Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21.11.2013 tarihli değişen çevre danışmanlık yönetmeliği hakkında öneriler

Konu, 'ARŞİV' kısmında yarabandı tarafından paylaşıldı.

 1. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar. 21.11.2013 tarihinde değişen çevre danışmanlık yönetmeliği ile ilgili olarak hazırladığımız öneri yönetmeliği ekte yer almaktadır. Bu yönetmelikte, genel olarak değişmesini istediğimiz yerlerin, mevcut yönetmelikle karşılaştırmalı olacak şekilde bir çalışma yaptık. İstenilen değişikliklerin mevcut yönetmelikte ne gibi etkileri olduğunun net bir şekilde görülmesini istedik. Bu konu başlığında sadece yönetmelikteki nelerin değişmesi, nasıl değişmesi gerektiği üzerine tartışma yapılacaktır. Ayrıca sizlerinde buna benzer olan bir çalışması var ise bu sayfada paylaşmanızı isteriz. Çıkan yönetmeliği çelişkili, sakıncalı, mesleki sorunlar ile ilgili kısmındaki serzenişlerinizi bu başlık altında paylaşmamanızı ve forumu ağlama duvarına çevirmemenizi rica ederiz.

  Not: Sunulan öneri yönetmeliğinin teklif ve açıklamaları ile ilgili kısmı ayrıca gün içerisinde yükleyeceğiz.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  Madde 6 -a hazır eğitime girdik sınavada girelim ne olacak.Sınavı geçememekten mi korkuyorduk zaten. Verdikleri 4 yıllık eğitim ile mühendisliğimi beyenmeyip hadi buna bi 15 gün daha eğitim verelim tam olsun mu diyecekler. Yönetmelikte şöyle bir ibare olsa anlarım ' üniversitelerin ilgili bölümlerinden yeni mezun olanlar' . Yönetmelik,yasalar ve genel işleyiş hakkında yeni mezunlarımızı eğitilsin derim. Ama ben 4 yıl okumuşum, üzerine çalışmışım okadar gideceğim oraya 15 gün bide eğitim alacağım.
  Hadi bunlarıda geçeyim tamam benim 4 yıl eğitimi yeterli görmedin 15 gün daha eğiteyim yetmedi sınav yapayım dedin anladım. Fen edebiyatın ne işi var benim yanımda bunu anlamam işte.Bence yönetmelikten bu branşlar komple çıkartılsın. Çevre Mühendisliği insanları istihdam etmek adına yapılan bir şey olmamalı kaldı ki piyasada iş bulamayan meslektaşlarım varken.
   
  Didem Girgin, gülay ve Neşat Ören bunu beğendi.
 3. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  Benim önerim, çevre görevlisi sınavının herkes için uygulanmasıdır. Çevre görevlisi sınavına daha önce girmedim için ne soruluyor bilmiyorum fakat bu sınavın içeriğinin tamamen çevre görevlisi olacak kişinin görev ve sorumluluklarıyla ilgili olması gerekir. Her mezun çevre mühendisinin danışmanlık işi yapabileceği konusuna karşıyım. Bugün nasıl bir tıp mezunu tusa girip bilgi birikimini kanıtlaması gerekiyorsa ve başka bölüm mezunları da tusa girebiliyorsa, bir çevre mühendisininde yönetmeliğe hakim olduğunu ispatlaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bir çevre mühendisi bu sınavı kolaylıkla aşacaktır. Çok fazla problem etmeye gerek yok. Bence bu yönetmeliğe eklenmesi gereken şey çevre görevlisinin aynı zamanda çevre mühendisi de olma ayrıcalığıdır. Bu fark ise çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmalarının niteliklerine eklenmelidir diye düşünüyorum. Örneğin çevre yönetim birimine en az 1 çevre mühendisi ve çevre görevlisi, danışmanlıklar içinse biri en az 5(kurucu), biri en az 3, biri en az 2 yıl çevre görevlisi olarak çalışmış (bence diğer çevre sektörlerinde çalışmış bir çevre mühendisi danışmanlık konusunda tecrübeli sayılmaz) 3 çevre görevlisi ve çevre mühendisi (buna dediğiniz gibi ayrı isim olarak çevre yönetim danışmanı da denilebilir) ve 2 tane çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu gibi.. Sonuçta hem yetkililerin dayanağı olan sözde yeterli çevre mühendisinin olmaması durumu ortadan kalkarken hem de bizim hakkımız yenmemiş olur ve danışmanlıkların da nitelikleri artmış olur diye düşünüyorum.
   
 4. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  TUS sınavından bahsedeceksek Çağatay Bey bu bir uzmanlık sınavıdır bir doktorun mezun olduktan sonra bu sınava girmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Bir branşta uzmanlaşmak istediğinde doktorlar bu sınava girer. Tamam bizde de mühendislikte uzmanlık sınavı olsun bu sınavı geçenler uzman çevre mühendisi olsun ve atıyorum ek 1 de çalışmaya bunların hakkı olsun felan. Ama şimdiki sınav tamamen saçmalık bende hiç bu sınava girmedim ama sorularını gördüm.
   
 5. ismail yıldırım

  ismail yıldırım CMNet Üyesi

  Bence tepki olarak Çevre ve Şehircilik bakanına diplomalarımızı yırtıp gönderelim nasıl olsa mesleğin içine ettiler sağolsunlar...
   
 6. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Bence yapamayacağın şeyleri söyleme :tskler:. Zaten böyle bir söyleme de gerek yok.
   
 7. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Çevre görevlisi değil çevre mühendisi bu konuda artık herkes hem fikir. Başka bir konudan yaklaşmak istiyorum. Mesela bir inşaat mühendisi hem mühendis olarak hem isg uzmanı olarak çalışabiliyor ama biz çalışamıyoruz. bu rekabete aykırı bunun için rekabet kuruluna başvurulabilinir. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının belirledi saatler çerçevesinde bizimde başka işlerde çalışabilmeliyiz. Bu bence ikinci planda olan birşey ama yinede hakkımız.
   
  asmin, Didem Girgin, yigiten ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 8. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  evet kesinlikle çok iyi bir yaklaşım...bence oda bunu değerlendirmeli.
   
  Burak Dumlu bunu beğendi.
 9. ismail yıldırım

  ismail yıldırım CMNet Üyesi

  Sembolik olarak demiştim belki kafalarına dank eder gerçi bu kafa onlarda var mı onuda zannetmiyorum ama..
   
 10. Abdulkerim DOĞAN

  Abdulkerim DOĞAN CMNet Üyesi

  sonuna kadar haklısınız. hatta bunun yanında lpg sorumlu müdürlük gibi bir ek gelir kaynağı da var. malum özel sektörün durumu ortada
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi sınavlrında ne soruluyor? eğer mevzuat ise, sınav sadece çevre mühendisleri için değil herkes için gereksiz. Mevzuata hakim olma olayını zaten hiç anlamadım. Zaten mevzuat sürekli değişiyor. İnsanlar beyinlerini ihtiyacı olmayan bilgilerle doldurmalı mı? Örneğin Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde Ulusal Atık Taşıma Formlarının renkleri ile ilgili bir kısım var. Kaba bir tabir ile ''bana ne ki?'' bunu aklımda tutsam ne olur, açıp yönetmelik'ten baksam ne olur?
  Burada Çevre Görevlisi'nin işi muvzuatı ezberlemek midir yoksa Atık Minimizasyonu, atıkların değerlendirilmesi, sınıflandırılması vb. konularda yorumlar getirerek işletmenin çevreyle uyumlu bir şekilde faaliyet göstermesini yasalar çerçevesinde sağlamak mıdır?
  Bence ülkemizde Çevre Mühendisi anlayışı baştan aşağı yanlış.
  Hatta abartıp bu insanlar Çevre Mühendisi falan hak etmiyorlar diyebilirim.
  Öyle ki Çevre Mühendisliği'nin iyi par kazanabildiği, başka bir deyişle saygın olduğu ülkeler hep gelişmiş ülkelerdir.
  Oysa ki Türkiye'de Çevre Mühendisi işveren gözünde sadece masraftır.
  Aynı şekilde danışmanlık hizmeti verilen kuruluşlarda da bunu gördüm.
  Aslında sadece 6 aylık bir süre için danışmanlık hizmetine dahil oldum, ana işim değil.
  Ama gördüğüm kadarı ile bu yanlış algılama sorunu bu hizmeti alan kuruluşlarda da var.
  Belki Çevre Mühendisleri beraber çalıştıkları kuruluş çalışanları ile arkadaş, dost vs. olabiliyorlar.
  Nitekim benim de böyle diyloglarım oldu.
  Ama bu ilişkinin dışında Çevre Mühendisi kuruluş için biraz sıkıntılı bir personel.
  Ayrıca bir TAT firması ile iş görüşmesi yapmıştım geçmişte.
  Bana düşük ücret önermişti. Önemli değil, alışkınız bu yaklaşımlara.
  Sonra da bu işi aslında muhasebecisine yaptırabileceğini ancak yönetmelikler nedeni ile Çevre Mühendisi alması gerektiğini söylemişti.
  Bu kişinin Çevre Mühendisinin yaptığı işten anladığı pazarlama değil midir şimdi?
  Yani bana müşteri bağlasın ve Bakanlık ile iletişimi sağlasın.
  Her neyse yönetmeliğe gelince, doğru bulduğum kısımları yok değil.
  Ancak bir işsizlik problemi ortaya çıkacak.
  Böyle bir sıkıntı yarattığı takdir de işsiz kalacak olan insanlara bir alternatif sağlamalı.
  Fakat işin bu kısmı ihmal edilmiş.
  Muhtemelen her şeye sustuğumuzdandır.
  Yanlış anlamayın, Çevre Mühendisleri olarak susuyoruz demiyoruz.
  Her konuda, her meslekten, her sektörden insan olarak susuyoruz zaten.
  En son olarak diyeceğim, söz konusu yönetmelik zaten AB mevzuatlarından çeviridir.
  Büyük oranda.
  AB ülkeleri arasında İsveç var, Danimarka var.
  Ham madde olarak kullandıkları çöpleri biten ülkeler var.
  Şimdi o mevzuat buraya uyar mı?
  Burada hala atık ayrıştırma diye bir şey bile yok.
  Bu şartlarda zaten her şey kağıt üzerinde ve belli standartlar çerçevesinde.
  Üzülerek demek istiyorum ki bu yönetmelik başından beri zaten Çevre Mühendisi'nin ya da herhangi bir meslek dalından insanın teknik birikimine, çevre teknoloji vs. bilgisine ihtiyaç duymuyor.
  Standartlar oluşturuyor, buna göre yapın diyor.
  Üretmiyorsun, ama mühendis üretir.
  Tuhaf bir sistem.
  Çok uzattım lafı, evet karşıyım ama başından beri karşıyım, biraz farklı açılardan karşıyım.
   
 12. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Yazdığınıza değmiş bence, genel olarak çok güzel özetlemişsiniz.
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 13. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Dediğiniz gibi AB mevzuatlarına göre hazırlanan yönetmelikler uygulaması zor en azından bizim ülkemizde , o yüzden de ülke olarak gelişmişlik seviyemiz artana kadar değerimiz bir makina müh, bir inşaat müh ya da bir endüstri müh. kadar olamayacak maalesef .
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 14. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi


  Öneri yönetmeliğin teklif ve açıklamalarını merakla bekliyorum. Şu haliyle mevcut yönetmelikten farklı gözükmüyor bana :S
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 15. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Önerinizin Çevre Mühendislerini korur bir yanı yok , sadece birtakım ifade ve deneyim sürelerini değiştirmişsiniz.Danışmanlık firmanız var sanıyorum o yüzden bu yaklaşımda bulunmuş olabilirsiniz.
  Şahsen ben ;
  Çevre görevlisi olacaklarda aranan nitelikler

  MADDE 6 –(1) İşletmeler ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinin aşağıdaki niteliklerden en az birini haiz olmaları zorunludur:

  a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak veya çevre mühendisliği veya çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak ve çevre mevzuatı konusunda yapılacak sınavda başarılı olmak.

  b) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda başarılı olmak.

  a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak veya çevre mühendisliği veya çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak.

  Şeklinde değiştirilmesini ve de çevre mühendisinin çevre gör. old. takdirde başka işler yapmasının kısıtlanması maddesinin değiştirilmesi taraftarıyım. Çevre danışmanlıklarının deneyimli personel çalıştırması konusunda da yönetmelik ile hemfikirim.
   
 16. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Bence yönetmeliği komple kaldırsınlar işimize de burunlarını sokmasınlar. atıp tutması kolay gelip görsünler çalışma koşullarımızı danışmanlık dediğimiz şey de öyle sistemde evrak yüklemeyle 1-2 ziyaretle standart formlara var var yok yok diye tik atmayla olacak değil. evrakları yüklemeyle çevre temizleniyorsa ne ala. yaptırıma bakılmalı.
   
  ismail yıldırım bunu beğendi.
 17. mkoztas

  mkoztas CMNet Üyesi

  boşa yazıyorsunuz, yönetmeliği "geçirdiler" :)
   
 18. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  yönetmeliğin geçirilmiş olması üzerinde değişiklik yapılmayacağı anlamına gelmez. zamanında birçok yönetmelik çıktı. bir kısmı kaldırıldı. bir kısmı değişikliğe uğradı. neden bu yönetmeliğe uygulanmasın?
   
  Abdulkerim DOĞAN ve Didem Girgin bunu beğendi.
 19. yigiten

  yigiten CMNet Üyesi

  Bravo güzel tespit.
   
 20. yigiten

  yigiten CMNet Üyesi


  Son cümleniz hariç hepsine gönülden katılıyorum. Yeni mezun çocuklar aç mı kalsın ? Siz dahil hepimiz de mezun olduğumuzda deneyimli personelmiydik.
  Not: 20 yıllık mühendisim.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.