• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi

esrasanli

Kayıtlı Kullanıcı
Müdürlükten gelen bir yazıda, online.cevre.gov.tr adresinde bir de Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi uygulaması hazırlanmış. (Baktım henüz böyle bir uygulama göremedim). Arıtma tesisimize ait verileri bu sisteme yükleyecek ve güncellemesini sağlayacakmışız. Yazıyı başka alan ya da uygulamayı gören var mı?

Aslında Belediyenin laboratuvarından gelip numune almışlar ama sonuçlarını bulamıyorum, firmaya yeni girdim. Gelmemiştir diyorlar, arayıp sormak da istemedim üzerinden baya bir zaman geçmiş. Peki projeye göre yapsam sıkıntı olacağını düşünüyor musunuz ?

Proje değerleri sıkıntı olabilir bence.
Sen elinde olan değerleri yaz. Hangi laboratuvarda yaptırdıysan onun da adını yaz.
Ben haftada 3 gün numune verdiğim için akredite kuruma benim için sorun olmadı.

Hmm anladım öyle yapayım mesela x fabrikasının kendisine ait laboratuvarında yapılan analizi yazıyorum isme de x firmasını ?

firmalar kendi iç izleme numunelerini bakanlıkca yeterlik almış çevre laboratuvarında yaptırmak zorundadır. diyelim bir firmanın kendi laboratuvarı var. bu laboratuvar bakanlıkca yeterlik almış olsun olmasın, firma kendi iç izlemesini kendi labratuvarında yapamaz. bilgi sistemine de giremez. tamamen kendi bünyesinden bağımsız yeterlik almış laboratuvar olması gerekli. bu arada akredite olmak zorunluluğu yok. Bakanlığımızdan yeterlik almış laboratuvar olması yeterli. ki laboratuvarlarımızın hemen hemen tamamı (yeterliğini alanlar) akreditede olmuşlar. bir B firması A firmasının laboratuvarında iç izlemesini yaptırabilir ve bilgi sistemine girebilir. bilgi sisteminde analiz sonuçlarını girdiğimiz tarihlerde önemli. yılda kaç kez iç izleme yapılıyorsa o periyotta numune aldırılmış ve analiz sonuçları o periyotta sisteme girilmiş olması yararımıza.

Sanırım en iyi cevap bu oldu, çok teşekkür ederim konuyla ilgili araştırmamı yapayım ben o zaman analiz lazımsa yaptıralım bir an önce.

AAT kimlik bilgisi için şu durumlar var arkadaşlar;
işletme OSB de ise ve OSB nin arıtma ile biten alt yapı sistemi var ise, işletmenin AAT si olsun olmasın, bu alt yapı sistemine bağlantı izni varsa kimlik başvurusu yapmayacak. işletme OSB de ancak OSB nin artıması yok ise zaten o işletme mülterif tesis olarak değerlendirildiğinden çevre izni koşullarına göre muamele görür, kimli başvurusu yapar, su konulu yükümlülükleri ne ise sorumludur.
işletme eğer suyunu belediyenin altyapı sistemine bağlantı iznini alarak veriyor ise, bu işletme de kimlik başvurusunda bulunmaz.
bu söylediğim iki durumda da OSB ve/veya BELEDİ nin AAT si olduğundan, tüm atıksular burada arıtılarak alıcı ortama verildiğinden, tüm AAT bilgileri ve işletmelerin AAT bilgileri konusunda muhattap OSB ve BELEDİYE yönetimidir.
bunların dışında, AAT proje onayı olan, teknik raporu olan, geri gönüşüm prosesi kullandığını resmi şekilde noter hurunda taahhüüt ederek kullanan tüm AAT sahipleri kimlik başvurusunda bulunmak zorunda arkadşalar.

@E.Kaya
bir noktayı düzeltmek isterim. yeterlik almış laboratuvarı olan işletmeler iç izleme analizlerini kendi laboratuvarında yapabilir. bunun dışındaki analizleri yapamaz.
"Genel ilkeler
MADDE 5
(3) Laboratuvarlar aşağıdaki ilkelere uyar:
a) Bu Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş laboratuvarları bulunan işletmeler, tesisler, organize sanayi bölge müdürlükleri, belediyeler, ticaret odaları ve bunların iştirakleri ile Bakanlık tarafından denetim yetkisi devri yapılmış kurum ve kuruluşlar, iç izleme dışında kendi kuruluş bünyesinde yer alan tesis ve işletmelerin çevre izin ve lisansına ve denetlenmesine esas teşkil edecek ölçüm ve analizleri yapamaz."

merhaba arkadaşlar;
Atıksu Bilgi Sistemi güncellenmiş. Yeni sistemden girdiğimde daha önceki hiç bir beyanı göremiyorum.
acaba yeniden bilgileri girmeli miyim yoksa beklemeli miyim bir süre belki sistem düzelir.

Merhabalar. Çevre bilgi isteminde sürekli bu sorunla karşılaşıyorum, bakanlığa mail attım ama yardımcı olamıyorlar sistemde hata var diyorlar bu ekranla karşılaşan var mı acaba ?

Ekli dosyalar

• çevre bilgi sistemi atık su sorun.png
    çevre bilgi sistemi atık su sorun.png
    137.2 KB · Görüntüleme: 46