• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları kontrol yönetmeliği hakkında

Neriman SERT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GERİ DÖNÜŞÜM
Merhaba Arkadaşlar,
Bugün firmamıza Bursa İl Çevre'den tesisimizin tip bilgisini tespit etmek amacıyla ;
- Tapu sicil kaydındaki toplam alan m2
- Kapasite raporundaki ayırma kapasitesi m3/gün

olarak bildirim yapılması gereklidir. Bu şekilde yazı alan var mı?

@serhanmaden Merhaba Serhan Bey,

@insomnia arkadaşımızın gönderdiği kaynakta belirttiği birimleri baz alınabilir o zaman.
Yönetmelikte ayırma kapasitesi dediği için muhtemel olarak literatürde geçen;

Kağıt karton : 90 kg/m3
Plastik : 65 kg/m3
Metal : 160 kg/m3
Cam : 200 kg/m3
Tekstil: 65 kg/m3
Ahşap: 240 kg/m3

@serhanmaden

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@neriman sert
Merhaba Neriman hanım siz kendiniz mi yapacaksınız hesabı sizin kayıtlı olduğunuz yerde mi esnaf sanatkarlar?

Merhaba @nrhyt hanım,
Ben kendim yapacağım, bizim bulunduğumuz yerde ticaret sanayi odası veriyor kapasite raporunu. Kapasite raporu 1.ayda yenilendi bizim. Tekrar yenilenmesi ek masraf olduğu için kendim hesaplamak zorundayım.

@neriman sert
anladım bizimkide 12. ayda yenilenecek masraftan ziyade esnaf sanatkarlar odası yapmadıkları için benim yapmam gerekiyor ama elde tutulur birşey yok format olarak ve benimde bunu yapabilme durumum olup olmadığını pek bilmiyorum açıkçası :rolleyes:

Merhaba,

yeni yönetmelikle birlikle, ambalaj atıklarımızı bedelli verebiliyoruz artık, öyle değil mi?

kayıtlı olduğumuz ticaret odası benden preslenmiş balya hacim ve kilo istedi. onun üzerinden yapacaklarmış. ama benim hesaplarıma göre yaptıkları hesaplar ile 3. sınıfa bile giremiyoruz. eski kapasite 9120 ton metal ve 9120 ton ambalajlar. hesaplamalar için bakanlık yeni açıklama yaparsa kapasiteyi güncellemek için benden para talep edilir mi ? ederlerse kimi kime şikayet edeceğiz?

Hangi yılın yazısı? Neler yapıldı, yapılabildi?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Sonuç olarak, öncelikle şu noktalara odaklanılması gerekmektedir;
  • vatandaşa sorumluluk verilmesi,
  • belediyelerin bu işi “gerçek anlamda” sahiplenmesinin sağlanması,
  • yükümlülük yerine getirme ücretlerinin sadece PS ve toplama firmalarının inisiyatifinden çıkarılması,
  • yetkilendirilmiş kuruluş yapısının yeniden gözden geçirilmesi ve
  • etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulması.

Arkadaşlar, Ek-5 piyasaya süren beyanı yaparken beyan yılına ne yazılması gerekiyor. biz bu yıl yaptığımız beyana 2018 yazmışık. il çevre de revizyon talebi yaptı ve beyan yılı 2017 olması gerekli diye bilgi notu düşmüş. lakin biz tarih değişikliği yapamıyoruz. konu hakkında bilgisi olan yardım edebilir mi?