Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gizem Kesen tarafından paylaşıldı.

 1. Gizem Kesen

  Gizem Kesen CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Tesisimizde çıkan atıklar için atık sepetleri yaptırdık. Sepetin ağzının açık olması bir sorun yarıtırmı? Sepetlerin içinde atık poşetleri var. Her vardiyada dolu poşet alınıp yerine temiz poşet tekılıyor. Fakat ağzının açık olması konusunda tereddütlerim var. Yönetmeliklerde de ağız açıklığı yda kapalılığıyla alakalı bir şey bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz acaba?
   
 2. adamiani

  adamiani CMNet Üyesi

  problam olacağını zannetmiyorum ama kapalı olması daha iyiydir. dış etkilere maruz kalmaması ve kirliliğe meydan vermemesi için.
   
 3. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  aynen üstünün açık veya kapalı olması farketmez kimse birşey demez ama üstünün kapalı olması her zaman iyidir zaten arkadaş da bahsetmiş neden olduğunu
   
 4. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  yukarıdaki yorumlara nispeten ...sepetin ağzına evlerdeki çöp kutuları gibi açma kapama sistemi yapabilirsiniz şayet masraflı oluyorsada birisi uyarana kadar bişi yapmayın sonuç itibari ile çevreye olan duyarlılığınz belli:) daha ne olacak:)
  kolay gelsin,
  iyi çalışmalar,
  ...
   
 5. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  iç mekan kutusu mu konteyner mi yaptırdınız?
   
 6. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  kapalı olması her zaman ıyıdır bencede. ayrıca malzemenın calınmasınıda engellemış olursunuz.
   
 7. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  arkadaşlar;
  danışmanlığını yapmakta olduğumuz 200 haneli bir site için ambalaj atıklarını ayrı toplamak ve bağlı bulunulan belediyenin anlaşmış olduğu lisanslı firmaya vermek istiyoruz. belediyeden ambalaj atığı toplama konusunda konteyner talep ettik lakin bu sorumluluğun siteye ait olduğunu bu konuda yardımcı olamayacağını içeren bir yazı gönderdiler. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğin 8., 23. ve 24. Maddeleri uyarınca ambalaj atıkları için uygun nitelik ve sayıda toplama konteynerlerinin temininin belediye sorumluluğunda diye düşşünüyorum. sizin bu konudaki fikirleriniz nedir.
   
 8. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  belediyenin anlaşmış olduğu ambalaj atığı toplama ayırma yapan lisanslı firmadan temin edebilirsiniz.
   
 9. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  maalesef firmada bu teklife sıcak bakmadı. bizde muhatapımız belediye olduğundan belediyeye müracaat ettik ama maaliyet dolayısıyla onlarda olumsuz karşıladılar. netice de atıkları toplamak belediyenin görevi değilmidir?
   
 10. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu atık toplama işinin standardı nedir? örneğin şantiyelerde ambalaj atıklarının toplandığı yer nasıl olmalı, yada atık motor yağlarının toplandığı sızdırmasız kapların etrafı, altı, üstü... nasıl olmalı? hurdaların toplandığı yer nasıl olmalı ? bunun standartlarını belirten yönetmelik var mı yada standartları nedir bu işin ?
   
 11. Habibe Gözde Karayel

  Habibe Gözde Karayel CMNet Üyesi

  ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği
  atık yağların kontrolü yönetmeliği
  tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği
  http://www.cevremuhendisligi.org/in...re-mevzuati&catid=10:cevre-mevzuati&Itemid=17
  http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx#
  burdan da takip edebilirsiniz.
   
  Burak Dumlu bunu beğendi.
 12. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Konteynır site için maliyetli olabilir, daha çok fabrikalara bırakılıyor. Özellikle de çoğu tesiste yöneticilerinin haberi olmadan, çalışanların biriken atıkları hurdacılara satması tat lerini masraftan kaçınmaya itiyor. Ama apt girişlerine iç mekan kutuları isteyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki gibi geri dönüşüm kutularını tesis içine bırakabilirler. Belediye eğer lisanslı firmayla sözleşme yoluna gittiyse maliyetleri karşılamak zorunda değildir.

  ketob_ gdönüşüm_kutuları.JPG
   
 13. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Konuyu biraz daha açaym. burası 280 konutluk bir yazlık site yaklaşık 60 bin m2 alan üzerinde kurulu. içinde şehir içi minibüsler işliyor. site içinden tıpkı normal şehir gibi imar yolları geçiyor. bu yollar sadece o sitenin değil tm kamunun kullanımına açık. bu yol üzerindeki sokak aydınlatmaları çöplerin toplanması bu imar yolunun bakımı onarımı hep belediye meshuliyetinde (yasal olarak) bizde nasıl şehir içlerine belediyeler toplama noktaları koyuyorsa buralarada toplama noktaarı yapmasını istiyoruz. netice de buralarda belediyenin mücavir alanı içinde hizmet getirmeli diye düşünüyoruz. tabi imkanlar çerçevesinde. yanlış da düşünüyor olabilirim arkadaşlardan fikir almak istiyorum
   
 14. Habibe Gözde Karayel

  Habibe Gözde Karayel CMNet Üyesi

  bağlı bulunduğunuz belediyenin temizlik işlerini aramadıysanız orayı aramanızı öneririm.
   
 15. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Dediğim gibi bu yatırımı yapacak olan belediyenin sözleşme yaptığı toplama ayırma tesisidir böyle bi alana konteyner bırakılmalı tabi ama böyle bir yatırım yapmayabilirler siz firmayı bu konuda biraz sıkıştırmalısınız. Yani belediyenin mücavir alanı içinde olup olmamasıyla ilgili değil. Belediyenin sözleşmesi doğrultusunda tat lara bölgeler paylaştırılmıştır, o bölgeye bakan sözleşmeli toplama ayırma tesisi bırakır kutuları.
   
 16. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ama bizim muhatabımız belediye değilmidir. netice de belediye bize karşı sorumlu bizde belediye ye. kaldı ki belediye yapama dedikten sonra firma hiç yanaşmaz bu işe. teşekkür ediyoruz belediyemize
   
 17. Habibe Gözde Karayel

  Habibe Gözde Karayel CMNet Üyesi

  siz belediyenin temizlik işleri birimini arayın. sitemize geri dönüşüm araçları uğramıyor toplama için naylon kumbara falan da yok diyin. temizlik işleri de lisanlı firmaya iletir. bize bu şekilde her gün 2-3 şikayet geliyor. maksimum 3 gün içinde istekler gerçekleştiriliyor. bizim burda da belediye karton vermiyor toplayan firmaya söylüyor onlar hallediyor.
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 18. Erhan Uzunhasan

  Erhan Uzunhasan CMNet Üyesi

  Öncelikle Gözde arkadaşımın dediği gibi projenin bağlı olduğu birime gitmen gerekiyor (Temizlik işleri, Çevre koruma, Zabıta) orada çalışanları konteyner koyacağınız bölgenin gerçekten ihtiyacı olduğu (verim alabilecekleri) konusunda ikna etmeniz gerekiyor. Bu projeye gerçekten hem belediye hemde firma katkı sağlar. Yeter ki sitenizde çıkacak olan ambalaj atıklarının düzenli konteynerlere atılmasını sağlamanız.


  ''Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez''
   
 19. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  arkadaşlar çevremizdeki firmaların ambalaj atıklarını alamıyoruz. diğer geri dönüşüm firmaları bu firmalara illaki bize vereceksiniz diye yaptırım uygulamakta. bunun için ben de il çevreye bir dilekçe yazmak istiyorum. dilekçeyi nasıl oluşturmalıyım?
   
 20. Emre Yıldız

  Emre Yıldız CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, İstanbul'da çikolata üzerinde bulunan OPP ambalaj malzemesini toplayan lisanslı geri dönüşüm firması var mı ?
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları