Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik madde yorumu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Sahibe Aslan tarafından paylaşıldı.

 1. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

  Atıkların Düzenli Depolanmasına dair yönetmeliğin
  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ünde tehlikesiz olarak sınıflandırılan arıtma çamurlarının, Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi kaydıyla II. Sınıf düzenli depolama alanına kabulünde 1/1/2015 tarihine kadar Çözünmüş Organik Karbon (ÇOK) limit değerine uygunluk aranmaz.

  ifadesi akıl ve mantık kuralları ile Türkçe'mize göre şunu der diye düşünüyorum: ....tarihine kadar ÇOK limit değerlerine uygunluk aranmaması için arıtma çamurlarının nitelikleri .........(yukarıda yazılanlar) olmalıdır.
  Ancak belediye bunu şöyle yorumluyor."Siz ÇOK'u niye karıştırıyorsunuz.Her şekilde, çamurunuzun ku madde ihtivası %50'den az olmayacak "diyorlar.Hangi maddeye göre diyorum.Geçici madde 4'e göre diye resmi yazı gönderiyorlar.Yanlış yorumluyor olabilir misiniz? diyorum.Hayır cevabı aldım.Ama cümlede "KAYDIYLA" ifadesi var.bunu gözardı etmemelisiniz, dediğimde kızdılar.
  LÜTFEN, bu maddeyi mevzuat bilgisi iyi olan birisi yorumlayabilir mi?
   
 2. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  okurken benim anladığımı ileteyim Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi sağlanmalı 2015 tarihine kadar ÇOK limit değerini sağlamasına gerek yok gibi bir anlayış uyandı ben de :)
   
 3. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

  Ben sizin cümlenizi şöyle düzeltmek istiyorum, izninizle...
  Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi ŞARTIYLA(KAYDIYLA)2015 tarihine kadar ÇOK limit değerini sağlamasına gerek yok.

  Kaydıyla ifadesini nasıl yorumluyorsunuz?
   
 4. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi şartlarını sağlamalı 2015 te ÇOK limit değerini de sağlamalıdır 2015 e kadar ÇOK değeriniz göz ardı edilebilir gibi anlıyorum siz nasıl düşünüyorsunuz?
   
 5. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

  Çamurunuzun ÇOK değerinin, 2015'e kadar gözardı edilebilmesi için,çamurunuz, Ek2-de verilen diğer tüm parametreleri sağlamalı,ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmeli,ön işleme tabi tutularak kötü koku giderilmeli ve atık kararlı hale getirilmelidir.Bunlar sağlanmazsa ÇOK limit değerini aşamazsınız. şeklinde anlıyorum.
   
 6. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  evet haklısınız o yorum da çıkıyor ama belediye bu değerleri sağlamasa da ÇOK değerini önemsemeyin mi dedi
   
 7. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

  Hayır, belediye ÇOK'u karıştırmayın.Çamurunuz ÇOK limitinin üstünde de olsa altında da olsa %50 kuru madde ihtiva etmelidir.dedi :)
   
 8. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  bu değişen madde sanırım değişmeden önce kuru madde ihtiva miktarının belirtildiği bir madde var mıydı?
   
 9. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

 10. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  bence de %50 değerini sağlamalı diye bir şart çıkarılmıyor o maddeden eğer başka bir yerde belirtilmemişse %50 nin altında kalıyorsa ÇOK değerine bakılır bu durumda bende kendi belediyeme sorayım onlar ne düşünüyormuşlar bakalım :)
   
 11. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

  Çok iyi olur, ama mevzuatı iyi bilen birisi olmalı:)
   
 12. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  bu işi bilen biri mutlaka çıkar burdan :)
   
 13. Sahibe Aslan

  Sahibe Aslan CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...