• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları kontrol yönetmeliği hakkında

Neriman SERT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GERİ DÖNÜŞÜM
Merhaba Arkadaşlar,
Bugün firmamıza Bursa İl Çevre'den tesisimizin tip bilgisini tespit etmek amacıyla ;
- Tapu sicil kaydındaki toplam alan m2
- Kapasite raporundaki ayırma kapasitesi m3/gün

olarak bildirim yapılması gereklidir. Bu şekilde yazı alan var mı?

Merhaba,

Ay sonuna
@neriman sert

Merhaba,

Çevre Müdürlükleri bu ay sonuna kadar tip tespiti açısından bu bilgileri istiyorlar. Kapasite raporunuzun ticaret odasına başvurarak kg olan cinslerini m3 olarak hesaplanmasını talep edin. Sizden birim çevirme konusunda bilgi istenirse en son ki ambalaj seminerinde Bakanlık yetkilisince ifade edilen 40 kg/m3 bilgisini verebilirsiniz.

@neriman sert

Pagçevin en son ki seminerinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetim Dairesi Şube Müd. Aylin Hanım'a sorulmuş ve ambalaj atıkları için yoğunluk bilgisini 40 kg/m3 olarak ifade etmişti.

@neriman sert

Merhaba, Yönetmelikte ayırma kapasitesi dediği için muhtemel olarak literatürde geçen;

Kağıt karton : 90 kg/m3
Plastik : 65 kg/m3
Metal : 160 kg/m3
Cam : 200 kg/m3
Tekstil: 65 kg/m3
Ahşap: 240 kg/m3

olarak aldım ben bir sorun çıkmadığı takdirde onaylanacak kapasite raporumuz. Sonucunu paylaşırım yine.

Merhaba, yukarıdaki bilgilere göre hesaplama yapıldığında günlük ayrıştırma kapasitesi en az 100.000- 120.000 kg olan bir tesis 1. tip olabiliyor. Farklı düşünen veya farklı hesaplayan var mı arkadaşlar?

merhaba arkadaşlar bende bu şekilde bi yazı aldım hizmet edeceğim nüfus itibariyle 2000 m2 şartını sağlamam gerekiyor 1904 m2 mevcut alanım aylin hanım ile görüştüm kat çıkarsanız olabilir dedi gelen yazıda tapu sicil kaydındaki alandan bakılarak tip belirlenecek diyor tapu sicil kaydında ise yüzölçümü olarak 1904 m2 yazıyor kat çıkarsam bu toplam alan olmuyormu

Merhaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Tat firmasında çalışıyorum. Ambalaj atığı toplama ayırma lisansımız da bulunmaktadır. Kapasite raporumuzda üretim kapasitesi belirlenirken sadece atık kağıt balya paketleme kapasitesini hesaplamışlar biz naylon alımı da yapıyoruz. Kapasite raporumuz yenilenirken bu durumdan bahsetmiştim ancak sonuç olarak bir değişiklik yapılmadı. Şimdi m3/gün olarak hesaplanırken bu durumu düzelttirmeli miyim ? Kapasite artışı durumunda lisans belgemizin yeniden alınması gerektiğini düşünüyorum. Umarım sade bir dille anlatabilmişimdir. İyi günler

@cevreciolalım

Çok güzel anlatmışsınız. Bu durumu düzeltmeniz daha sağlıklı olur. Bir taşla iki kuş misali. Kolay gelsin :)

@mahsunGS
öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. :)peki bu durumda kapasite artışından dolayı lisans yenileme yapmak gerekir mi ?

Ayırma bandı hızı, Kişi başı saatlik ayırma miktarı m3/sa üzerinden günlük çalışma saati çarpı 360 üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Çok Çok iyimser rakamla bir kişi günde yaklaşık 50 m3 ambalaj atığı ayırabilir diye düşünüyorum. literatüre bakmak lazım referans alınabilecek bir rakam varsa daha sağlıklı olur. kapasite raporunu hesaplamaya gelenlere gösterdiğinizde kale alırlar.

arkadaşlar esnaf ve sanatkarlar odası m3 hesabının benim yapmamı söylüyor onlar sadece sisteme gireceklermiş. böyle durumla karılaşan var mı? bunu çalıştığım yerin personeli olarak yapmam doğrumu?

Genel de olmaz ama yeterli elemanı ve tecrübesi olmayan odalar bu şekilde talep edebiliyor. sıkıntı yaşamamak için yine de elle tutulur ispatlanabilir bir hesap yapmanızda fayda var.