beyanlar-2019

yeni_çevreci_mrt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
arkadaşlar merhaba ılk defa beyan yapacagım beyanlar nasıl yapılır ? karışık beledıye atıgı mıktarını nasıl belırlerız ?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Beyanı yapmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Öncelikle
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresine girmeniz gerekiyor. EÇBS üzerinde Atık Yönetimi Uygulamasına girerek "2019 Beyanını Gir/Güncelle" butonu ile beyanınızı yapabilirsiniz.

Atık miktarlarını belirlemek için iki yol vardır:
1- İrsaliyedeki miktarı girmek
2- Beyan yapılacak atık firmasından verileri almak

İlk miktar normal şartlarda yeterlidir ancak beyanın doğru olması için; atığı gönderdiğiniz firmadan veri almak daha uygundur. Sonuçta bu firmalar aylık olarak sizden aldığı miktarları belirtmektedirler.

Ayrıca, beyan ile ilgili tüm sorularınızın cevabı; "Yardım Dokümanları" ve "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde videolu olarak yer almaktadır.

Atık Beyan Sayfası.jpg

KS
yeni_çevreci_mrt

yeni_çevreci_mrt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
cem hocam tesekkur ederım atık yag ıcın de gecerlı dımı ayrı bır forum yada dılekceye gerek yok

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
2020 Yılı itibariyle ayrı bir dilekçeye gerek yok. Atık yağ miktarını da, yine atık beyanında bildirmeniz yeterli olacaktır.

mudoly

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kamu
şahsi fikrim tabs sistemine sadece tehlikeli atıkların beyanı yapılmalı ,tehlikesiz atıklar için sıfır atık ve ambalaj beyan sistemi kullanılmalıdır. sıfır atık yön.de zaten ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda 2 sefer veri yükleme zorunluluğu var.çevre mevzuatının hiçbir yerinde tabs sistemıne tehlikeli ve tehlikesiz atıklar birlikte yapılır veya yapılmalı diye bişeylede karşılaşmadım.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Şahsi fikrinizi sunmanız güzel ancak Atık Beyan Sisteminde yer alan dokümantasyonu incelerseniz; "Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Beyanı" şeklinde geçmektedir.

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@mudoly Çünkü TABS sistemi çıktığında Tehlikesiz Atık Beyanı diye farklı bir konu vardı. Hatırladığım kadarıyla 2015 yılı itibariyle dilekçe ile sunulan bu beyan kaldırılarak TABS sistemine dahil edildi. Bu nedenle birlikte beyan ediyorsunuz. Bilginizden emin iseniz, bu seneki beyanda tehlikesiz atıklarınızı beyan etmeyin isterseniz :)

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Şöyle de bir durum var mesela ,

Alüminyum ekstrüzyon yapan firmam var yıllık 1000 -1100 ton hurdası çıkıyor. Bunu sıfır atıktan belirtmem biraz mantıksız olur. Bu nedenle tehlikesiz atıklarında TABS ta beyan edilmesi gerektiğini düşünüyorum ki o şekilde de yapıyorum :)

mudoly

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kamu
fatih bey peki ötl ler(ömrünü tamamlamış lastikler tehlikelimi/ tehlikesiz mi

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Atık yönetimi yönetmeliği, çevre izin ve lisans yönetmeliği, çed yönetmeliği, ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği, atık yağların yönetimi yönetmeliği ve bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliği... Bunlar bizim yol gösterici ve çalışmalarımızı kolaylaştıran dokümanlardır. Bütün sorularınızın cevabı burada yazıyor. Bunları okumak 2 saatinizi almaz bile. Araştırın ve sorgulayın. Bu yönetmelik ve tebliğler bizim pusulamızdır.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
ÖTL ler tehlikesiz olarak geçmektedir.

KS
yeni_çevreci_mrt

yeni_çevreci_mrt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
teşekkur ederım hocam çok saol

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Arkadaşlar Merhaba,

@Hasan ARIKAN arkadaşımızın Uşak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden almış olduğu "Atık Yağ Beyan Formu" ile ilgili yazı ekte yer almaktadır. Yazının içeriğinde atık yağ beyan formunun sunulmasına gerek olmadığı yazmaktadır. Bilgilerinize.

Ekli dosyalar

KS
yeni_çevreci_mrt

yeni_çevreci_mrt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Arkadaslar ambalaj beyanının basit anlatılışı var mı ? firmalardan teyitleşmek mı ? gerekiyor

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
ek5 b1 tablosu gayet açık bildirim yapılabilmesi için yurt içinden temin edilen ambalaj miktarı yurt içi satışlarda kullanılan ambalaj miktarı+stok
ek5 d kısmında ise ambalaj malzemelerini hangi firmadan satın aldığınız.

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
Merhaba,

Firmalardan yıl boyunca alınan ambalaj miktarları,yurt dışına satılan miktarları(veya yurt içi miktarı) ile yıl sonu stokta kalan ambalaj miktarlarını öğrendiğiniz zaman beyan otomatikmen karşınıza çıkacaktır.

KS
yeni_çevreci_mrt

yeni_çevreci_mrt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
teşşekür ederim birsey daha sorcam sizlere arkdaslar aynı vergı numarasında olunca ayrıca tesıs sube eklemeye gerek yok dıye bılıyorum

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Sisteme EÇBS - Hesap kısmından girip; aynı vergi numarasına sahip tüm tesisleri "manuel" olarak ekleyeceksiniz. Beyan yapmadan önce size bu soruyu soruyor.

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@yeniçevreci hayır onları zaten 2020 gekap sistemine beyan edeceksiniz neden 2021 yılında birdaha beyan edesiniz ki.
bu seneye mahsus sadece 2 ayrı yere beyan yapma.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hiç önemli değil herkes her konuyu hemen öğrenemez pekiştirmek daha mantıklı bu forum bu yüzden mevcut bilenler bilmeyenlere yardım edecekler.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Hüseyin Can Ceylan teşekkürler tekrar ilgi ve yardımınız için. O zaman ambalaj bilgi sistemini bu sene son kez kullanacağız. 2020 yılı için 2019 yılı beyanlarını girdikten sonra, seneye ambalaj bilgi sistemi mevcut şartlarda olmayacak. 2020 yılı ile ambalaj bildirimleri aylık olarak vergi dairesi aracılığıyla yapılacak ve bu beyanı da hazine ve maliye bakanlığından şifreyi kim aldıysa (-ki genelde muhasebe birimi) o sorumlu olacak. yani burada çevre mühendisinin/görevlisinin iş yükü azalmış oluyor, anladığım kadarıyla. Bizim bu konu da onlara nasıl yardımımız dokunur, ne yapabiliriz. Bu konuda da aydınlata bilirseniz beni, ilgi ve yardımınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
2019 yılındaki piyasaya sürmüş olduğunuz ambalaj miktarlarını 2020 ocak-mart ayına kadar sisteme gireceksiniz ambalaj bilgi sistemi için.
2020 ocak ayı itibaren de gekap sistemine 2020 ocak ayı satışlarınızda kullandığınız miktarları gireceksiniz.

bence sizin kafa karışmış bayağı :D

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Hüseyin Can Ceylan evet geçis sürecini atlatamadım 😅 2020 yılı için ambalaj bilgi sistemi nasıl yapılacak peki, kafamı çorba yapan bu nokta oldu benim. tam olarak kafamda çözümleyemedim
2019 yılı ambalajları için sıkıntı yok aynen devam ediyoruz, o konu da netim :D

TAHA UMUT KORKUT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGM OTOMOTİV A.Ş
180101 Kesiciler (180103 hariç) kodlu atığın TABS üzerinden Atık Beyanını yaparken R ve D kodunu bilen var mı arkadaşlar. Veya konu tıbbi atık olunca gerekliliği var mı 1 yılda 25 kg gönderildi

burcu00

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
gönderimini yaptığınız lisanslı firmayı arayarak sorup hangi kodla aldıklarını öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. ( D10 yakma ile alınıyor diye biliyorum )