Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6.000.000 tl nerede

Konu, 'ARŞİV' kısmında Mahmut Cimşit tarafından paylaşıldı.

 1. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  iyi günler iyi çalışmalar...
  bu gün elime bir çgb geldi. sertifika numarası yirmibirbin küsür . Şimdi ben bunu görünce birden düşündüm. 21000 sertifika verilmiş şimdiye kadar. Ortama 300 tl gibi bir bedel ödendiğini varsayarak yaklaşık 6.000.000 tl gibi bedel yapar. şimdi gelelim can alıcı noktaya;
  DEVLET BİZDEN BUNU ALIRKEN BİZE NE VERDİ.
   
 2. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Arkadaşım böyle muallakta sorularla zihinleri bulandırmayalım..Eğer bu 6 milyonun nereye gittiğini biliyor ve ispatlayabiliyorsan anlat bizde aydınlanalım..
   
 3. Okan Karaçoban

  Okan Karaçoban CMNet Üyesi

  Zaten bu millet sorgulamasın, zihinleri bulanmasın, akılları karışmasın diyerek bu hale geldi. 6 milyonun nereye gittiği belli, devletin kasasına. Devletimiz varolsun. Vergilerin bu kadar çok olduğu, çalışanın bu kadar çok sömürüldüğü, her fırsatta vatandaşın cebini boşaltmaya çalışan, üstüne üstlük karşılığı alınamayan bir ülkede yaşamak insanın zoruna gidiyor.
   
 4. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Cevabını vereceğim şu an müsait değilim..
   
 5. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  sadece bu hükümetin bakanı zafer çağlayan hk 105 milyon tl lik belgelenebilir rüşvet iddiası söz konusu olduğunu düşününce 6 milyon tl pek de bir para değil
   
 6. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  İsa Bey, biraz objektif olmanızı öneririm.
   
 7. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Objektif bakınca devletin harcamaları geçerli yerlere yaptığını düşünüyorum. Bu para miktarı üzerine nasıl bir polemik yaratmak istiyorsunuz bilmiyorum ama, sadece çevre görevlisi belge gelirlerinden bir devletin döner sermayesinin hesabını sormak bir hayli komik. Çok merak eden varsa burada saçma bir gerilim yaratmak yerine ; araştırır, ilgili yerlere sorar öğrenir, sonra verilerini paylaşır.

  "İnsanların bildiği en büyük zevklerden biri, bilgi arayışındayken cehalet üzerinden yola çıkmaktır. " Robert Lynd
   
  A_K Özalp, İ.Ercan ve Ercan Selvi bunu beğendi.
 8. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Cevabını vereceğim demiştim fakat dün sabah çok yoğundum öğleden sonrada il dışına çıktım bu sebeple cevap veremedim.
  Birincisi burası siyaset meydanı değil.Tepkimin ilk sebebi budur..
  İkincisi Kendi kendimize devlet kursak devlet yısak kimsenin haber olmuyor.Faydesiz tartışmalar. Kimsenin fikrinide değiştirmiyor.Bize sorulursa cevap veririz..ne yazık ki soran ve fikrimizi alanda olmuyor.Bize düşen vazife ise seçimden seçimedir.
  Üçüncüsü madem burada yazılanlara muhatap oldum.. Anayasamızın 25.Maddesi gerreği Düşünce ve Kanaat hürriyeti hakkımı kullanmak isterim.
  İzahı uzun bir mesele isede , çok kısa ve özetle maksadımı ifade edeceğim. Yoksa düşüncelerim ve niyetim bu kadar kısa bir yere sığışmaz.
  -----------------------------------------------------------------
  Meselem sadece var olan güzelliklerin ve değişimin küçük görülmesi veya görülmemesidir. Beni cevap vermek mecburiyetinde bırakan his de budur. Yoksa
  kimseyi savunma ve tarafgirliğini yapmak gibi bir niyetim olmadı..Kimsenin günahına hatasına ortakçıda değilim..Geleceği karanlık olarak görenlerden ve görmekten korkarım. Çünki asıl o zaman kolumuz kanadımız kırıldı demektir. Birgün mazideki gibi bu millet elbet dünyayı şaşırtacak ve heşeyiyle kendine meftun edecektir. Bu ümitle yaşamayan yürüyen bir cenaze olmuş demektir.
  Diyorum ki yanlız biraz insaf va adalet nazarıyla bakalım..Tassupsuz ve inatsız..Çünki bu iki nazar meleği şeytan şeytanı melek gösterir..Zaten siyasetin en büyük tehlikeside budur.Siyasi tarafgirlik gözüyle bakıldığında hakikatın şekli ve rengi değişir. Adaletle hak çerçevesinde hükmet mümkün olmaz. Onun için epey zamandır kulak dolgunluğu dışında siyaseti takip etmeyi terkettim. Duyduğum kadarı bana fazlasıyla yeterli geliyor..Eğer beni ve mesleğimi yakından ilgilediren bir mesele ise en ince detaylarına kadar araştırırım. O ayrı bir mesele..Emin olun avrupada halk bizim milletimiz kadar siyasetle ilgilenmiyorlar.Hatta bir çoğu takip etmiyor ve devlet işlerinin bir çoğu medyaya yansıtılmıyor.İşi siyaset olanlar ilgileniyor. Herkes işinde gücünde..Almanyada üç yıl okudum bunu da orada gördüm ve çok şaşırdım.Buda maksadından uzaklaştırmak veya unutturmak için milletimize kurgulanmış bir oyundur kanaatindeyim..Ha zannedilmesin ki avrupa hayranıyım..bilakis halkını istisna tutmak kaydıyla yöneticilerinin belkide bir çoğu barbar ve vicdansız insanlardır. İnsan hakları deyip en büyük cürümleri işleyen, menfaati için dünyayı yakan ve karıştıran insanlardır. Bir çoğu küçük birer firavundur.

  Hadiselere bu nazarla bakmaya çalışalım diyorum..O zanman mutabıktada muhaliftede haklı yönler görülecektir. Ne taraftan bakarsanız bakın ama kinsiz ve nefretsiz bakın..
  Neyse kimseyi kırmak ve damarına basmak niyetinde değilim maksadım inşallah anlaşılmıştır..Herkese iyi çalışmalar.
   
  A_K Özalp ve Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 9. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Bence konunun siyaset ile alakası yok. X hükümet veya Y hükümeti farketmez. Hükümetler bakanlıklar ve hepsinin çatısında devlet halk için vardır. Her konuda olduğu gibi gelir giderlerde şeffaf olmalıdır. Biz halkız, aldığımız her üründe devlete vergi ödüyoruz. Biz mühendisiz, çevre mühendisi olduğumuz halde mesleğimizi yapabilmek için belge alıyoruz. Bugün devlet vergi kaçakçılığı ile mücadele ediyorsa ve yarında edecekse, bizde vergilerimizin yada ödediğimiz paraların ne yapıldığını merak etmeliyiz. Tekrar söylüyorum bu konu mevcut hükümet yada siyasi görüşün çok üstünde olan bir konu. Başka hükümet olsun başka görüş iktidarda olsun yine sorgulanmalı.
   
  Aydın Yalçın ve Sedat Mert bunu beğendi.
 10. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Evet haklısınız bu doğru..Fakat millet nasıl sorgulamalı? Sorgulamak istesen bilançoları zaten faaliyet raporları olarak halka duyuruyoruz denecektir.
  Hem ne anlıyacak halk maaliyet analizlerinden..Bence siyasetin üstünde tamamıyle bağımsız teftişler ve bu teftişleri yapabilecek nitelikte vazifeperver, ciddi, samimi, adil müfettişler yetiştirilmeli ve bu iş bu ehillere bütünüyle devredilmeli ve bunlar çok üst yetkilerle yetkilendirilmeli (Güvenlik belki operasyon ekipleri, Adli merciler vs emrine verilmeli) gerçek sorgulama yapılmalı..

  Ben evde sorguladım..Sende sorguladın..netice ne oldu?

  kuyuya taş atıldı..ben niye atladım..
   
 11. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bir şey olmuyor diye sorgulayamacak mıyız İsa Bey? Bugün olmazsa yarın olur belki hm?
   
 12. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Söylediklerinizde haklısınız. Bu mekanizmanın oluşması gerekir. Ancak hiçbir yönetim sorgulanma ve denetlenme mekanizmasının kendi üzerinde baskı oluşturmasını istemez. Bu ancak toplumun ortak tepkisi ile olur. Bizim devletin gelir gider tablosunu inceleme veya bunun için işimizi gücümüzü bırakarak takip etme durumumuz yok. Herkes kendisi ile ilgili olan kısmı takip etmesi yeterlidir diye düşünüyorum. Aslında hepsinden önce ben neden 300 tl veriyorum? İş güvenliğiuzmanlığı sınavına girip belgemi ücretsiz almıştım. Şimdi bu belgede yine ücretle veriliyor. Arkadaş insanlar parayı kolay kazanmıyor ki, eğitim için yeterince büyük paralar ödeniyor, üstüne bir eğitime daha giriliyor ona da tonlarca para ödeniyor. Birde belgeyi veren devlete para ödeniyor. Açıkçası ben bu durumu yadırgıyorum. Bu şuna benziyor, kaçak elektrik kullanan vatandaşın elektrik parasını,sayaçlı gününde faturasını ödeyen halk ödüyor. Devletin başka biriminde oluşan açığı bizden alınan paralarla neden kapatmaya çalışıyorlar. Bir yerde mali açık çıkıyor ve benim para kazanmam için mutlaka almam gereken evrak üzerinden o açığı bana yüklüyorlar. Devletin bu paraya ihtiyacı olmaz ise almaz, atıyorum X biriminde devlet memuru olan Y şahsının gevşekliği sonucu oluşan açığı C şahsı ödememeli. Kul hakkına girer.
   
 13. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Tespitlerinize harfiyyen katılıyorum..aslında aynı şeylerden bahsediyoruz ve aynı şeyleri görüyoruz sadece baktığımız pencereler farklı..

  inşallah birgün bizi dinleyen ve soran olur..O zaman işte susturamazsınız beni..ilk ben konuşurum..bize söz düştüğü yerde susarsak dilsiz şeytan oluruz..
   
  Arif Öztürk bunu beğendi.
 14. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bizi dinleyen yok diye sesimizi kısamayız. Dinlemiyorsa te kulağının dibinde bağırırsınız dinlemek zorunda kalır. Bugün X vardır dinlemez yarın Y gelir dinler. Ama ben Y'yi de beklemeden konuşmaya devam etmeliyiz diye düşünüyorum.
   
 15. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Buyrun dinliyorum..

  En azından birbirimizi dinleyelim..
   
 16. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  İsa bey siz yetkili merci misiniz?
   
 17. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Alttaki yazıyı da birlikte okuyun derim.
   
 18. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Hangi alttaki yazı? Lütfen bilmece gibi konuşmayın.
   
 19. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi


  "En azından birbirimizi dinleyelim.."
  yazısını..görmediniz heralde..Lütfen dikkatle okuyun.

  Yazının insanı tamamlayan yönlerini çok seviyorum ama bir eksikliği var.. duyguları koyamıyorsunuz içine..Sonra yanlış anlaşılıyor..
   
 20. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Benim yazdığım mesajın altına alıntı yapıyorsunuz alttaki yazıyı okuyun diye. Durum böyle olunca altta bir yerde yazı arıyor insan. :)

  Buyrun dinliyorum demişsiniz o kadar konuşmanın arkasına ben de basit bir soru sordum siz yetkili merci misiniz diye? Yoksa kaç gündür arkadaşlar burada meramını anlatıyor siz daha yeni mi dinlemeye geçtiniz? ;)