arıtma tesisine atıksu kabulü

Aslı Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2010
Mesajlar
50
Beğeniler
5
#1
Tesisteki arıtma tesisine ek olarak bir tesis daha yapılıyor.Daha önceden iskiden verilen deşarj ruhsatımız var.Bu ruhsatın yenilenmesi mi gerekiyor?İSKİ kanalına deşarj ettiğimiz için deşarj iznine tabii olmadığımızı düşünüyorum,yanılıyormuyum acaba?
Ayrıca arıtma tesisimize başka fabrikaların atıksularını aldığımızda bizim bunun için ayrıca bir izin ve lisasn almamız gerekir mi,yada herhangi bir resmi kuruluşa bildiri yapmak gerekir mi?
 

Aykut Gökçay

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Nisan 2011
Mesajlar
296
Beğeniler
14
Şehir
Bursa
#2
Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

Debiniz artıyorsa deşarj iznini yenilemeniz gerekebilir. Ayrıca İskinin kanalıda olsa arıtma tesisiniz ve deşarj kriterleri olduğundan deşarj iznine tabisiniz.
Diğer fabrikalardan aldığınız atık sular için bişey söyleyemeyeceğim
 

Işıl Sakin

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
12 Mayıs 2011
Mesajlar
21
Beğeniler
3
#3
Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

Çevre Bakanlığının Çevre İzni ve Lisansı Şubesi tarafından Ekim 2010'da yapılmış ”Yönetmelik Kapsamında Karşılaşılan Sorunlar” isimli sunumda şöyle demiş.

“Atıksularını arıtarak doğrudan alıcı ortama deşarj eden tüm işletme ve tesislerin çevre izni alması gerekmekte olup, atıksularını Organize Sanayi Bölgelerine veya Belediyelere ait kanalizasyon sistemlerine deşarj eden ve ilgili altyapı yönetimlerinden Bağlantı Kalite Kontrol İzin Belgesi alan işletmeler ile atıksularını sızdırmaz fosseptiklerde toplayarak vidanjörler vasıtasıyla atıksu altyapı tesislerine gönderen işletmeler çevre izni kapsamında yer almamaktadır.
Kanalizasyon sistemlerine ve atıksu arıtma tesislerine atıksu kabul eden Belediyelerin ve OSB yönetimlerinin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen standartları sağlaması bir mecburiyet olup; atıksuların alıcı ortama nihai deşarjından sorumlu olan Belediyelerin ve OSB Yönetimlerinin çevre izni alması gerekmektedir.
Ancak, atıksuların alıcı ortama nihai deşarjının gerçekleştirildiği arıtma tesisinden direk sorumlu bir kurum kuruluşun(Belediye OSB Yönetimi vb… ) olmaması, birkaç işletmeninin bir araya gelerek atıksularını tek bir arıtma tesisi üzerinden deşarj etmesi durumunda her bir işletmenin atıksu arıtma tesisine ait bilgi ve belgeleri kullanarak kendi işletmesine özel çevre izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. “

Buradan yola çıkarak, deşarj iznine tabi olmayacağınızı düşünüyorum. Ancak diğer taraftan da Aykut Bey’in söylediği mantıklı. Belki de bu konuda görüş almak daha sağlıklı olur.
 

Aykut Gökçay

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Nisan 2011
Mesajlar
296
Beğeniler
14
Şehir
Bursa
#4
Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

Aslında belediye bağlantı izni vermişse gerek olmaması lazım.
 

Yukarı Alt