• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belge süre bitimi nedeniyle yenileme başvuruları hakkında

Yusuf ASTAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ekopa Çevre Danışmanlık
Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nin 11 nci maddesi gereğince 5 yıl geçerliliği bulunan çevre izin/çevre izin ve lisans belgelerinin süre bitimi nedeniyle yapılacak yenileme başvuruları, belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim günü öncesinde yapılması gerekmektedir. Bahse konu yenileme başvurularında talep edilen belgeler arasında “İl Müdürlüğü Uygunluk” yazısı da yer almakta olup, EÇBS’nin devreye alınması birlikte bu süreç elektronik ortam üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Ancak, sistem üzerinden gerçekleştirilen “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” başvuruları, ÇİLY 11.maddesi uyarınca belge yenileme için(en az 180 takvim günü öncesinde) yapılması gereken başvuru olarak değerlendirilmemektedir. Belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim gün öncesinde sistem üzerinden alınmış “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” ve diğer bilgi ve belgelerle yenileme başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için, İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı başvurularının; değerlendirme süresi ve herhangi bir eksiklik olması durumundaki sürecin uzama durumu da dikkate alınarak yapılması,belge yenileme başvuru tarihinden önce İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı alınabilecek şekilde sürecin belirlenmesi hususlarında;
Bilgilerinize

Bende dedim aynısını ama dinleyen yok. Olması gereken bu dediler. Uygunluğu 180 gün öncesinde almış olmamız lazımmış. Neyse ben zaten gfb yenilemeden başlattım bugün itibariyle. Yarın da il müdürlüğünde kime gitmiş onu öğrenip onaylatırım :) Ama gfb den başlatacaklar için sistemde eski gfb leriniz tanımlı değilse (özellikle TAT lar için) D ve R kodlarında sıkıntı çıkartıyor bilginize. Ben 4 kere direk bakanlıkla görüşüp düzelttim sorunu.

Uygunluk yazısı olmadan GFB alamıyorsun da yenileyemiyorsun da zaten. Her türlü ilk etapta uygunluğu alacaksın. Lisansa da başvursan GFB ye de başvursan uygunluk yazısı ilk aşama. Uygunluğu aldıktan sonra lisans bitimine 180 günden az kaldıysa zaten sistem izin vermiyor başvuruyu yapmana. Tecrübe ile sabitledim cuma günü. Ne yaparsan yap bütün aşamaları yapsan da en son imzalayıp evrak göndermene izin vermiyor sistem.

Uygunluk yazısını alacağız, eksiklik vardı giderildi hepsi. Yazıyı aldıktan sonra, lisans yenilemeye izin vermez ise GFB den başlamak ile yenilemek arasında fark var mı ? Çalışmamızı etkiler mi ?
Bizden kaynaklanmayan sorundan dolayı yine biz sıkıntı çekeceğiz gibi

Lisans bitiminden önce alınan GFB olduğu takdirde sorun olmaz. ÇAlışmayı etkilemez. Aksine 6 ay daha zamanın olur lisans almak için. Bir kaç farklı şehrin şube müdürleri ile konuştum. E zaten sen lisans başvurunu yapmak için girdiğinde sistem onaylamıyor. GFB yi alman zor olmaz. GFB alınınca da lisans başvurunu yaparsın olur biter dediler.

Bazı mesajlar silindi konudan ama ben düzeltmesini yapayım :)

İlgili yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Dördüncü Bölüm
MADDE 13 (3) Geçici faaliyet belgesi başvurusu reddedilen veya geçici faaliyet belgesi iptal edilen işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, reddedilen veya iptal edilen başvuruya ait her bir çevre izni veya çevre izin ve lisans konusu için 19 uncu madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur.

Yani sadece GFB bedeli kadar ödeme yapacaksınız. Ancak ikinci kez reddedilirse, iptal edilirse; işte o zaman maddenin devamı devreye giriyor:

Başlatılan süreç sonunda geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler altmış takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Bahsedilen altmış takvim günü sonunda gerçekleştirilecek geçici faaliyet belgesi veya çevre izin/çevre izin ve lisans belgesi başvurularında belge bedeli olarak 19 uncu madde uyarınca belirlenen bedellerin iki katı uygulanır.

Dolayısıyla ilk kez böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar ceza durumunu düşünmesinler.

Bakanlığın izin lisans kısmı ile görüşün. Bende de aynı problem vardı. Orda biriyle görüştüm. Eski GFB yi sisteme tanımlattılar. Ondan sonra GFB yenileme işlemi üzerinden devam edebildim. Firma TAT ise görüştüğüm kişinin dahilisini de verebilirim. Yardımcı olacaktır kendisi.

arkadaşlar, ben bugün denetim geçirdim çevre izni yenileme ile ilgili. GFB sizde olmayacak, il uygunluk aldıktan sonra vtr ve emisyon raporunu yükleyip izin alacaksınız dediler. hangi süreci izleyeceğiz şimdi, anlayamadım.

@ilk.ayy

Çevre İzin Yenileme sürecinde İl müdürlük uygunluğu aldıktan sonra
Vtr ve Emisyon raporunu yükleyip sonuçlandırdıktan sonra sistemden başvuruyu yapacaksınız .

sistemden ne başvurusu yapacağım? ben şu an uygunluk yazısı için de sistemden başvuru yaptım, onlar da sistem üzerinden yazacaklarmış yazıyı.

@ilk.ayy

Sistemden başvuru yaptığınız uygunluk yazısı çıktıktan sonra Vtr için manuel olarak başvuru yapacaksınız Emisyon Raporunuzla birlikte.
Daha sonraki aşamada ECBS den e İzin den Çevre izin belgesine başvuru yapacaksınız.

evet, öyle dediler zaten. uygunluktan sonra vtr hazırlayacağım, emisyon raporu çıkınca çevre izin başvurusu yapacağım. gfb aşaması yok yani.

Çevre İzin Yenileme sürecinde GFB aşaması yoktur.
Tabiki İl Çevre GFB den başlayacaksınız demediği takdirde bu böyle.

Aynı sorun benim firmamında başına geldi. Sistemde GFB yenileme yapmaya çalıştık. Fakat sistem onun içinde izin vermiyor. Bakanlığa konuyla ilgili dilekçe yazdık ama henüz bir geri dönüş alamadık. Bu süreçte olup GFB den başlayabilen var mı?

Lisans süresinin bitimine 180 gün kala sistemden başvuruyu başlattım. Uygunluk yazısı onayı şimdi alabildim. Sistemde "Çevre İzini/Çevre İzin Lisans Belgesi" kısmından işlem yapamıyorum. GFB kısmında İlk Başvuru ve GFB Yenileme bölümleri var. Hangisi ile devam edeceğim ?
Şuan atık yönetim uygulamasında R kodları ile ilgili problemde devam ediyor. R12 yazmıyor lisans numarası sonunda.