• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bitirme tezi konu önerisi

Sude T.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yıldız Teknik Üniversitesi
Değerli Meslektaşlarım ;

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu dönem bitirme tezi projesi yapacağım ancak konu konusunda çok kararsızım güncel bir konu üzerinde çalışmak istiyorum. Şuan sıfır atık konusu çok gündemde ama bilinenlerin dışında farklı bir çalışma yapmak istiyorum bununla ilgili konu/fikir önerisi alabilir miyim. Fikirleriniz benim için değerli.

Teşekkürler.

Merhaba ,
@Kübraözer

Benim tavsiyem diğer arkadaşlarımın da dediği gibi kesinlikle ilerleyen dönemlerde işine yarayacağına emin olduğum aşağıdaki konulardır.

2- ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Örnek Bir İşletmede Oluşturulması
3- OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Örnek Bir İşletmede Oluşturulması

11. Madde de ki Osmangazi köprüsü için çalışma yapacak arkadaşı yönlendirebilirseniz ben yardımcı olabilirim. Trafik bilgisi hakkında kaç araç geçti,hangi tür araçlar geçti vb. konularda yardımcı olabilirim.

Bu dönem benim de tez çalışmam var ben genel olarak enerji üzerinde araştırma yapmıştım. Güneş enerjisi olarak bir bölgede proje yapmayı düşünüyorum. Diğer başlıklarım ''Piezoelektrik İle Enerji Üretimi ve Uygulama Alanları'', ''Biyogaz Teknolojisi ve Uygulama Alanları'' üzerine araştırmalarım olmuştu. Belki yardmcı olur biraz bu konularda.

NOT: Daha tam olarak başlamadığım için güneş enerjisi üzerine şu konu üzerinde çalışırsan daha faydalı olabilecek tavsiyeleriniz varsa alabilirim :)

Son düzenleme:
Geçen günlerde bir mail gelmişti enerji ile alakalı , BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ , MADDE 2 – (1) ;

b) 1000 m2’nin üzerinde kullanım alanına sahip binalarda; elektrik, ısı ve sıhhi sıcak su ihtiyacının kojenerasyon sistemi ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim imkanlarının araştırılarak, ekonomik yapılabilirliği olan uygulamalara, gereksinim duyulmaktadır.

Bu konuda daha önce alternatif çalışma yapan arkadaşımız var mı ? Uygulanabilirliği olan bu yöntemlerden önerisi olanda varsa paylaşırsa sevinirim.

İyi günler ben de lisans bitirme tezim için konu seçmekte zorlanıyorum. Bize verilen konu listesinde baktığım çoğu başlıkta kaynak sıkıntısı çekecekmişim gibi duruyor. Lütfen beni yönlendirebilir misiniz?
Konu Listesi şu şekilde ;
1 Biyokütleden Enerji Eldesi
2 Güneş Enerjisi Teknolojileri
3 Atık Çamurlardan Enerji Elde Etme Yöntemleri
4 Kanda KOK Kaynaklı Risk Belirleme
5 Biyokurutma Proses Modellemesi
6 Kocaeli İli Hava Kirliliğine Ait Emisyon Envanterinin Çıkarılması ve Haritalandırılması
7 Tünel İçine Yapılan Hava Kirliliği Çalışmalarının Değerlendirilmesi
8 Hava Kirliliği Ölçüm Çalışmalarında İç Ortam / Dış Ortam Kıyaslamalarının Değerlendirilmesi
UOB-KOK (Gaz Fazı-Toz Fazı)
9 Çevresel Sorunların Yönetimine Yönelik Dinamik Sistem Modellemesi
10
Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik'te
(TKKNKKSDY) Öngörülen "Jenerik Risk Değerlendirmesi" Çalışmalarına Yardımcı Olacak Yazılım
Geliştirilmesi
11 EPA SWMM ile Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi İçin Yağmur Suyu Toplama Sistemi
Tasarımı
12 İzmit Körfezi’nin Hidrodinamiği
13 İzmit Körfezi’nde Sediment Taşınımı
14 İzmit Körfezi’nde Petrol Kazaları ve Çevresel Etkileri
15 Denizlerde Petrol Kazaları Sonrası Kimyasal Akıbet ve Taşınımının Modellenmesi
16 Sağlık Risk analizi için fizyolojik tabanlı farmokokinetik modelleme
17 Tarımsal Ürünlerde Kimyasal Kirliliğin Modellenmesi
18 Nanopartikül Kaynaklı Kirliliğin Değerlendirilmesi
Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Tekrar Merhabalar , Bitirme tezi konusu olarak üretim yapan bir fabrika vb. ait sıfır atık yaklaşımı yada yine bu fabrikaya ait bi yaşam döngüsü envanteri oluşturmaya karar verdim ama sonuç olarak üretim yapan bir yer seçmekte güçlük çekiyorum bana tavsiye edebileceğiniz İstanbul lokasyonlu(Avrupa Yakası) , ulaşımı rahat bir üretim yeri mevcut mudur ?

Sıfır atık şuan için fabrika sahasından ziyade kurumsal fabrikaların merkez binalarda (ofis) uygulanmaya başladı, ve çok basit bir süreç. Size çok katkısı olacağını ve güzel bir çalışma olacağını düşünmüyorum.

Açıkçası bunu tavsiye eden hocam çok bilgili bir insan araştırabilirsiniz Doç. Dr. Kaan YETİLMEZSOY. Bitirme tezi olarak daha önce bununla ilgili bi çalışma yapılmış geri dönüşler olumlu yönde olmuş ve sıfır atık şuan çok gündemde , sonu gelen bi adım olduğunu da düşünmüyorum sadece hangi sektör üzerine sıfır atık konusu araştırılmalı diye emin değilim. Aynı şekilde yaşam döngüsü envanteri de bu şekilde. Hocalar bitirme tezi olarak artık sektörden bişeyler görmek istiyorlar ben de bu yüzden bu konuya yönelmeye karar verdim.

Merhaba ,
Bitirme tezi için seçtiğiniz konuyu uygulayabilmeniz için faaliyetleri sonucu ambalaj atıklarının çok çıkacağı sektörler seçmeniz gerekiyor.
Üretim konusunu buna göre oluşturabilirsiniz.
Serkan Hocamında dediği gibi ofis ve idari kısım faaliyetlerinin baz alındığı sıfır atık için çalışan personel sayısı (ofis ve idari ) yüksek olan yerleri seçmenizi tavsiye ederim.
Bu durumda yine Serkan hocamın dediği gibi kurumsal firmaları tercih etmelisiniz.

Çalışmanız konu kapsamı önemli ancak bulduğunuz veya gittiğiniz firmalar bilgi vere bilmesi için tanıdık vasıtası ile gitmeniz gerekir başka türlü veri vermeleri imkansız gibi bir şey bu dönem aldığım Endüstriyel Kirlilik Kontrolü dersi için benzer konularda bilgi almak istedik ancak bilgi verme zorunluluklarının olmadığını sadece bakanlığa bilgilendirme yapa bileceklerini söyledi ve bakanlıktan da bilgi ve verileri alamadık şuan hayali bir tesis kurup onun üzerinden gidiyoruz konunuz güzel ancak bilgi almanız zor olabilir

Açıkçası biz de endüstriyel kirlenme kontrolü dersini ilk dönem aldık ve okuldan bi yazı ile gittiğimizde yardımcı oldular kuyumcukentin atıksu Arıtma tesisine gitmiştik biz belki yardımcı olurlar. Bu arada teşekkür ederim önerileriniz için

Serkan Bey ile aynı fikirdeyim. Çok güncel, medyatik ama uygulama alanı 2019 için kısıtlı. Kararlıysanız fabrikalara değil, kamu kurumlarına yönelin. Bir de sıfır atık yönetmeliğini inceleyin, projenin uygulanma alanları dikkatinizi çekecek mi karar verirsiniz.