Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitki örtüsünü koruma talimati

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Dündar

  Erkan Dündar CMNet Üyesi

  BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ KORUMA TALİMATI
  1. AMAÇ ve KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu bitki örtüsünün zarar görmemesi için gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR : Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. İnşaat faaliyetlerinin gerektirdiği, kaldırılacak bitki örtüsünün dışındaki mevcut bitki örtüsü muhafaza edilir ve korunur.
  4.2. Herhangi bir sınırlama olmaksızın ezilme, iz bırakma, koparma ve köklerin, gövde veya dalların kırılması hasar terimi içinde yer alır. Hasar gören bitki örtüsü gecikmeden tamir veya tedavi edilir.
  4.3. Hasar görmüş herhangi bir ağaç veya çalı, uzaklaştırılır ve yenilenir.
  4.4. Ağaç ve çalıları yenileme aynı tür bitki veya kabul gören yerel diğer bir tür ile yapılır ve dikilmesi mümkün olan en büyük boyutta ve özgün çevrede sürekliliği sağlayacak şekilde gerçekleştirilir.
  4.5. Bitki örtüsünün temizlenmesi minimum seviyede tutulur ve kalan örtüye en az zarar verecek şekilde yapılır.
  4.6. İş sahaları sınırları bariyer, tel çit veya işaret bantları ile belirlenir.
  4.7. İş makineleri ve çalışanlar bu sınırların dışına çıkmazlar.
  4.8. Temizlenecek alan boyutları için inşaatın başlamasından önce sökülüp taşınmak için ayrılmış ağaçlar beyaz çarpı işareti ve referans numaraları ile açık bir şekilde işaretlenir.
  4.9. Çalışma alanındaki bütün bitkiler Çevre Danışmanı tarafından belirlenir. Bunlar yerli bitki örtüsünün, kütüklerin veya kalıntıların temizlenmesi ve yerli bitkilerin yeniden büyümeye başlamasından önce çalışma alanından taşınır.
  4.10. Temizlenen yerli bitkiler daha sonraki muhtemel bir rehabilitasyonda ya da erozyonu önlemede kullanılmak için depolanabilirler. Depolama Danışmanı ’nın gösterdiği alanda yer alır.
  4.11. Bitkilerin alanda gömülmesine ya da yakılmasına izin verilmez.
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...