Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında E.Onur Özçiçekçi tarafından paylaşıldı.

 1. E.Onur Özçiçekçi

  E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bildiğiniz üzere, Çevre Bilgi Sistemi altında Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi mevcut. Bu sistem üzerinden atıksu üreten tesislerin (belediye, OSB, Münferit Sanayi vb.) sisteme atıksu ile ilgili verilerini girmesi gerekiyor.

  Bizim danışmanlığını yapmış olduğumuz bazı firmalar OSB içerisinde, OSB içerisinde olan firmalar bu veri girişini yapmak durumunda mı? Çünkü OSB içerisinde olan firmalar atıksu deşarjından muaf. Çevre izni alınırken de emisyon konusunda alıyoruz.

  Konuyu biraz karışık anlatmış olabilirim ama şu şekilde biraz daha açıklamaya çalışayım.

  OSB dışında yer alan firmaların çevre izinlerini aldığımızda atıksu konusunda "ayda bir, yılda bir vs. bilgileri yazıyor ve biz bu firmaların analizlerini belirtilen aralıklarda yaptırıyoruz. bu firmalar için veri girmede sıkıntı yok giricez bu verileri.

  Ancak OSB içerisindeki firmaların beyanları yapılacak mı emin olamadım?

  Sizin düşünceleriniz nelerdir?
   
 2. Onur Bey merhaba,
  Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi hakkında nisan 18 de Sanayi Odasından bir faks aldık. Ancak online.cevre.gov.tr adresinden giriş yaptığımda atıksu arıtma tesisleri ile ilgili bir linke ulaşamadım, yani verileri nereye yazacağımı bilemedim. Ayrıca firmamda arıtma tesisi olmasına rağmen kanalizasyon suyuna deşarj yaptığımız için çevre izninde deşarj konusunda muafız aylık analizlerimiz İSU tarafından gönderiliyor yani elimizde kayıtlı bilgi var ancak bizimde giriş yapmamız gerekiyor mu bilemedim. Sizin konunuza yakın bir konu.. sorunuza soruyla karşılık verdim gibi oldu ama bu konuda bende biraz çaresizim açıkcası.
   
  Gökhan Ş. bunu beğendi.
 3. moonege

  moonege CMNet Üyesi

 4. E.Onur Özçiçekçi

  E.Onur Özçiçekçi CMNet Üyesi


  online.cevre.gov.tr sistemine girebilmek için kullanıcı adı ve şifre başvuru formu yapmıştınız. O başvuruyu yenilemeniz daha doğrusu atıksu arıtma tesisi sistemini işaretleyip tekrar yapmanız gerekiyor. Sonra sisteme ekleniyor.

  Ekteki dosya gibi..

  aat başvuru 1.jpg
   
 5. Nur G.

  Nur G. CMNet Üyesi

  Değerli Arkadaşlar,

  Bizim firmamıza da 18 Nisan tarihinde sanayi odasından yazı geldi. Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi hakkında. Firmamız içinde bulunduğu sanayi sitesinin "ortak paket evsel
  atıksu arıtma tesisine" atıksularını deşarj etmektedir. Elimizde ilgili sanayi sitesinin arıtma tesisinden aldığımız yazı var . Dolayısıyla herhangi bir ölçüm/analiz vb. yaptırmamaktayız. Muaf olduğumuz için.
  Bu durumda bizim sisteme veri girişi yapmamız gerekmektemidir? Bu durum sadece arıtma tesisini mi direkt ilgilendirmekte?
   
 6. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Merhaba
  Sitedeki beyan ayrıntısına bakıldığın da sizlerin ayrı ayrı değil ama sanayi sitesi olarak mutlaka bilgilerin girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama gene de bulunduğunu yerin çevre il müdürlüğüne sormanızda fayda var.
   

  Ekli Dosyalar:

  Özge Dolap, Selma Akdoğan ve Nur G. bunu beğendi.
 7. Nur G.

  Nur G. CMNet Üyesi

  Herkese Günaydın,

  Az önce Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile görüştüm, "Atıksu Arıtma Tesisi Bilgi Sistemi" hakkında. Firmanız bünyesinde atıksu arıtma tesisiniz yok ise bahsi geçen bildirimi siz yapmıyorsunuz. Firmanızın bağlı olduğu sanayi sitesi vb. kuruluşların bildirimde bulunması gerektiğini söylediler.
  Uzun lafın kısası; Bizim firmamızın birebir atıksu arıtma tesisi yok, biz sanayi sitesinin ortak atıksu arıtma tesisine bağlıyız, bu durumda sanayi sitesi bildirim yapmak zorunda.
  Bilginize,
   
 8. Bu uygulama alıcı ortama deşarjı olan, tesislerin yapacagı bir uygulamadır.
  yanı belediye kanalına bağlı oldugu için muafiyet almış tesislerin sisteme girmelerine gerek yok.
   
 9. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, bence bu bildirimi atıksu üreten firmalar, atıksu arıtma tesisi olup olmamasına bakmaksızın yapacaklar. Çünkü, bildirimin ilk sayfasında atıksu arıtma tesisi olup olmadığı sorgulanıyor. Eğer artıma tesisi varsa onunla ilgili bilgiler giriliyor. Arıtma tesisi yok ise atıksuların nereye verildiği sorgulanıyor. İleride sıkıntı yaşamamak için atıksu üreten tüm işletmeler bu bildirimi yapması gerektiğini düşünüyorum.
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 10. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Merhabalar arkadaşlar,

  Danışmanı olduğum tesisin bilgilerini atıksu arıtma tesisi bilgi sistemine girmem gerekiyor. Ancak elimizde giriş suyu analizi yok sistemde de giriş suyu bilgisi istiyor. Bu bilgiyi sisteme yüklemem için giriş suyu analizi yaptırmam gerekir mi? Atıksuyumuz evsel nitelikli olduğu için genel değerler var bu değerler kullanılabilir mi?
   
 11. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  ben de izmir il müdürlüğüne sordum. arıtma tesisi olanların deşarj yöntemine bakılmaksızın (alıcı ortam, altyapı vs.) sisteme girilmesi gerekmektedir dedi. o_O:naslyany:
   
 12. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  İSKİ kanalına deşarj eden,DKKR'si olan firmalar da bu bildirimi yapmak zorunda mı yani?
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bana da tam tersi bilgi verilmişti :/
   
 14. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  buyrun cenaze namazına :confused:
   
 15. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  Arkadaşlar sistemde bilgileri giren var mı? sektör seçimleri çok az değil mi? benim seçeceğim 15.14 sektörü yok mesela
   
 16. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Evet sektör çok az. Sadece evsel nitelikli atıksuları olanlar içinde ayrı bir alan olmalı bence. Ayrıca proses suyunu arıtıp evsel Belediye kanalına gönderen tesisim mevcut atık su miktarında ikisinide mi belirteceğiz yoksa sadece arıtmaya gideni mi? :(

  tablo no yazılınca çıkıyor.
   
 17. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  evet denedim oluyor.. teşekkürler..
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tarık bey nasıl hareket edelim bilemiyorum....
   
 19. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  bu sorunun cevabı var mı?
   
 20. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba. Atık su arıtma tesisimiz için deşarj iznine başvurdum olumlu sonuçlandığında 2 haftada bir numune almamız gerekiyor bunu sisteme yüklemek için öncesinde müdürlüğe başvuruda mı bulunmamız gerekiyor ??
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...