Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arıtma tesisine atıksu kabulü

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aslı Boyacı tarafından paylaşıldı.

 1. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  Tesisteki arıtma tesisine ek olarak bir tesis daha yapılıyor.Daha önceden iskiden verilen deşarj ruhsatımız var.Bu ruhsatın yenilenmesi mi gerekiyor?İSKİ kanalına deşarj ettiğimiz için deşarj iznine tabii olmadığımızı düşünüyorum,yanılıyormuyum acaba?
  Ayrıca arıtma tesisimize başka fabrikaların atıksularını aldığımızda bizim bunun için ayrıca bir izin ve lisasn almamız gerekir mi,yada herhangi bir resmi kuruluşa bildiri yapmak gerekir mi?
   
 2. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

  Debiniz artıyorsa deşarj iznini yenilemeniz gerekebilir. Ayrıca İskinin kanalıda olsa arıtma tesisiniz ve deşarj kriterleri olduğundan deşarj iznine tabisiniz.
  Diğer fabrikalardan aldığınız atık sular için bişey söyleyemeyeceğim
   
 3. Işıl Sakin

  Işıl Sakin CMNet Üyesi

  Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

  Çevre Bakanlığının Çevre İzni ve Lisansı Şubesi tarafından Ekim 2010'da yapılmış ”Yönetmelik Kapsamında Karşılaşılan Sorunlar” isimli sunumda şöyle demiş.

  “Atıksularını arıtarak doğrudan alıcı ortama deşarj eden tüm işletme ve tesislerin çevre izni alması gerekmekte olup, atıksularını Organize Sanayi Bölgelerine veya Belediyelere ait kanalizasyon sistemlerine deşarj eden ve ilgili altyapı yönetimlerinden Bağlantı Kalite Kontrol İzin Belgesi alan işletmeler ile atıksularını sızdırmaz fosseptiklerde toplayarak vidanjörler vasıtasıyla atıksu altyapı tesislerine gönderen işletmeler çevre izni kapsamında yer almamaktadır.
  Kanalizasyon sistemlerine ve atıksu arıtma tesislerine atıksu kabul eden Belediyelerin ve OSB yönetimlerinin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen standartları sağlaması bir mecburiyet olup; atıksuların alıcı ortama nihai deşarjından sorumlu olan Belediyelerin ve OSB Yönetimlerinin çevre izni alması gerekmektedir.
  Ancak, atıksuların alıcı ortama nihai deşarjının gerçekleştirildiği arıtma tesisinden direk sorumlu bir kurum kuruluşun(Belediye OSB Yönetimi vb… ) olmaması, birkaç işletmeninin bir araya gelerek atıksularını tek bir arıtma tesisi üzerinden deşarj etmesi durumunda her bir işletmenin atıksu arıtma tesisine ait bilgi ve belgeleri kullanarak kendi işletmesine özel çevre izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. “

  Buradan yola çıkarak, deşarj iznine tabi olmayacağınızı düşünüyorum. Ancak diğer taraftan da Aykut Bey’in söylediği mantıklı. Belki de bu konuda görüş almak daha sağlıklı olur.
   
 4. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

  Aslında belediye bağlantı izni vermişse gerek olmaması lazım.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları