• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Ambalaj atığı belgelendirme acil

Kayıt
30 Kasım 2011
Mesajlar
28
Beğeniler
5
Şehir
izmir
#1
arkadaslar toplama ayırma ve gdt lisansı almış bir işletmede işe başladım şuan kaynakta ayırım çalışmaları yapıyoruz..Acaba belgelendirme için yıl sonunda piyasaya sürenlerin ihtiyacını karşılamak içinmi anlaşacağız yoksa önümüzdeki yıl için şimdiden anlaşma yapmamız gerekiyormu?
 
Kayıt
16 Haziran 2011
Mesajlar
449
Beğeniler
105
#2
firmalara baglı sizden teklif ısterlerse ve onlarada uygun olursa teklıfınız anlasma yapabılırsınız. pıyasaya surenler ıcınse onların ambalaj atıklarının %40ını gerı donusturmek ıcın anlasma yapmanız gereklı.
 
Kayıt
5 Ağustos 2011
Mesajlar
27
Beğeniler
5
#3
önümüzdeki yıl için şimdiden anlaşma yapabilirsin bu sene elinde yeterince malzeme yoksa seneye bu seneden artan ve fazlalık olan miktarla birlikte belgelendirmeyi yapabilirsin biz şuan sözleşme yaparken seneye için yapıyoruz.mesela
 
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
185
Beğeniler
86
#4
nuray hanım seneye artan fazlalık olan derken elinde fazla kalan belgelerle değil dimi. konuyu tam bilmeyen arkadaşlarımız yanlış yorumlaya bilir diye düşündüm.
 
Kayıt
5 Ağustos 2011
Mesajlar
27
Beğeniler
5
#5
şöleki firma bu sene belgelendirme yapmadı ise 2011 de yapması gereken +%10 fazlası 2011 yılı için + 2012 belgelendirmesi yapılması gerekiyor ya onu söylemek istemiştim şimdi oldumu acaba.
 
Kayıt
14 Ekim 2011
Mesajlar
62
Beğeniler
13
#6
belgelendirme için sadece anlaşmalı firmaların yapabildiği şeklinde bir bilgi kalmış aklımda. Bu konuda yanlşım var ise düzeltirmisiniz? Birde GDT' ler belgelendirme yapabilmektemidir?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
185
Beğeniler
86
#7
Belgelendirmeleri sadece belediye ile anlaşması olup onaylı bir yönetim planına sahip olan TAT lisanslı firmalar ve yetkilendirilmiş kuruluşlar yapabilir.
 
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
185
Beğeniler
86
#9
malzeme cinsine göre ellerinde belge olabilecek önerebileceğim firmalar
Tekirdağ Çorludan
Yurt Ticaret
Yeniyurt Geri Dönüşüm
Özköse Ticaret
Kahraman Hurda
 
Kayıt
20 Ocak 2011
Mesajlar
62
Beğeniler
1
#11
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

alt tarafa dogru ambalaj atiklari ile ilgili lisans almis firmalarin iletisim bilgileri ile birlikte bir liste var.
oradan sehir sehir, ambalaj türüne göre lisans almis TAT firmalarina ulasabilirsin.
 
Kayıt
14 Ekim 2011
Mesajlar
62
Beğeniler
13
#12
Yardımınız için teşekkür ederim. Buradan bakmıştım ama TAT lardan belgelendirme yeterliliğini kaldırdıklarına dair bir duyum var gerçeklik payınıda net olarak bilememekteyim.
Saygılarımla
 
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
185
Beğeniler
86
#14
arkadaşlar bu sitedeki ambalaj atıkları lisanslı firmalar kısmı güncel değildir. yeni lisanslar e izin üstünden yapıldığı için e çevre izinleri kapsamında izin alan firmalar listesinden güncel olanları görebilirsiniz
 
Kayıt
20 Ocak 2011
Mesajlar
62
Beğeniler
1
#15
Bende öyle bir duyum aldim, belgelendirmeleri TATlar degil, TATlarin calistigi Belediyeler yapacak diye. Ama ne kadar dogru veya nereden cikti bu bilemiyorum.
Bu madde buna karsilik geliyor olabilir mesela..
"Belediyeler, ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında toplanan ambalaj atıklarına ilişkin belgeleri düzenlemek ve/veya onaylamakla,"

Ayrica Yetkilendirilmis Kuruluslar da sadece Belediyeler ile sözlesme yapacak ve belediyeden belgeleri alacaklar. Eski sistemde 3 lü protokol yapiliyordu. TATlar aradan kaldirilmis gibi duruyor. Bunu da su maddeden görebiliriz:

"17 nci maddede belirtilen geri kazanım hedeflerini sağlamak amacıyla temsil ettiği piyasaya sürenler adına belediyeler ile sözleşmeler yapmakla, sözleşme çerçevesinde yürütülen faaliyeti izlemekle, sözleşme yaptığı belediyelerde toplanan-ayrılan ambalaj atıklarının geri kazanımını sağlamak üzere tamamını geri almakla veya aldırmakla,"

Tabii bu TAT"larin yetkilendirilmis kuruluslardan aldiklari belgelendirme ücretlerini de ortadan kaldirir. O belgelendirme ücretleri belediyelere gider. Para elden ele döner durur. :)
 
Kayıt
14 Ekim 2011
Mesajlar
62
Beğeniler
13
#17
sistem karıştırılıp duruluyor bakalım sonu ne olacak sanırım ucu tat lara dokunacak. Şimdilik ne yapacağımızı ve kimler ile yapacağımızı netleştirebilirsek güzel olacak.
 

Tuğba04

CMNet Üyesi
Kayıt
17 Şubat 2012
Mesajlar
11
Beğeniler
0
#18
Bende bunlarla boğuştum:)

yeni yönetmeliğe göre piyasaya sürenler en rahat yetkilendirilmiş kuruluşla çalışacaklar.Belidiye atık yönetim planına katılması filan hayli meşakatli.
(2) Piyasaya sürenler; bu Yönetmelik ile üstlendiği geri kazanım yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacıyla aşağıdaki yöntemlerinden en az birini tercih etmekle yükümlüdür:
a) Ürünlerinin ambalajlarına depozito uygulaması yöntemini tercih edenler;
1) Tek yönlü depozito uygulanması durumunda geri alınan ambalaj atıklarının çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine gönderilmesini sağlamakla,
2) Kullanım ömrü dolmuş depozitolu ambalajların çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine gönderilmesini sağlamakla,
3) Eğitim faaliyetleri yapmak ve katkıda bulunmakla,
4) Depozito uygulamasına ilişkin planı il çevre ve şehircilik müdürlüklerine sunmakla,
yükümlüdür.
b) Belediyeler ile sözleşme yapma yöntemini tercih edenler;
1) En az piyasaya sürdüğü ambalaj miktarına eşdeğer miktarda ambalaj atığı oluşan nüfusa sahip belediyeler ile kaynakta ayrı toplama faaliyeti yürütmekle,
2) Yapılan sözleşmeler doğrultusunda belediyeler ile birlikte ambalaj atıkları yönetim planı hazırlamakla, plan kapsamında belediyeler tarafından yürütülen kaynakta ayrı toplama çalışmalarının maliyetlerini karşılamakla,
3) Ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak dağıtılacak olan poşet, kumbara, konteynır, iç mekan kutusu gibi toplama ekipmanlarını belediyelere temin etmek veya bunlarla ilgili maliyetleri karşılamakla,
4) Ambalaj atıklarının yönetimi konusunda eğitim faaliyeti düzenlemek, düzenlenen eğitim faaliyetlerine katılmak, eğitimin sürekliliğini sağlamak ve maliyetlerini karşılamakla,
5) Toplanan-ayrılan ambalaj atıklarının tamamını, geri kazanım amacıyla geri almakla veya aldırmakla,
6) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama maliyetleri için sözleşme yaptığı belediyelerle birlikte, her yıl piyasa araştırması yaparak, toplama maliyetlerini belirlemekle,
yükümlüdür.
c) Yetkilendirilmiş kuruluşla anlaşma yöntemini tercih edenler;
1) Bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmek üzere yetkilendirilmiş kuruluşla sözleşme yapmakla,
2) Yükümlülüklerini, idari, teknik, hukuki ve mali şartlarının taraflarca belirlendiği sözleşme ile yetkilendirilmiş kuruluşa devretmekle,
yükümlüdür.