Ambalaj atıkları veri sistemi

Betül Kurada

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Tat lİsansli fİrmalar ambalaj atiklari verİ sİstemİnİ aylik bİldİrİmlerİ nasil yapar?
8b ve 8c nedİr?
Verİler onaylandiktan sonra mi Çiktisi alinip, İl mÜdÜrlÜĞÜne gÖnderİlİr?

Esra Alıç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
8B Tesise gelen malzeme verileridir. Aylık giriş yapılan atık miktarıdır. Atık alındı makbuzları ve kantar fişleri ile bu verileri girebilirsiniz. 8C Tesisten çıkan malzeme verileridir. Aylık topladığınız malzemenin lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilen miktarıdır. Firmanıza verilen kullanıcı kodu ve şifre ile sisteme giriş yapıp, buradan 8B verilerini excel olarak veya elle kaydedebilirsiniz. 8C verilerini elle giriş yapıyorsunuz(excel olarak yükleyemiyorsunuz)
Verileri kaydedip bildirimleri gönderdikten sonra çıktılarını alıp il çevreye gönderiyorsunuz verilerin onayı yapılıyor. umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Yağmur Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Aylık bildirimlerin valiliğe dosya olarak gönderilmesi kalktı diye biliyorum...

Emre Eryiğit

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
9-B ve 9-C hakkında ne söylersiniz?

Müjdat Öner

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
9b ve 9c lerde ayni yukarida anlatildiĞi gİbİ.aradakİ fark bu bİldİrİmlerİ gerİ dÖnÜŞÜm tesİslerİ dolduyor.yanİ kisaca 9b tesİse gelen,9c tesİsten cikiŞ bİldİrİmlerİ..yİne belİrtİldİĞİ gİbİ son olarak dosya gÖndermeye gerek yok.sadece raporlama kismindakİ 9a dİlekce nİn ciktisi alinip İl Çevre ve ŞehİrcİlİĞe gÖnderİlmesİ yeterlİ.

Emre Eryiğit

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
ben şimdi tat ve gdt lisansı olan bir işletmede yeni işe başladım.tat kısmı tamam onu anladım bildirimlerini ama gdt kısmında bazı problemlerim var...Geri dönüşüm tesisimize giren malzemeleri Ek 9-B den mi giriyorum.GDT'den çıkış işlemlerini Ek 9-C den bildiriyor muyum?

Müjdat Öner

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Evet aynen Öyle gİrİŞlerİ 9b den ÇikiŞlari 9c den bİldİrİyosunuz ;)

Emre Eryiğit

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
sağolun teşekkürler ;)

Tuba Güneşli

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
ben şimdi tat ve gdt lisansı olan bir işletmede yeni işe başladım.tat kısmı tamam onu anladım bildirimlerini ama gdt kısmında bazı problemlerim var...Geri dönüşüm tesisimize giren malzemeleri Ek 9-B den mi giriyorum.GDT'den çıkış işlemlerini Ek 9-C den bildiriyor muyum?
merhaba, tat ve gdt firmalarında şöyle de bir durum var, yanlış yapmanızı istemem..gdt lisansı ile alım yaptığınız malzemeler yani diğer tatların lisaslı firma göndermesi gerekliliğinden dolayı, girişler zaten otomatik olarak ekranda çıkacak siz de onlara onay vereceksiniz. kendi tat lisansınızla topladığınız atıklar yine kendi firmanızda değerlendirilecekse aktarma tutanağı düzenlemeniz gerekecek ve bu aktarma tutanağını tat çıkışınızdan 8-c den göstereceksiniz(makbuz tarihi, makbuz numarası, ve miktarı).zaten ekranda 9-b de otomatik olarak görülecek ve onay vereceksiniz, yani kendi firmanızın tat çıkışı ve gdt girişi olmuş olacak. bu konuda hatırlatma yapmak istedim.

yıldırım mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
  • tat lisanlı firmada bildirim dosyasında bulunması gereken belgeler
  • 7-B
  • 7-C
  • gider pusulası
  • Bildirimlerin yapıldığına dayir dilekçe örneği dışında herhangi bir belge veya belgeler var mı

Olgaç SÜRMELİHİNDİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
  • tat lisanlı firmada bildirim dosyasında bulunması gereken belgeler
  • 7-B
  • 7-C
  • gider pusulası
  • Bildirimlerin yapıldığına dayir dilekçe örneği dışında herhangi bir belge veya belgeler var mı
Yıldırım bey ambalaj atık sisteminde hepsinin birer çıktısını alarak kaşe ve imza yapıp dilekçe ile il çevre müdürlüğüne götürüyorsunuz.

yıldırım mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
:)teşekkür ettim Olgaç Bey peki bunun dışında herhangi bir şey var mı?

Olgaç SÜRMELİHİNDİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
birde dilekçenin bir nüshasını alın ve evrak kayıttan numara alın. Bazen dilekçeyi kaybedebilirler. birşey değil

yıldız34

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
GFB si olan firmalar da bu sistemden giriş yapıyor mu acaba?

Olgaç SÜRMELİHİNDİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
GFB si olan firmalar da bu sistemden giriş yapıyor mu acaba?
GFB'niz varsa ve GFB'nizde ambalaj atık toplama ayırma veya ambalaj atığı geri kazanım ise atık ambalaj sisteminden beyan yapabilirsiniz.

Olgaç SÜRMELİHİNDİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
peki tat firması lisansız bir firmaya malzeme gönderebilir mi
tat firması lisansız firmaya malzeme gönderemez. Mesela ambalaj atığı toplama ayırma lisansınız var diyelim. Geri dönüşüm firması sizden ambalaj atığı alacak. Bu firmanın ambalaj atığı geri kazanım lisansı olması gerekir.( gdt tesisleri tat lisansınada sahip olabilir).Ancak lisanstan muaf olan tesisler var mesela çoçuk bezi üreten firma var diyelim ve bu bezi üretirken çoçuk bezlerinin yan kesim fireleri olur yeşil renkli. Bu tür firmalarda lisansa gerek yoktur ve senin tehlikesiz atık toplama ayırma belgen varsa ya da tehlikesiz atık geri kazanım lisansı sen bu atığı alabilirsin.

Olgaç SÜRMELİHİNDİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
peki tat firması lisansız bir firmaya malzeme gönderebilir mi
Şunu da eklemek istiyorum; alınan atıkları geri dönüşüm sonucu hammadde haline getirdikten sonra bizden örnek vereyim biz narenciyecilere satıyoruz. Ürünleri sattığınız firmalarda lisans şartı aranmaz yalnızca ürünü satarken faturayı tevkifatlı satmanız gerekli.

mlktas

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
biz geri dönüşüm yapmıyoruz sadece toplama ayırma

Can Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Sistemde sıkıntı mı var? Giriş yapıyorum ardından hata yazısı çıkıyor.

Yukarı