühendislerin işine gelecektir.Sesimizi daha yüksek daha anlaşılır daha çözüme yakın bir şekilde çıkarmalıyız ki bir anlamı olsun.Bu arada şunu da dile getirmeden edemeyeceğim; Neden Çevre Mühendislerinde Aidiyet duygusu yok?Neden meslektaşını sahiplenme yok? Kendi geleceğini elbette düşüneceksin ama Çevre Mühendisliği mesleğine sonuna kadar sahip çıkacaksın.Burada mesele Yönetmelik,Sınav sistemi falan değil mesele bu yönetmeliği kimin çıkardığıdır.Bu yönetmeliği çıkaran Bakanlıkta kaç tane Çevre Mühendisinin düşüncesi yer almıştır?Ya da Bakanlıkta en üst seviyede 4 Kişi sayın desem kaç tane Çevre Mühendisi göstereceksiniz? Bir de ÇMO yu düşünün geçen yeni bir yere taşındı diye (Şehir Plancılarının kullandığı bir oda)zil takıp göbek atmadığı kaldı ! Diğer odalar 6-7 katlı binalarını arttırırken neden biz bunlara seviniyoruz? Burada ÇMO yu falan eleştirmiyorum;tam aksine bizleri eleştiriyorum yada kendimi eleştiriyorum.Şunu da belirteyim ben bu kadar sitem ediyorum ama şuan da çalıştığım yerde belirtilen tecrübelere sahip mühendis kadrosu fazlasıyla mevcut yani oturup banane ben keyfime bakarım banane ! eğer ki dersem mesleğime ve kendime hakaret etmiş olurum.Sonuç ; Örgütlenelim sesimiz daha çok gür çıksın,bütün Çevre Mühendislerinin amacı tek olsun.Kendini kurtarma mesleği kurtar.Saygılarımla.
   
 8. Çevre yönetim hizmeti alma şartları
  MADDE 5

  (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

  açık kapı.
   
 9. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Hayırlı olsun yeni yönetmeliğimiz. Oldukça güzel olmuş. 30 gün içinde uygunsuzluğu sisteme yükleyeceğiz, uygunsuzluk giderilince 30 gün içinde bildireceğiz. Bunun denetlemesini biz yapacağız, ama maaşımızı ya firmanın kendisinden ya da danışmanlık firmasından alacağız. Biz bu denetlemeleri yaparken bakanlığa bağlı denetleyiciler hangi görevi yerine getirecekler? 1500 işletmeye 1 denetlemeci bile düşmüyor neredeyse İstanbul da. Peki bu arkadaşlar bu kadar iş yükünü nasıl kaldıracaklar? Neden bakanlığa bağlı çevre denetçisi kadrosu genişletilmiyor da özel sektöre yükleniyor bu yönetmelik? Yanlış anladığım bir bölüm mü var acaba? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
   
 10. Ezgi Özturan

  Ezgi Özturan CMNet Üyesi

  arkadaşlar benim anladığım kadarıyla mevcutta belgesi olanlar vize süresi sona ermeden bakanlığın eğitimine katılıp vize ettirebiliyor, sınav şartı belgeyi ilk defa alacak olanlar için geçerli.
   
 11. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Bu şaka mı ya?Bu yönetmeliği çıkaranların hangi koşulları dikkate aldığını çok merak ediyorum, neyi nasıl idrak ettiklerini...
   
 12. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

 13. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Bu eğitimlerin ücretlerini de çok merak ediyorum.
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 14. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Madde 18

  (2) Çevre danışmanlık firmalarının şube açabilmeleri için, şube kuruluşunun Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilmesi ve firmanın taşıyacağı tüm şartları ve yükümlülükleri şubenin de sağlaması gerekmektedir.

  bu kadar adamı bünyede barındırdıktan sonra şubede yeniden tutmanın mantığı nedir? merkez şirketteki 5 yıllık koordinatör patrondan daha patron
   
 15. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  MADDE 10
  (8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir.

  bu madde kapsamında LPG sorumlu müdürlük yapanlar etkileyecek mi?
   
 16. Özlem BAKİ

  Özlem BAKİ CMNet Üyesi

  Teşekkürler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı..Teşekkürler bu yönetmelikte emeği geçen herkese!...
  Neden mi? Bu yönetmelikle birçok kişinin emeği ve hayatıyla oynadığınız için, bir çok kişinin işsiz kalmasına sebep olacağınız için, ve bir çok kişinin ekmeğine yağ süreceğiniz.. Teşekkürler...
   
 17. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  şuan kötü bir rüyadayım.

  o belgeleri yükleyecek sistemi yaparlarsa helal olsun.. O ceza puanları ne, ne kara yüksek!?

  Çevre mühendisleri de ölsün, küçük danışman firmalar da..

  Bir de ben firmada hem çevre hem isg yapamayacak mıyım ya?
   
  Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
 18. j) Vize dönemi içinde en az bir kere Bakanlık tarafından yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmakla
  bence çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler eğitim yenilemesi yeterli sınava gerek yok
   
 19. hakancihan

  hakancihan CMNet Üyesi

  Maalesef durum Çevre Mühendislier için iç açıcı değil.. Mesleğin diğer kanayan yarası ise ÇED.. ÇED yeterlilik ile ilgii yönetmelik bu sıralar yayınlanacak.. Taslağı inceledim. Amaç belli, küçük firmaları ortadan kaldırımak.. Yazık...
   
 20. @Gülse'Gökçe Hanım, yönetmelik 1/1/2014 tarihinde yürürlüğe girecek, hala sınav şartı aranmıyorken bence başvurunuzu yapın.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?