• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

@CMNet Okuru

Zeynep Hanım benim de merak ettiğim bu, resmi yazıda gerekçe olarak hangi yönetmelik maddesinin gösterildiği. Amacım sadece kendimi aydınlatmak.

Resmi bir dayanağı yoksa eğer "resmi yazıları" kabul etmek gibi bir zorunluluğumuz yok o da ayrı bir konu. Bu tip basit bir konuda tabiki çok önemli değil madem istediler eklerim ambalajları geçerim beni bağlamaz diyebiliriz. Ama kendi fikrim; taleplerin resmi dayanaklarını sorgulamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Konular her zaman bu kadar basit olmayabiliyor.

Ayrıca sorun nedir anlamadım demişsiniz, bir sorun mu var bende bunu anlamadım?

Haklısınız Özgür Bey, benim bilgilendirmem İstanbul içindi. Açıkçası onca sorun varken bana ambalaj atıklarını yaz demeleri çok da gözüme batmıyor. Tüm atıkların kaynaklarını/ hangi yönetmelikte değerlendirildiklerini yazdıktan ve bildikten ve uygun şekilde bertaraf ettikten sonra eksikliğin bir kağıt parçasına yazılmayan bir kod dolayısı ile gelmesi hoş olmuyor. İstanbul'daki arkadaşlar dikkatli olsunlar. İl Müdürlüğü yetişemiyor, sürekli uğraşmayın diye bir bilgilendirmeyi yaptım. İyi çalışmalar.

Arkadaşlar facebook sayfasına döndü!!! Hepimiz kendi stratejileri olan mühendisleriz... İlgili ilin il çevre müdürlüğü ne içerikte istiyorsa doğrusu odur. Sorun-görüş alın-yapın-gönderin. Basit bir word dosyası hazırlama polemiği için değilde enerjimizi daha güzel şeylere harcayalım.
Tüm meslektaşlarıma saygılar

merhaba,

04.01.2012 tarihinde tehlikesiz atık yönetim planı hazırlayıp İl Çevre Müd. göndermiştim. Fakat bilindiği üzere temmuz ayında Endüstriyel Atık Yönetimi Planı çıktı. Gönderdiğim plan için onay gelmemişti. Şimdi 24.01.2013 tarihli yazılarıyla birlikte yeni formatta göndermem koşulu ile onay verebileceklerini bildirmişler. Şunu sormak istiyorum. hazırlayacağım plan eskisi gibi 2011-2012-2013 için mi olmalı yoksa yeni bir planmış gibi 2012-2013-2014 mü?

2013 yılına girdiğimiz için beyan yılını 2012 alın,2013 ve 2014 için öngörülen miktarlar yazın.İl Çevre ile yeni görüştüm bu konuyu.Bana söylenen aynen bu şekilde.

iyi günler atık yağ geri dönüşüm tesisi için atık yönetim planı hazırlayan arkadaş var mı??

atık yönetim planındaki tat (toplama ayırma tesisleri) ne verilen atıkların geri dönüşüm ve bertaraf yapmıyor ama herhangi bir d ve r ile gösterilmeli midir? hangisi olabilir

@M. Hayri CÜNEYDİ
Ben şu şekilde düşündüm : AYP hazırlanma yılı 2013 , her yıl bir önceki yıl oluşan atık miktarını beyan yaptığımızı düşünerek yazdım yanlış mı şimdi bu tarihler ?

Bir Önceki Yıl Oluşan Net Tehlikeli Atık Miktarı
2011 Yılı
(kg/yıl)

2012 Yılında
Oluşan Tehlikeli Atık Miktarı
2012 Yılı
(kg/yıl)

Gelecek Yıl İçin Tahmini Tehlikeli Atık Miktarı
2013 Yılı
(kg/yıl)

Aşağıdaki tabloda yer alan “Atıkların Değerlendirilme Yöntemleri ve Oranları” kısmı sadece Tehlikeli-Tehlikesiz atık kapsamında değerlendirilebilecek atıklar için doldurulmuştur.

A.Y.G.E. İ.Y
Ek-4
Bir Önceki Yıl Oluşan Net Atık Miktarı
Gelecek 3 Yıl İçin Tahmini Atık Miktarı
Atıkların Değerlendirilme Yöntemleri ve Oranları (%)
Atık EWC Kodu
2012 Yılı
(kg/yıl)
2013 yılı
(Kg/yıl)
2014 Yılı
(Kg/yıl)
2015 Yılı
(Kg/yıl)
Yöntem
Oran (%)
08 03 17
20
20
20
20
R12
100
15 01 10
4199
4040
4040
4040
R12
100
15 02 02
36
440
440
440
R13
100
20 01 21
1
2
2
2
R13
100
20 01 39
2050
2500
2500
2500
R1
100

@Recep Harmandar
Ben de aynısını yapmıştım.Fakat bir sürü eksik buldular.Sıkıntı oldu ve OK lenmesi bu yıla kaldı.O sebepten de bana bir önceki yıl:2012 Mevcut yıl:2013 Gelecek yıl 2014 alın dediler.2013 ve 2014 için tahmini değerler yazın dediler.Sonunda OK lendi. :)

atık yönetim planına atıkların değerlendirildiği yöntem olarak d ve r kodlarını yazarken tat için bir kod mevcut mudur
bu olabilir mi
R13 R1 ila R12 arasında belirtilen işlemlerden herhangi birine tabi tutuluncaya kadar atıkların depolanması (atığın üretildiği alan içinde geçici depolama, toplama hariç)
yoksa boş mu bırakmalıyız