• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

İç tetkik raporuyla karıştırmış olmayın.
İl Çevre' den başka bir arkadaşa daha danışmanızı rica ederim.
3 yılda bir hazırlanmıyorsa çevremdeki herkes ben de dahil yanlış yapıyoruz demektir.
Denetleyen arkadaşlarımız da yanlış denetliyor demektir.

bir önceki yıl kısmını 2012 yaptığım için 2014 ü de yaptım bence 3 yıllık dediğine göre her yıl yapılması gerekmiyor sadece eski plan revize edildiği için bir önceki yıl istenmiş olabilir

Yasemin hanımın söylediği mantıklı. Beyan yılı olarak geçen sanıyorum bir önceki sene. Çünkü beyanlar bir önceki seneye ait olarak yapılıyor neticede hep. Bu ay içinde meselâ Tehlikeli Atık Bildirimi yaparken de beyan yılı olarak 2013 değil 2012 görünecek.

2012' yi yazdık, 2013 bulunduğumuz yıl, 2014 de tahmini miktarımız.
Sonra 2015 yılında hazırlıyoruz. 2014 yılında çıkan atık miktarlarımız, bulunduğumuz yıl(2015 yılı oluyor) sonra da 2016 için tahmini miktarımızı belirliyoruz. yani hangi yıl için tahmini miktar belirtiyorsak bir sonraki yıl Atık Yönetim Planının hazırlanması gerekmektedir.
Eski formata göre 3 yılda bir gibi görünüyordu. Yani planda adı geçen 3 yılın beyanını yapmış oluyoruz.

tehlikeli atık beyanları ile ilgili end.atık yönetim planı zaten var ve sistemden atık beyan formu dolduruluyor elden il çevreye verilmesine gerek var mı ayrıca?

@Yasemin Aslantürk

Yasemin Hanım orada yıl:2012 yazıyor ancak bu sizin söylediğiniz şeyi ifade etmiyor. Açıkçası "Beyan" kelimesi bir fiil dir. ve Beyan etmek anlamında kullanılır. Dolayısı ile beyan yılı fiilin gerçekleştiği yıldır. Yani beyan yılı 2013 yılını ifade eder şu anda. 2012 yılı ise atıkların oluştuğu ve bertaraf edildiği yılını gösterir. Ben böyle yorumladım ve böyle hazırladım.

Arkadaşlar resmi kurum bütçeleri içinde her yıl 3 yıllık tahmini bütçe hazırlanır ve bakanlığa onaylatılır.Ve dediğim gibi her yılın başında 3 yıllık tahmin yapılır. Yönetmelikte bu mantıkla hazırlandı bence (tahmin edilenle gerçekleşen miktarlar takip edilecek böylece).o_O

@CMNet Okuru

Ahmet Bey, beyan yılına 2013 dediğinizde mart ayında olduğumuzu dikkate alırsak, "beyan yılına ait atık üretim miktarı" kısmına sadece 3 aylık miktar mı yazdınız? Beyan yılına ait tahmini miktarlar şeklinde ifade edilmiyor çünkü.

3 yılda bir olması bana yanlış geliyor.Şimdi şöyle düşünün 2013 yılında 2012 net miktar+2013 tahmini miktar+2014 tahmini miktarı hazırlayıp verdiniz.3 yıl sonra yani 2015 yılında yaparsanız ne olacak.2014 net miktar+2015 tahmini miktar+2016 tahmini miktar ,peki ne oldu 2013 net miktarı nerede verdik bunu beyanda.Sormazlarmı adama:)

İstanbul il çevre için bu atık yönetim planının her yıl hazırlanması çok saçma, nitekim içeriye verdiğim dosyanın onay yazısı 4 ayda anca geliyor, denetimiydi eksikliğiydi, birimin yoğunluğu derken zaten gereksiz yere bekliyor dosya. Kaldı ki zaten ellerinde olan evrakları defalarca istiyorlar. Ben her sene 120 sayfa israf etmek istemiyorum. Eğer her sene yapılacaksa bile sadece tahmini miktarlar ve varsa bertarafçı firma değişiklikleri iletilerek planın onay yazısı verilmeli. UAT lerin d nüshalarını il çevreye vermemize rağmen planda uat fotokopileri istendi. abartısız 120 sayfa plan sundum içeriye.

Kocaeli, Tekirdağ ve Trabzondaki danışmanlığını yaptığım mevcut tesislerimin atık yönetim plan onayları denetim gerçekleşmeden verildiği için süreç daha hızlı ilerliyor.

@Dilan Seycan

o da garipmiş :) her il çevre kafasına göre element ürettiği için ben bildiğimi yapıyorum isterse düzeltmeler sonradan yapılıyor. bir firmamda atık alanının yan duvarları yarıya kadar kafes örgüydü. komple kapatmamızı istediler, neymiş kuşlar girermiş içeriye... :)