Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baca şapka yükseklikleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pınar Özgen tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  SKHKKY Ek-4 'e göre; "Prosesten kaynaklanan atık gazlar serbest hava akımı tarafından, engellenmeden taşınabilecek biçimde dikey çıkışla atmosfere verilmelidir. Bu amaçla kullanılan bacaların atmosfere açıldığı noktaların atmosfer koşullarından etkilenmemesi (Yağmur, kar vb. dış etkenlerin işletme koşullarını etkilememesi) için bacalara şapka konulmasının teknik bir zorunluluk olması durumunda, bacaya monte edilecek şapkanın bacanın bitiminden bir (1) baca çapı kadar yükseklikte olması ve atık gazların serbest hava akımı tarafından, engellenmeden taşınması sağlanmalıdır." ifadesi yer alıyor.

  Ancak takıldığım bir nokta var. Tesis bacalarına şapka yapmış ancak şapka yüksekliği istenilen standartta değil ise bununla ilgili bir yaptırım mevcut mu?
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  İl müdürlüğü uygunluk yazısını alamıyorsunuz.
   
 3. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Uygunluk aldık. Hatta GFB aldık. Şimdi emisyon ölçümlerini yaptıracağız. Ölçüm firması geldiğinde farketti zaten şapkaların uygun olmadığını. Şimdi emisyon raporu buna göre alınsa ve Valilik Tespitte hayır olmaz deseler bunu dayandırabilecekleri bir madde var mıdır?
   
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Söylediğiniz madde dayandıracaklar ama valilik tespit raporunu vermezler bu sefer. Çünkü valilik tespit raporunun amacı il müdürlüğü uygunluk yazısının şartlarının devam ettiğini gösteriyor. Buna istinaden problem çıkaracaklar.
   
  Pınar Özgen bunu beğendi.
 5. Sinan Bakır

  Sinan Bakır CMNet Üyesi

  BACA ÜZERİNDEKİ ŞAPKA, BACANIN BİTİŞ HİZASINDAN SONRA EN AZ BACA ÇAPI KADAR MESAFEDE OLMASI GEREKMEKTEDİR. BACA YÜKSEKLİĞİNE ŞAPKA MESAFESİ İLAVE EDİLMEZ.
   
 6. Sinan Bakır

  Sinan Bakır CMNet Üyesi

  Baca şapkası takılması zorunlu değildir.Tavsiye niteliğindedir.Bildiğim kadarıyla yaptırımı yoktur.
   
 7. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Sinan Bey baca şapkaları için zorunluluk yok ancak eğer yapılırsa sizin de bahsetmiş olduğunuz standartlarda olması gerekiyor. Benim bahsettiğim tesiste şapka var. Ancak standartlara uygun değil. Anladığım kadarıyla uygunluk yazısı verilirken farkedilmemiş. Valilik Tespit için de ya yine farkedilmemesini umacağız ya da istenilen standarda getireceğiz gibi görünüyor.
   
  Melih Coşar ve yarabandı bunu beğendi.
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Aynen dediğiniz gibi olacak. Karar verip ona göre hareket edeceksiniz. Ama baca şapkalarını düzeltmek zor değilse hiç risk almaya gerek yok. Şapkaları düzeltmenizi öneririm.
   
 9. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Pınar Hanım,

  Baca şapkası çevre müdürlüğünün gözünden kaçmış olabilir. Danışman olarak sizin müdahil olmanız gerekiyor, doğru olanı firmaya yaptırmanız gerekiyor. Yaptırım açısından bakarsanız, yönetmeliğe aykırı davranmış oluyorsunuz, emisyonlarınız atmosfere dağılımı engelleyecek biçimde (kaçak olarak bile diyebiliriz) yayılıyor. İllaki bir yerlerden yaptırım uygulamak isterlerse, hava kirliliğinden ceza yazabilirler. Bunun dışında yara_bandi'nin da soylediği gibi uygunluk yazısı/valilik tespit raporunda sorun çıkarabilirler, denetimlerde farkedebilirler, şikayet konusu olursa farkedebilirler, yani bir şekilde karşınıza çıkar, neden yaptırmadınız danışman olarak derler, "siz istememişsiniz" diyemezsiniz, bence dallanıp budaklanmadan şapkaları yükselttirin.
   
 10. Sinan Bakır

  Sinan Bakır CMNet Üyesi

  Pınar Hanım;
  '6. SKHKKY Ek-4 gereğince “bacaların atmosfer koşullarından etkilenmemesi için monte edilen
  şapkaların bacanın bitiminden itibaren bir(1) baca çapı kadar yükseklikte olması gerektiği” hususunun
  gözden geçirilmesi gerekli görülmektedir. Raporda yer alan fotoğraflarda şapka yükseklikleri
  anlaşılamamakta olup, Valilikçe yapılacak yerinde incelemede de durumun tespit edilmesi gerekli
  görülmektedir.'

  Türkiye çapında büyük bir firmamıza verilen eksiklik bildirimindeki şapka ile ilgili kısım yukarıdaki gibidir.Yani Valilikten gelen arkadaşlar tespit yaparken özellikle bir maddeye dayandırmaları gerekmiyor.Eğer şapka mevcut ise sizinde bildiğiniz gibi bacanın bitiminden bir (1) baca çapı kadar yükseklikte olmasını arıyorlar.
  İki seçenek var: Valilik Tespit için de ya yine farkedilmemesi ya da istenilen standarda getirilmesi
   
 11. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  @Pınar Özgen hanım, yine süreci zorlamanın hesabını yapıyorsunuz ki yaa çıkartın şapkayı yada devam edin bu kadar basit
   
 12. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Mahmut Bey "yine" derken ne demek istediğinizi anlayamadım.
  Konuyu konuşmak bu kadar basit elbette. Ancak firmalara bunları uygulatmak bahsettiğiniz kadar basit olmuyor ne yazık ki. Net bilmediğim bir konuda forumdaki arkadaşlardan fikir edinmeye çalışıyorum.
   
 13. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  pınar hanım öncelikle şapkayı çıkartırın sorun diil, ancak yağmur içeri girmemesi içinde jetcap taktırırsınız. şapkasız şartı var sonuçta
   
  Pınar Özgen bunu beğendi.
 14. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  O zaman şapka çıkartın :)
   
  Pınar Özgen bunu beğendi.
 15. Pınar Hanım,

  Çevre Kanununun 20. maddesinin (b) bendinin 2. fıkrasına göre yönetmelikte belirlenen önlemler alınmadan işletilen izne tabi tesislere 40.636 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bu durumda şapka yüksekliği uygun değilse İl Müdürlüğü 40.636 TL idari para cezası uygulayabilir.
   
  Pınar Özgen bunu beğendi.
 16. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Teşekkürler Gülsevil Hanım. Aradığım cevap buydu sanırım :) Firmalara yaptırımdan bahsetmeden iş yaptırmaya çalışmak pek mümkün olamıyor maalesef.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.