beyanlar-2019

Yeni_Çevreci_2020

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar merhaba ılk defa beyan yapacagım beyanlar nasıl yapılır ? karışık beledıye atıgı mıktarını nasıl belırlerız ?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Beyanı yapmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Öncelikle
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresine girmeniz gerekiyor. EÇBS üzerinde Atık Yönetimi Uygulamasına girerek "2019 Beyanını Gir/Güncelle" butonu ile beyanınızı yapabilirsiniz.

Atık miktarlarını belirlemek için iki yol vardır:
1- İrsaliyedeki miktarı girmek
2- Beyan yapılacak atık firmasından verileri almak

İlk miktar normal şartlarda yeterlidir ancak beyanın doğru olması için; atığı gönderdiğiniz firmadan veri almak daha uygundur. Sonuçta bu firmalar aylık olarak sizden aldığı miktarları belirtmektedirler.

Ayrıca, beyan ile ilgili tüm sorularınızın cevabı; "Yardım Dokümanları" ve "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde videolu olarak yer almaktadır.

Atık Beyan Sayfası.jpg

mudoly

Kayıtlı Kullanıcı
şahsi fikrim tabs sistemine sadece tehlikeli atıkların beyanı yapılmalı ,tehlikesiz atıklar için sıfır atık ve ambalaj beyan sistemi kullanılmalıdır. sıfır atık yön.de zaten ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda 2 sefer veri yükleme zorunluluğu var.çevre mevzuatının hiçbir yerinde tabs sistemıne tehlikeli ve tehlikesiz atıklar birlikte yapılır veya yapılmalı diye bişeylede karşılaşmadım.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Şahsi fikrinizi sunmanız güzel ancak Atık Beyan Sisteminde yer alan dokümantasyonu incelerseniz; "Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Beyanı" şeklinde geçmektedir.

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@mudoly Çünkü TABS sistemi çıktığında Tehlikesiz Atık Beyanı diye farklı bir konu vardı. Hatırladığım kadarıyla 2015 yılı itibariyle dilekçe ile sunulan bu beyan kaldırılarak TABS sistemine dahil edildi. Bu nedenle birlikte beyan ediyorsunuz. Bilginizden emin iseniz, bu seneki beyanda tehlikesiz atıklarınızı beyan etmeyin isterseniz :)

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Şöyle de bir durum var mesela ,

Alüminyum ekstrüzyon yapan firmam var yıllık 1000 -1100 ton hurdası çıkıyor. Bunu sıfır atıktan belirtmem biraz mantıksız olur. Bu nedenle tehlikesiz atıklarında TABS ta beyan edilmesi gerektiğini düşünüyorum ki o şekilde de yapıyorum :)

mudoly

Kayıtlı Kullanıcı
fatih bey peki ötl ler(ömrünü tamamlamış lastikler tehlikelimi/ tehlikesiz mi

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Atık yönetimi yönetmeliği, çevre izin ve lisans yönetmeliği, çed yönetmeliği, ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği, atık yağların yönetimi yönetmeliği ve bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliği... Bunlar bizim yol gösterici ve çalışmalarımızı kolaylaştıran dokümanlardır. Bütün sorularınızın cevabı burada yazıyor. Bunları okumak 2 saatinizi almaz bile. Araştırın ve sorgulayın. Bu yönetmelik ve tebliğler bizim pusulamızdır.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba,

@Hasan ARIKAN arkadaşımızın Uşak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden almış olduğu "Atık Yağ Beyan Formu" ile ilgili yazı ekte yer almaktadır. Yazının içeriğinde atık yağ beyan formunun sunulmasına gerek olmadığı yazmaktadır. Bilgilerinize.

Ekli dosyalar

• Atık Yağ Beyan Formu Hk..pdf
    444.6 KB · Görüntüleme: 117
KS
Yeni_Çevreci_2020

Yeni_Çevreci_2020

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaslar ambalaj beyanının basit anlatılışı var mı ? firmalardan teyitleşmek mı ? gerekiyor

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Merhaba,

Firmalardan yıl boyunca alınan ambalaj miktarları,yurt dışına satılan miktarları(veya yurt içi miktarı) ile yıl sonu stokta kalan ambalaj miktarlarını öğrendiğiniz zaman beyan otomatikmen karşınıza çıkacaktır.

KS
Yeni_Çevreci_2020

Yeni_Çevreci_2020

Kayıtlı Kullanıcı
teşşekür ederim birsey daha sorcam sizlere arkdaslar aynı vergı numarasında olunca ayrıca tesıs sube eklemeye gerek yok dıye bılıyorum

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Sisteme EÇBS - Hesap kısmından girip; aynı vergi numarasına sahip tüm tesisleri "manuel" olarak ekleyeceksiniz. Beyan yapmadan önce size bu soruyu soruyor.

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
@yeniçevreci hayır onları zaten 2020 gekap sistemine beyan edeceksiniz neden 2021 yılında birdaha beyan edesiniz ki.
bu seneye mahsus sadece 2 ayrı yere beyan yapma.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hiç önemli değil herkes her konuyu hemen öğrenemez pekiştirmek daha mantıklı bu forum bu yüzden mevcut bilenler bilmeyenlere yardım edecekler.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Hüseyin Can Ceylan teşekkürler tekrar ilgi ve yardımınız için. O zaman ambalaj bilgi sistemini bu sene son kez kullanacağız. 2020 yılı için 2019 yılı beyanlarını girdikten sonra, seneye ambalaj bilgi sistemi mevcut şartlarda olmayacak. 2020 yılı ile ambalaj bildirimleri aylık olarak vergi dairesi aracılığıyla yapılacak ve bu beyanı da hazine ve maliye bakanlığından şifreyi kim aldıysa (-ki genelde muhasebe birimi) o sorumlu olacak. yani burada çevre mühendisinin/görevlisinin iş yükü azalmış oluyor, anladığım kadarıyla. Bizim bu konu da onlara nasıl yardımımız dokunur, ne yapabiliriz. Bu konuda da aydınlata bilirseniz beni, ilgi ve yardımınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
2019 yılındaki piyasaya sürmüş olduğunuz ambalaj miktarlarını 2020 ocak-mart ayına kadar sisteme gireceksiniz ambalaj bilgi sistemi için.
2020 ocak ayı itibaren de gekap sistemine 2020 ocak ayı satışlarınızda kullandığınız miktarları gireceksiniz.

bence sizin kafa karışmış bayağı :D

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Hüseyin Can Ceylan evet geçis sürecini atlatamadım ? 2020 yılı için ambalaj bilgi sistemi nasıl yapılacak peki, kafamı çorba yapan bu nokta oldu benim. tam olarak kafamda çözümleyemedim
2019 yılı ambalajları için sıkıntı yok aynen devam ediyoruz, o konu da netim :D

TAHA UMUT KORKUT

Kayıtlı Kullanıcı
180101 Kesiciler (180103 hariç) kodlu atığın TABS üzerinden Atık Beyanını yaparken R ve D kodunu bilen var mı arkadaşlar. Veya konu tıbbi atık olunca gerekliliği var mı 1 yılda 25 kg gönderildi

burcu00

Kayıtlı Kullanıcı
gönderimini yaptığınız lisanslı firmayı arayarak sorup hangi kodla aldıklarını öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. ( D10 yakma ile alınıyor diye biliyorum )

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar atık beyanını onayladıktan sonra bir daha nasıl açtırıp,güncelleyebiliriz ?

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Şöyle bir duyuru var Atık Yönetimi sisteminde , ancak il çevreden aktif görüştüğünüz biri şu an açabilir sistemi diye düşünmekteyim
Ancak, hata düzeltme işlemleri için dilekçe ile bağlı olduğunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünüze başvurmanız durumunda,
başvurunuz uygun bulunduğu takdirde İl Müdürlüğü tarafından 5 günlük uzatma verilebilmektedir.

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Tamam teşekkür ederim bu şekilde açarlar mı ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Beyan Dönemi içerisinde benim yaptığım taleplerde TABS için açtılar. Sizde deneyin denemeden bilemeyiz :)
Ama bu iki yoldan biriyle mutlaka açıyorlar.

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
@Gülin Ç. Bugün İl Müdürlüğüne gideceğim acaba rica minnet açtırabilir miyim yoksa mutlaka dilekçe isterler mi? bir de acaba danışman olarak başvuru mu yapmalıyım yoka illa firma adına mı başvuru yapmalıyım bunun tereddütünü yaşıyorum şuan da :)

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj beyan sistemi için benden dilekçe istemişlerdi dilekçe ile açtırmıştım, tabs konusunda birşey diyemem ama yasal olması açısından dilekçe isteyeceklerdir. Çünkü açarlarken ilgili tarihli dilekçeye istinaden diye not düşüyorlar.

Fatih YANIK

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar Ambalaj beyanı ile ilgili
Farklı şehirlerde aynı işi yapan fabrikalar var Merkez uzun yıllardır faaliyette ve ambalaj beyanı yapılıyor başka bir şehire aynı vergi numarası ile aynı faaliyeti yapan şubesi kuruluyor GFB değerlendirme aşamasında benim bu tesis için ambalaj beyanını merkez üzerinden mi yapmam gerekir yoksa şube içinde ambalaj bilgi sistemini uygulamasını açtırmam mı gerekir.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj Bilgi Sistemi uygulaması Hesap (Firma) üzerinden açılır. Sisteme giriş yaptığınız zaman "TESİS" ekleme bölümünü göreceksiniz. Oradan tüm tesislerinizi elle ekleyip, aynı vergi numarasına sahip tesislerin topluca beyanını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Fatih YANIK

Kayıtlı Kullanıcı
Ben şube olan fabrikanın danışmanlığını yapıyorum hesap üzerinde girişim yok merkezdeki danışman firma yapabilir o zaman değil mi?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
@hayalperest Aynen öyle ,sizinle aynı durumda olan firmam var. Kütahya da şubesin ve Gebze şubesi beyanlarını Merkez olan Gebze üzerinden tamamlıyoruz.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Cem Yılmaz benzer bir konu açılmışken bende size bir şey danışayım üstadım (:
farklı ECBS tesileri açılmış bir firmam var. bu firmanın ürünlerini yurt dışına satan farklı vergi numaralı farklı bir firmamız daha var. Sadece al-sat yapıyor, yani tedarikçi olarak çalışıyor ve şimdilikte sadece yurt dışına satış yapıyor. Ambalaj beyanlarının yapılması için ECBS üzerinden firma kaydı oluşturdum, il müdürlüğüne dilekçeyi verdim.
Şimdi sorum şu (: bu firmanın sadece ambalaj beyanı yapılacak başka herhangi bir işlem yapılmayacak. Bu firmayı tesis olarak kaydetmeli miyim, yoksa firma üzerinden ambalaj beyanını açıp sadece bu şekilde ilerlesem yeterli olur mu. bilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Firma fiili olarak sadece ticaret yapıyorsa bence çok da gerekli değil açılışı. Ama işin içinde boş beyan da olsa "atık beyanı", "atıksu bilgi sistemi doldurulması" gibi şeyler var. İl Müdürlüğüne sorun diyeceğim ama onlardan gelecek cevabı tahmin edebiliyorsunuzdur :) "Kesinlikle açın".
Mesaj otomatik birleştirildi:

@hayalperest HESAP kısmından erişimi olan yapabilir :harika:

taha yasin karataş

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar 2019 yılı beyanımızı yaparken 2018 yılı beyanımız yapılmamış bunun için ne yapabiliriz acaba girilmiş hazırlık aşaması yazıyor ama onaylanma unutulmuş bunun için sorun bildir mi yapalım yoksa dilekçemi verelim bakanlıga?

Oğuzhan Keskin

Etkinlik Grubu
Merhaba,

Girişi yapılmamış beyanları en son bakanlık açmıyordu, geçmişe dönük sistem açtırmak için Atık Yönetimi uygulaması duyurularında örnek dilekçe
mevcut olup, dilekçeyi hazırlayarak ilgili kuruma başvuru yapabilirsiniz.

Oğuzhan Keskin

Etkinlik Grubu
@taha yasin karataş aslında sizin durumunuz için öncelikle bağlı olunan çevre il müdürlüğü ile görüşmeniz, sistem dilekçe başvurusu ile açılmakta fakat beyanı yapılmamış yılı bakanlık geçmiş yıllarda açmamıştı, belki sistem değişmiştir diye bence önce il müdürlüğü ile görüşmenizi öneririm. (belki müdürlük artık sistem açıyordur, güncel durum nasıl bilgim yok)
Görüşmenize istinaden il müdürlüğü dilekçeniz ile bize başvurun derse müdürlüğe yada bakanlığa başvuru yapın derse bakanlığa dilekçe ile başvuruda bulursunuz. Belki sisteminizi açarlar.

Elif Esin Yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
ben geçen sene ağustos gibi dilekçe ile gidip 2018 beyanının yapılmamış olduğunu söylediğimde geçmişe yönelik işlem yapamıyoruz maalesef yapılabilecek bir şey yok şeklinde açıklama yaptılar?