Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil yardım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Abdulkerim Doğam tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  belediye ile anlaşmalı lisanslı Tat Firmasıyız. bölgemizde toplu konut alanı var ve bu konut alanındaki site yönetimi el altından ambalaj atıklarını toplayıp satıyorlar. bunun için idari para cezası uygulayacağız. hangi kanun maddesi bununla ilgili acaba? çevre kanunu 20. madde bu konu ile doğrudan muhattap alınabilir mi? 20. maddede ambalaj atıklarının satışı vb. bir ifade yer almıyor_
   
 2. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Benim anlamadığım siz bu cezayı nasıl uygulayacaksınız? TAT firmalarının ceza kesmeye yetkisi mi var?
  Cezayı ancak yetkili makamlar yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulaya veya uygulatabilir. Siz şikayette bulunabilirsiniz. Alo 181'i arayın isterseniz. Sizi yönlendireceklerdir.
   
 3. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  ya biz şöyle bi yazı hazırlayacağız eğer işte hükmlere uymazsanız cezai müeyyide uygulanacaktır tarzı bi tutanak tutup bunu sunacağız bakanlığa doğrudan biz kesmeyeceğiz tabiki
   
 4. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Bence böyle bir yaptırımda da bulunamazsınız. Yazı yazmak sizi yükümlülük altında bırakabilir. Ben sizin yerinizde olsam hiç uğraşmam direk şikayette bulunurum. Gereğini bakanlık yapsın...
   
 5. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  belediyenin bizden böyle bir talebi var ama. uyarı yazası biçiminde şöyle bir taslak hazırladım ancak 20. maddenin r bendinde satış ile ilgili bir beyan yok daha doğrusu ambalaj atıklarının satışı ile ilgili bir durumda uygulanacak idari yaptırımlarla ilgili bir bilgi yok.

  Sayın Yönetici,

  Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği’nde belirtilen hükümler gereğince ve ………. Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ……………… tarihli ve …… sayılı tebligatta tarafınıza belirtildiği üzere …… Belediyesi sınırları dahilinde ‘‘Ambalaj Atıklarını’’ toplama yetkisi İlçe Belediyesi ile protokol imzalayan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Lisans verilen ………………….. ye aittir. Sitenizde oluşan ambalaj atıklarının ‘‘Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliğinin’’ 23(2) maddesine göre herhangi bir menfaat veya kâr amaçlı olarak İlçe Belediyesi ile protokol yapmayan kuruluşlara satışı kesinlikle yasaktır. Rutin kontrollerimiz esnasında bu gibi durumların tespitinde 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20(r) maddesi uyarınca idari para cezası işlemi uygulanacaktır.

  Tarafınıza arz olunur.
   
 6. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Böyle bir yazıyı siz yazamazsınız. Örnek veriyorum: bana böyle bir yazı yazsanız bunlar kim oluyor derim ve yazıyı direk çöpe atarım. Böyle bir yazıyı devlet kurumları yazabilir. Çünkü yaptırımı yapacak olanlar onlardır. Belediye de böyle bir yazı yazmış anlaşılan. Ayrıca böyle bir yaptırım yazısının sonunda tarafa arz edilmez rica edilir. Resmi yazılarda da ricayı üst kurum edebilir. Yani kısacası böyle bir yazı hiçbir şey ifade etmeyeceği gibi karşı taraf ile gereksiz husumet yaratır. Tekrar yazıyorum, gerçekten uygun olmadığını düşünüyorsanız bakanlığa şikayet edin, başka da bir şey yapmayın. Çünkü böyle bir şey yapmaya hakkınız da yetkiniz de yok.
   
  diienayzed bunu beğendi.
 7. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Tarık bey haklı başvurulması gereken makam il çevre ve şehircilik müdürlüğüdür.
   
 8. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Mutlaka ceza kesilmesini istiyorsanız bunu siz değil belediye zabıta memurluğu kabahatler kanuna göre ceza kesebilir. Ancak düşük miktardadır cezalar. Ama öncesinde sözlü ve yazılı ihtarların yapılması lazım. Aksi takdirde ceza kesilmesi çok doğru bir davranış değildir.
   
 9. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  bu yazıyı belediye yazıyor diye düşünelim. böyle bir yazı yazabilir mi ?
   
 10. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  peki kabahatler kanunda bunu ne olarak ele alabiliriz ?
   
 11. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Yazabilir tabiki. Yalnız, Çiğdem Hanım'ın dediği gibi kurumlar öncelikle uyarıyorlar ve gerekirse düzeltilmesi için süre veriyorlar. Ceze son çözüm yani.
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 12. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Kabahatler kanunu çevreyi kirletme madde 41 de 10.maddeye atıfta bulunulabilir. (özel kanun kısmında da çevre kanunu ve ambalaj atıkları yönetmeliğinden bahsederler.)
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 13. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  Bu son noktası daha önce uyarıda bulunulmuş fakat çözüm olmamıştır.
   
 14. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Yazılı tutanaklarda karşı tarafın imzalı teslim alındı ibaresi var mı peki?
   
 15. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.