Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma tesisi deşarj sorunu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Canan Erkan tarafından paylaşıldı.

 1. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  arkadaşlar,
  biliyorum sorum biraz mekanikle alakalı bir sorun fakat çözümde yardımcı bulamadım henüz.
  Arıtma tesisimde bakım yapıldı. Bakıma başlamışken sorun olmamasına rağmen suyu deşarj etmeye yarayan pompayı servise kontrole gönderdik. Motor geldi yerine takıldı. Arıtma devreye alındı. Şimdi motor çalışıyor fakat suyu deşarj etmiyor. Ne zaman deşarj hattıyla pompa arasındaki gırtlak hortumu sallayıp bir nevi vakum yaptırıyoruz o zaman deşarj başlıyor. Hortumda yıpranma ve katlanma yok bu yüzden hortumda hava varda diyemem. Çözemedim bir türlü sorunu. Motor çalıştığına göre motorda sorun yok diyorlar. Her deşarj zamanı ben beton kapağı açıp hortumu nasıl sallayayım? Hortumla pompa arasına çekvalf koydurmam işe yarar mı? Bu tür sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı?
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Şamandıra yı kontrol ettirmişmiydin, problem ondan kaynaklı olabilir ? yada seviye komutu doğru gönderiliyor mu pompaya ? Bir de arıtmalarda pompa sistemi farklı çalışır. Eğer bir el kullanım dökümanı varsa, orada deşarj pompasının nasıl faaliyete geçeceği belirtiliyor. Mesela panodaki pompa saati istenilen aralıklarda mı çalışıyor saat ile oynanmış olabilir, belki blower ile aynı saatlere denk geldiği için otomatik bir komut durdurma vs gerçeklebilir. Görmek lazım tabi, aklıma gelen detaylar şimdilik bunlar.
   
 3. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Kontrol ettirdim o konuda sıkıntı yok. Deşarj saati geldiğinde motor devreye giriyor fakat suyu atmıyor. Deşarjı manuele alıp denedim. Manuel de şamandıra çalışmasa bile deşarj yapması gerekir. İlk emişte vakum yaptırılmadan suyu deşarj etmiyor. Teknik bilgim bu konuda az. Gücü yetersiz diyecem servisten geldi. bakım yapılırken bir parçasını mı takmadılar. Klapa varmı onu da bilmiyorum gerçi fikir yürütüyorum sadece.
   
 4. Nur Palak

  Nur Palak CMNet Üyesi

  pompa içirisinde hava olma ihtimalı yüksek , pompaya çekvalfle vakum yaptırarak içerisinde olan hattaki havaya alman gerekiyor. Bir fikir.
   
 5. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Pompanız trifaze ise yüksek ihtimal ters dönüyor ve bu sebeple az su basıyordur. Iki fazın yerini değiştirip deneyin.

  Eksi kottan çeken bir pompa ise emiş ağızında klape olmalı varsa sağlamlığını kontrol ediniz. Veya emiş hattını komple kontrol ediniZ. Emiş te pislik tutucu varsa onu da kontrol ediniz.
   
 6. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  ana kalırsa pompanın oturduğu zemindeki yapı pompayı sıkıştırıyor pompa çalışıyor ama basamıyor siz hareket ettirince bi boşluk bulup basıyor. pompanın konulduğu yeri temizletin yada pompayı biraz yukarı çekin. böyle çalışmaya devam ederse pompa yanabilir.
   
 7. selim yetim

  selim yetim CMNet Üyesi

  bana kalırsa da pompanın yerinde bir sorun var ya altında yoğun çamur var ilk hareketi sağlaya mıyor bir de arkadaşın dediği gibi ters bağlantı var az basım yapıyor yukardan berrak sudan aşağıya indirin eğer orda da basmıyorsa pomp sorun vardır
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...