• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj toplama ayırma tesislerinde kütle denge uygulaması

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Tuba Hanım,

TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Kapsam
Madde 2 – (Değişik:RG-4/9/2009-27339) Bu Yönetmelik, 5/7/2008 tarihli ve 26927 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-IV’te tehlikeli atık olarak sınıflandırılan, EK-III A’da listelenmiş olan ve tehlikeli kabul edilen özelliklerinden birini veya birden fazlasını gösteren ve H3 ten H8’e kadar olan keza H10 ve H 11 bakımından ise EK-III B’teki eşik konsantrasyonlarının üzerinde bir değere sahip atıkların üretimi, toplanması, geçici olarak depolanması, ara depolanması, taşınması, geri kazanılması, bertaraf edilmesi, ithali ve ihracatına ilişkin yasak, sınırlama ve yükümlülükleri, alınacak önlemleri, yapılacak denetimleri, tabi olunacak hukuki ve teknik sorumlulukları kapsar.

diye ifade etmektedir.

Bahsettiğiniz ambalaj atıkları kodları ek-ıv'te tehlikesiz olarak işaretlenmiştir. bence bundan dolayı muaftır.

ayrıca bakanlığın kütle denge uygulamasının kullanımı incelediniz mi bilmiyorum, orada doldururken uatf (ulusal atık taşıma formu) nun tamamı sisteme kaydedilmektedir. ve siz atıklarınızı uatf ile almıyorsunuz zaten

Tarık Bey,
Almış olduğumuz GFB'de yazan,
GFB'de yazan:
İşletmenin faaliyeti ile ilgili bilgilerin "
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
" adresi talep edilen belgeler
kısmında yayımlanan "Kütle-Denge Tablosu" formatı kullanılarak aylık olarak hazırlanması ve
Ek-3C'de belirtilen bilgi, belge ve raporlar ile birlikte 6. ayın sonundaki e-başvuru sürecinin
tamamlanması aşamasında yazılım üzerinden sunulması gerekmektedir.

bu kapsamda tehlikesiz atık ve ambalaj atığı geri kazanımı yapan bir tesis için Kütle Denge Tablosu istenmektedir.
Bakanlığa bu 6 aylık süreçte her ay doldurup gönderecek miyiz.
Çevre Bilgi Sistemi üzerinden online olarak dolduracak mıyız?
Yoksa sadece 6 aylık süre boyunca her ay excel formatında hazırlayıp arşivleyerek 6 ay sonunda lisansa mı başvurucaz ?

evt aynı soruyu bende merak ediyorum arkadaşlar.bakanlığı aradım bana ambalaj geri dönüşümcüler ve toplama ayırma tesislerinin böyle bi yükümlülüğü yok dediler konuyu bilen arakadaşlarımız lütfen paylaşsınlar.

arkadaşlar ben 2.sınıf düzenli depolama tesisimiz için GFB aldığımda aynı İşletmenin faaliyeti ile ilgili bilgilerin "
" adresi talep edilen belgeler
kısmında yayımlanan "Kütle-Denge Tablosu" formatı kullanılarak aylık olarak hazırlanması ve
Ek-3C'de belirtilen bilgi, belge ve raporlar ile birlikte 6. ayın sonundaki e-başvuru sürecinin
tamamlanması aşamasında EVrak üzerinden sunulması gerekmektedir.
cümle yazıyordu.bende çevre izin ve lisans başvurusu yaparken kütle -denge tablosunu 6 aylık doldurup öyle yüklettim danışman firmamıza.ve bir sıkıntı olmadı çevre izin ve lisans belgesini aldım.

eeee arkadaşlar sonuç olarak ambalaj atığı ve tehlikesiz atık geri dönüşümü yapan firmalar ne yapacak.

Uzun süredir bende bu konuyu araştırıyorum ancak net birşey yok. Biz normalde ambalaj atığı geri kazanımı yapan bir firmayız. Ancak gelen malzemelerin hepsi ambalaj olmadığından (ambalaj atığı sayılmayanlar) tehlikesiz atık lisansı da almıştık. Öncelikle aldığımız lisansta tehlikesiz atık ve ambalaj atığı için yazılan ibareleri belirtmek istiyorum.

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım

Tehlikesiz atık geri kazanım formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurulması, onaylanması, çıktısının alınması ve beş yıl boyunca saklanması gerekmektedir.(Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliği'nin 15 inci maddesi gereğinde 01/01/2013 yılından itibaren). - kütle denge ibaresi yok. lisans alırken kütle denge formatını hazırlayıp vermiştik excel olarak.

Ambalaj Atğı Geri Kazanım

İşletmeler
adresine kendilerine daha önceden verilmiş olan kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yaparak Ek-8 formunu dolduracaklar ve sadece internet ortamında göndereceklerdir.

Ambalaj atıkları için ürün giriş ve çıkışlarını zaten online ortamda bildiriyoruz. EK 8 C-1 de fire miktarını, EK-8-C-2 de stok miktarını belirtiyoruz. Bu bir nebze kütle-denge zaten. Sonuçta bir yakma prosesi gibi teferruatlı olmaması gerekiyor. Ambalaj atığı geri dönüşümü yapan firma, aldığı tehlikesiz atıkları da(üretim atıkları) aynı prosesten geçiriyor. Çünkü işlemleri aynı. ambalaj atığı firmaya geliyor seçme-kırma-yıkama-sıkma-kurutma-agromer-granül aşamalarından geçiyor üretim artıkları da. Dışarıdan çapak alan firmalar var. (kırılmış plastik) o malzemeninde aşamaları aynı sadece kırma-yıkama-sıkma işlemleri dışarıda yapılmış. Bu tip firmada çok. sadece tehlikesiz atık lisansı almış. Şimdi kütle-dengeyi nasıl yaparım diye debelenip duruyor. Bakanlığın çıkardığı kullanım kılavuzu var kütle - denge ile ilgili. Orada da tehlikeli atık ibaresi var. ''Kütle Denge Formları:Tehlikeli atıkların geri dönüşümünü yapan tesislerin lisans aldıkları tarihten itibaren tesise kabul edilen atık türü, miktarı, kullanım miktarı ve stok durumunu özetleyen formlardır.'' İçeriğine baktığınızda bir sürü detay. Şimdi plastiği granül haline getiren firma hangi R kodunu yazacak. Ben yazacak bir R kodu bulamadım. D olarakta yok. UATF lere gelince bunlarda tehlikeli atık için. Düşünsenize bir firmadan 15 ton üretim atığı plastik alıyorsunuz. Fabrikanıza getiriyorsunuz. Bunları makinenize atıyorsunuz ve sadece granül haline geldikten sonra görüyorsunuz. (kapalı sistem, kırmanın içinde bulunduğu granül makinesi). Bir takım kayıplar söz konusu olacak tabi bunları fire olarak belirtirsiniz birde sattığınız firmayı belirtiyorsunuz. Şimdi bu malzemenin bildirimin ambalaj atığından ne farkı var. Kütle-dengeyi tehlikeli atık için yaparsınız anlarım ancak 3,5 yıldır plastik geri dönüşümün içindeyim, danışmanlık vs yapmıyorum tam zamanlı olarak bir firmadayım ve tüm aşamaları bilirim. ancak bu konunun muallakta kalmasını anlamıyorum. Eğer ambalaj atıklarıyla üretim atıkları birbirinden ayrılsın diyorsanız bu basit. ambalaj atığı bildirimin yapıldığı bölüme bir bölüm daha açarsınız, tesise alınan atıkların kodunu, kimden alındığını, fatura numarasını, tarih, miktar, malzeme cinsi, adres vs belirtirsiniz, stok, fire, ve satış yapılan firma bilgileri (fatura tarihi, miktar, adres, vs) de eklersiniz sorun çözülür. Sonuçta bu firma ambalaj atığına uyguladığı işlemi uyguluyor diğer atığa da. Tamam her tehlikesiz atığa uygulanan işlem aynı değil kabul ediyorum. 200139 olarak firmaya aldığımız malzemeden geri dönüştürebildiklerimizi dönüştürüp dönüştüremediklerimizi aynı kodla çimento fabrikalarına verebiliyoruz. Onların uyguladığı işlemler farklı oluyor. Ancak mevcut durumdaki kütle-denge tablosu bir yakma vb işlemlerin olduğu firmalar için geçerli gibi duruyor. Bizim gibi malzemeyi tekrar kullanılabilir hale getiren firmaların bu kütle-denge formatının içinden çıkması zor. Kaldı ki gerek ambalaj atığından gerekse üretim atığından elde edilen granülden aynı ürünü üreten firmalar var. Bu firmalar malzemenin MFI değerine bakar, yoğunluğuna bakar. Neyden üretildiğini pek soran yok. Onlar için bu değerler önemli. Bizler daha atıklarımızı bile doğru düzgün ayrı toplayamazken bu ambalaj atığıdır, bu ambalaj atığı değildir diye ayırmak pek mümkün değil. Yapan da yok zaten. Çöplerden o kadar plastik toplanıyor ben deha bunların içinde böyle bir ayrım yapan görmedim. O nedenle eğer plastik geri dönüşü yapan firmalardan kütle-denge tablosu istiyorlarsa yukarıda bahsettiğim gibi bir sistem olmalı, ya da belirli aralıklarla (3 ay-6ay-1 yıl vb) lisans alırken hazırladığımız excel formatında hazırlayacağız, aldığımız malzemenin faturasının fotokopisi ile satış yaptığımız firmaya kestiğimiz faturanın fotokopisini de ekleyelim (belgelemek için) gönderelim. Yada ne bileyim daha anlaşılabilir bir sistem kurulur oradan giriş yapılır. Bu şekilde akılda kalan sorularda giderilir. şu anda kafamda netleşmeyen, kullanım kılavuzu tehlikeli atık olarak belirtilmiş, kütle denge tablosunu uygun ve doğru olarak doldurmam beklenemez. Mevcut durumdaki sistemde ne yapılacağını kafamda oturtamadığım için açıklamalarında tam olarak net olmadığı için kütle dengeyi hazırlamadım ben.

Merhaba Arkadaşlar ;

Sistemden Kütle-Denge Uygulamasını hiç bilmezken buradan bilgi aldım. Teşekkür ederim öncelikle. Tehlikeli atık geri kazanım tesisimiz için hazırlıyorum ben de.Yalnız benim şöle bir problemim oldu. Sistemi karıştırıp öğrenme aşamasında Sistemden Stok- Geçici Stok - Manuel Ekle Kısmından yüksek meblağda bir atık girişi ekledim yanlıslıkla=( Bunun silme işlemi de yok . Nereden yardım alabilirim bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim... Teşekkür ederim şimdiden

@Sinem Gökdemir

Bağlı bulunduğunuz il müdürlüğü ile görüşebilirsiniz. Sanırım sisteme girmiş olduğunuz atık girişini onaylamışsınız müdürlük dilekçe ile başvuru yapın diyebilir.

Manuel ekle butonu var sadece herhangi bir onay da istemiyor. Pek yardımcı olmuyor bizim il müd. kendim çözmek istemiştim ama baska care yok haklısınız bugün gidip görüşeyim müdürlükle. Teşekkür ederim cevabınız için.

Ambalaj atıkları için sadece girdi,çıktı,stok ve fire kısmı doldurulacak sanırım.Girdi kısmında atık kodu girişi yaptığımda uygun kayıt bulunamadı diyor.Bu sorunu nasıl çözerim arkadaşlar.

@suleyman dalkıran

ilk önce tehlikesiz atık girişi olarak sistemden tesise girişini yapmanız gerekmektedir.

@suleyman dalkıran
Merhaba sisteme aldiginiz ve gonderdiginiz ambalaj atiklarini gireceksiniz. Sistem bazen öyle hata veriyor. Yarin bende buna bakayim.