• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

6.000.000 tl nerede

Mahmut Cimşit

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAKİNE İHTİSAS OSB
iyi günler iyi çalışmalar...
bu gün elime bir çgb geldi. sertifika numarası yirmibirbin küsür . Şimdi ben bunu görünce birden düşündüm. 21000 sertifika verilmiş şimdiye kadar. Ortama 300 tl gibi bir bedel ödendiğini varsayarak yaklaşık 6.000.000 tl gibi bedel yapar. şimdi gelelim can alıcı noktaya;
DEVLET BİZDEN BUNU ALIRKEN BİZE NE VERDİ.

@Melih Coşar
Ben söyliyecek , ifade edecek başka birşeyleriniz daha olduğunu sanmıştım..Çünki çok kısa konuşmuşsunuz mesele hakkında. Onun için dinliyorum dedim zaten.Herkes birbirinden birşeyler öğrenip düşünceleriden istifade edebilir.
Ve samimi gördüğüm herkesi can-ı gönülden dinledim ve herzaman dinlmeyede hazırım.

kısaca isa bey diyor ki koyun olun düşünmeyin sorgulamayın size ne deniyorsa onu yapın diyor. ben bütün yazdıklarını okudum çıkartığım tek şey bu oldu.
sorulan soruya açıklayacağım diye uzuncana bişi yazmışınız bende dedim sorunun cevabı geliyor.ancak soruyo öle bir hale getirmişiniz o uzun yazıdan zerre kadar bişi anlamadım kusura bakmayın ama. olayı neden siyasi hale getirdiniz onuda anlamadım.artık ülke öle bir hale geldi ki hak arayınca iktidar karşıtı oluyormuşun gibi bir izlenim çıkıyor. soru basit adam soruyor diyor ki ben 4 yıl çevre mühendisliği okudum. o lanet olası belgeyi almak için neden 300 lira daha veriyorum ağrıma gidiyor diyor.benimde ağrıma gidiyor. ve dahası ben çevre mühendisi olarak o lanet sınava girecem ve bide eğitim alacam kimlerle alacam biliyorsunuz dimi veterinerle alacam fen mezunlarıyla alacam. ama bunlarıda sorgulamayalım hakkımızı aramayalım çünkü siyasi olur. haklısınız !!!

ben hala anlamadım,
kafama takılan ve cevabını kimsenin vermeyeceği soruyu burada paylaşmak istedim. Konu önce siyasete sonra niye birbirimizi dinlemiyoruza döndü. Konu başlığı değişti gitti. Şimdi. ben yine aynı soruyu soruyorum. 6 milyon TL aldı bu devlet. diplomamızı hiçe saydı çalışamazsınız dedi. sonra yoldan geçen herkesi çevre görevlisi yaptı. onuda geçtim. Bakanlığa KPSS siz (yasal torpilli) eleman alımları yaptı. Peki çevre mühendislerine ne verdi bu devlet.
- Önüne gelen bütün herkes kendi başına çevre sektörüne girdi. Türkiye'deki danışman firmaların çoğunda firma yetkilileri çevre mühendisi bile değil.
- Geri dönüşüm firmalarının çoğundaki firma yetkilileri eğitim düzeyi yeterli değil.
- Sadece Al diplomayı ver parayı al sertifikayı şimdi otur ağla, sıkıyorsa asgari ücretle çalışma aç kalırsın de.
BU NE GÜZEL MEMLEKET.

Daha konuşulacak çok şey var ama neyseeee

4 sene oku, çevre mühendisi ünvanını al, iş ara çevre görevlisi belgesi ve isg sertifikası istesinler. Ama isg yi kullanama, Okuduğun okul sonunda çevre mühendisi, iş yerinde çevre görevlisi ol. Ne ala memleket. Bilseydim başka bir mühendislik okuyup çevre görevlisi belgesini alırdım elimde 2 mesleğim olurdu. Açık açık söylesinler arkadaşım bu ülkede çevre mühendisliği kavramı bitti desinler. Yönetmeliklerle falan işimizi sınırlandırmasınlar. Bana soruyorlar abi çevre mühendisi olayım mı tercihlere yazayım mı diye? Ben daha kendi mesleğimin iyi yönlerini anlatamıyorsam bu mesleği niye yapıyorum? Sonu belli olmayan bir meslek dalı!! Gelelim 6 milyon olayına. Anladık bu ülkede parasız hiçbirşey olmuyor. (Nefes almak hariç, yakın da ona da isterler) Ama de ki şu para şuraya harcandı, şu şu şunlar yapıldı. Yukarıda dayımız yok diye soru sormayacaz, olan biteni görmezden geleceğiz, odun gibi ölümü bekleyeceğiz, o da iyi. İsa Bey size objektif yaklaşın dedim ama ben o objektifliği laf olsun diye söylemedim. Burada herkes aynı durumu savunuyor. Siz de bizim gibi bir nevi mağdursunuz ama görüyorum ki bu durumdan hiç şikayetçi değilsiniz. İşi siyasi boyutlara çekmek istemiyorum ama haksızlık nedense hep siyasi boyuta denk geliyor. Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum.

@Sedat Mert
Yazdıklarımdan bir şey anlamadığınız çok açık ki meselemin soruya cevap vermek olmadığını bile anlamamışsınız. Konu hakkında pek bir yorum da yapmadım zaten. Hadi anlamakta güçlük çekmiş olabilirsiniz..Ama hiç bir şey anlayamamış olmanız çok garip..
Kimseyi savunmak niyetinde olmadığımı da açıkça yazmıştım ama bunu da anlayamamışsınız..

@İ.Ercan
Yazılanların genelinden niyetimin anlaşılmadığı sonucuna vardım..

Evvela: Kendi mesleğimi icra etmek için gereksiz bir belge olan Çevre G.si belgesine ve kursunu yüksek ücretlerle tamamlayıp sınavını geçtiğim isg uzmanlığı sertifikasına para verirken bende sevinmedim, hoşuma da gitmedi. Burda zaten hemfikir olduğumu Arif beyin ifadelerine yukarıda katılırken de söylemiştim. (Tabiki okuduysanız)
Bende bütün haklarımızın iade edilmesini 4 gözle bekliyorum.Ve eminim ki bu yönetmelik yürürlükten kaldırılacaktır. Ama aramızda biraz fark var. Ben diyorum ki ne gerekliyse gereğini yapalım ama sukunetle, anlayışla, yapıcılıkla, geniş bir bakış açısıyla olsun.. kötümser olmayalım, geleceği karanlık görmeyelim.Güzelliklere ve güzel gelişmelerede bakabilelim.."Mahvolduk, herşey kötüye gidiyor" edasına kapılmayalım..yeise düşmeyelim. İtidalli olalım.

Şimdi soruyorum Mahmut Beyin, Can Beyin son sözleri dahil bunlar bir çözüm önerisimidir? İyimserlik mi? Nedir? Bir isim verin. Bizim bundan ziyade gerçek manada çözüm önerilerine ihtiyacımız var. [Ben saf olalım hiçbir şeyi görmeyelim ve görmemezlikten gelelim de demedim. (Nasılsa ifadelerimden birşey anlamadığını söyliyen arkadaş böyle yanlış bir mana çıkarmış.) Arkadaşlar: Fikir kadar USUL'de önemlidir. İfade usulünüz çözüm olmalı, çözülecek bir sorun değil. Soruna soruyla ve ilave sorunlar çıkararak yaklaşılmaz. ]
Ve tekrar soruyorum: Çözüm ve çare olmak için ne yaptınız..Eleştirmekle yetindiyseniz hani nerde samimiyetiniz? Yönetmelik hakkında Bakanlığa şahısların da dilekçe sunduğundan ve sunulabildiğinden haberiniz oldu mu? Odamızın faaliyetlerinden haberdar mısınız? Neyse..daha çok şeyler yazmıştım ama kırmamak için sildim..

Şimdi benim de anlamadığım birşey var ifadelerimde sizi bukadar rahatsız eden neydi?

@İ.Ercan
(Farklı bir konu ama ,yeni yönetmelik için şu meseleleride bir nazara alın.):
Bakanlık bu yönetmeliği çıkarırken neleri dikkate alarak bukadar ağır kısıtlamalara gitti? Hiç düşündünüz mü?
Bir kısım aç gözlü danışmanlık firmaları ve sözde mühendislerin neler yaptığını biliyor musunuz? Fabrika ve işletmelerin bu insanlar yüzünden Mühendislere utanmadan yaptıkları fiyat tekliflerinden haberiniz var mı? Piyasayı "çok sürümden kazanmak" mantığıyla alt üst eden bu insanların hiç mi suçu yok. Mesleğimiz ele ayağa düştü..Sorumluluğunun ve mesuliyetinin farkında olmadan 50tl ye 100 tl ye danışmanlık ve Çevre görevliliği yapanları biliyoruz..

Yaaa yapmayın neyin savunmasını yapıyorsunuz.
Şu an bize yapılan (benzetmeden ötürü herkesten özür diliyorum)
Mesleğimizin ırzına geçtiler. şimdi çoçuğumuzun peşindeler.

@Mahmut Cimşit

Nasıl bakıyorsunuz ne düşünüyorsunuz anlayamıyorum..Elbette büyük haksızlıklar var bize yapılan fakat gerçekleri göz ardı etmeden tarafsızca meseleye bakamıyorsunuz..
Bu ne biçim benzetme..istediğini söyle, peşinende özür dile ne ala..
Lütfen insaflı olun..

@İ.Ercan
Bir de sürekli birşeyin savunmasını yapıyormuşum gibi davranmayın..savunma makamı sizsiniz. Ben değil. Çünki meseleyi açan sizsiniz.
Ben itidal dedikçe işi yokuşa sürdünüz.

@Mahmut Cimşit
keşke meslek değiştirebilme imkanı olsa onun da önü kapalı, aynı çevre görevlisi gibi başka sertifkalar aldım örneğin harita ya da inşaat mühendislerinin yapabildiği alanlarda işler ama öyle bir fikirbirliği varki adam sertifikan var mı bu işi iyi biliyormusundan öte lisans diplomamı önce soruyor tamam devlet sana yetki vermiş de mimarlık diploman var mı diyor firmalar

2000li yıllarda büyüklerden duyardım çevre mühendisinden en iyi banka müdürü olur diye şimdi mümkün değil çeko, işletme bitircen öyle o işler

@Sordan X14

Siz mühendis değilsiniz, çevre görevlisi belgesi almışsınız ve çevre görevlisi olarak çalışıyorsunuz. Aynı zamanda İnşaat ve harita mühendislikleri alanındada bu tür belgeleriniz var ama çevre görevliliğinde olduğu gibi inşaat ve harita alanında da mühendislerin yerine çalışamamaktan şikayetçiniz. Yazdıklarınızdan bunu anladım doğru anlamış mıyım?

Son cümlenizden birşey anlamadım. Banka müdürlüğüyle çevre mühendisliği ilişkisini kuramadım, banka müdürlüğü için tabiki işletme çeko.... vs bitirilmesi lazım.

Sonuç olarak tüm bu yazdıklarınız gerçek değil, ironi yapıyorsunuz sadece değil mi?

@CMNet Okuru
Genç kardeşim, ironi yaptığım doğru ancak mühendislerin banka müdürü, çalışanı olması bir Türkiye gerçeğidir, 2000li yıllarda staj yaptığım işyerinin sahibi 1992 mezunları (9eylül çevre mühendisliği) sınıf arkadaşlarının birisinin x bankasında müdür olduğunu bir diğerinin y bankasında çalıştığını, aynı dönemde kendi danışman hocamın tavsiyesini aktarıyorum: mühendislik okumak önemlidir ki bankalar da mühendis alıyor, bakın bankada çalışırsınız hiç yoksa gibi tavsiyeler

türkiye nereden nereye geldi onu da anlatmak istedim, pozitif olmak lazım ama o geçen sürede ben mezun olurken çeko ile çevre müh. karıştırırlardı ama çeko mezunu bankada zor iş bulurdu, ama zamanla bölüm mezunları kendilerine yer edindi bu meslek tartışmaları faydalı bence.

dipnot: ben bu bölümü seçtiğimde ABD'de birkaç lisans düzeyinde bu bölüm vardı, sonra hepsini kapattılar ama inşaat mühendisliğinin içinde birleştirdiler yani inşaat mühendisleri ister çevreden devam ediyor (Civil and Env. Eng. Dept.) ister inşaattan, türkiyede çevre mühendisleri inşaat ile birlikte başladı şimdi ayrıldılari Kara Avrupasında ise makina tesisat bölümleri Environmental diye geçiyor, yani tek başına çevre müh. bölümü yok

@İ.Ercan
arkadaşım tarafsızca bakalım diyorsun senden küçük bir ricam var. 2004 yılından bu yana artıları ve eksileri siz sıralayabilir misiniz?
belki biz yanlış gözle görüyoruzdur.

.....
Hüsrâna rıza verme çalış azmi bırakma;
Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!

Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş
Sesler de: vatan tehlikedeymiş batıyormuş!

Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından,
Tek kol da demiyor bir tarafından!

Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

Feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar
Uğraş ki: telâfi edecek bunca zarar var.

Feryâd ile kurtulması me'mûl ise haykır!
Yok, yok! hele azmindeki zincirleri bir kır!

İş bitti sebâtın sonu yoktur! deme, yılma.
Ey millet-i merhûme, sakın ye'se kapılma.

Mehmet Akif ERSOY

M.A. Ersoy şiiriyle verdiğin cevap zaten siyasi düşüncene yeterince ışık tutuyor. Bırakın da sorgulasın artık genclerimiz.Körü körüne biat etmenin ne sana ne bize faydası var.Herkes safını belirlesin.Unutma bitaraf olan olan bertaraf olur demişti bir büyüğünüz.

M.A. Ersoy şiiriyle verdiğin cevap zaten siyasi düşüncene yeterince ışık tutuyor. Bırakın da sorgulasın artık genclerimiz.Körü körüne biat etmenin ne sana ne bize faydası var.Herkes safını belirlesin.Unutma bitaraf olan olan bertaraf olur demişti bir büyüğünüz.

@İ.Ercan

boşverin siyaseti ya şu kelimelerden sonra.. tamam beğenme hayat görüşünü, bu da sizin vatanınızın evladı nazım hikmet de.. ah bi kocaman bir olabilsek.. ideolojiyi de gör onu aklında tut ama şu anlamı şu manayı kaçırmaya değer mi ideoloji,

adam senin benim onun devletinin marşını yazmış adamı nasıl bugünün hesaplarına indirgeyip limitini herşeyini anlamını sıfıra alıyoruz, matematiğimiz bu kadar mı iyi

@Cagdas Ceylan
Taraftar değiliz..tarafsızda..Şekilci değiliz, şekilsizde..
Siyasi bir gayem yok! Atiyi karanlık görerek azmi bırakmamak için ekledim bu şiiri.Başta kendim için.
Körü körüne biat meselesi ise; Eğer bu konuyu açan arkadaşa ispat et demeseydim, o zaman körü körüne tabi olmuş olurdum. Asır pozitifizim asrı fikirler ispat edilmeli.
Birde meseleyi sadece sorgulamak olarak ele alırsanız eksik olur. Usulün, yaklaşımın en az yapılan iş kadar önemi var. Nedeni kadar nasılıda önemli..

@Sordan X14
Sordan Bey.
Fikir çatışmamız ayrılık gayrılık yaptığımız anlamına gelmemeli. Biz biriz ve aynı vatanın evladıyız. Fikirler müsademe edecekki hakikat tebarüz etsin. Yoksa kemali nasıl bulacak fikirlerimiz..Ben burada bazılarının fikirlerinden bana muhalif yazılmış olsada istifade ettim..ve sizin birliğe davetinizdende memnun oldum.