Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitkisel atık yağ ara depolama

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında AYÇA SARI tarafından paylaşıldı.

 1. AYÇA SARI

  AYÇA SARI CMNet Üyesi

  HERKESE KOLAY GELSİN,
  BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA VE YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ARA DEPOLAMA TESİSİ KURMAK İSTİYORUZ. TOPLADIĞIMIZ YAĞLARI GERİ KAZANIM TESİSLERİNE VERMEK ÜZERE YÖNETMELİKTE DE BELİRTİLDİĞİ GİBİ SÖZLEŞME YAPMAMIZ GEREKİYOR. TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK ÜZERE HANGİ BİT. ATIK YAĞ GERİ KAZ. TESİSİNİ ARADIYSAM MALİYET HAKKINDA BİLGİ VERMEDİ. BU İŞİN BİZE NE KADAR KAZANDIRACAĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM. (TÜM BİTKİSEL ATIK YAĞLAR İÇİN )
  BİLGİSİ OLAN VARSA YARDIMCI OLABİLİR Mİ ?
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Atık sektöründe, hangi tür olursa olsun yatırım yapmadan önce gelir gider tablosunu oluşturup yatırım karlı mı değil mi diye bakma şansınız olmuyor. Olay tamamen sizin elinizdeki potansiyel ve atık türünün niteliği ile alakalı. Bu yüzden de kimse size bilgi vermez, veremez. Bunu öğrenebilmek için için bitkisel atık yağ ara depolamanın fiziksel şartlarını yerine getirmek istediğinizde istenilenlerin her birini kalem kalem satıcılarına ya da üreticilerine sormanız gerekiyor. Diğer taraftan da ne kadarlık bir potansiyelinizin olduğunu ve niteliğinin ne olduğuna bakıp bunu geri kazanım firmalarına sorarak öğrenebilirsiniz. Ne yazık ki Türkiye'de atık sektörüne yatırım yapmak, karanlık bir tünelde kibritle ilerlemeye benziyor.
   
 3. AYÇA SARI

  AYÇA SARI CMNet Üyesi

  @Uğur B. DOĞRU SÖYLÜYORSUNUZ. TAHMİNİ TON BAŞINA ŞU KADAR OLUR YAĞ KALİTESİNE GÖRE ŞU ŞU DEĞERLER ARASINDA OLUR DİYEBİLECEK FİRMA YOK. GERİ KAZANIM FİRMALARI ANALİZ YAPMADAN FİYAT SÖYLEYEMEM DİYOR. YAĞ KALİTELİYSE TAHMİNİ ŞU FİYATLAR ARASINDA OLUR DEMESİNİ BEKLİYORDUM AMA MAALESEF.
   
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Bu açık bir pazar. Sabit bir fiyat politikası yok. Bazen yükseliyor, bazen düşüyor. Nakliye size m ait karşı tarafa mı ait? Tesis ile aranızdaki uzaklık ne? Bunlar size verilecek olan fiyatı değiştirir. Hatta o firmaya ne kadar tonajlı mal verdiğinize göre bile değişir. O yüzden bunun fiyatını satacağınız yerden değil, sizinle aynı işi yapanlardan öğrenebilirsiniz. Onlara sormalısınız. Yağı kaçtan hangi ile gönderiyorsunuz diye. Toplayıcı arkadaşları bulmanızı tavsiye ederim.
   
 5. AYÇA SARI

  AYÇA SARI CMNet Üyesi

  TAMAM UĞUR BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
   
  yarabandı bunu beğendi.
 6. Fuat KILIÇ

  Fuat KILIÇ CMNet Üyesi

  yeni yayınlanan yönetmeliğe göre bitkisel atık yağlar ancak biyodizel üretiminde kullanılabilmektedir. bunun için de EPDK'dan üretici lisansı alınması gerekir. üretici lisansı alınsa bile biyodizel ancak akaryakıt dağıtım firmalarına verilebilir. akaryakıt dağıtım firmalarının biyodizeli alması için de tse standartlarında olduğunu gösterir akredite labaratuvar raporu alınması gerekir ve zurnanın zırt dediği yer burasıdır. şu an piyasada bulunan firmaların büyük çoğunluğu işin bu noktasında takılmaktadırlar çünkü istenen standarları yakalayabilecek tesis bulunmamaktadır.

  kısacası artık bitkisel atık yağlar da çimento fabrikalarına peşkeş çekilmiştir.
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 7. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Slm ayça hanm tesis kurulumuyla ilgili resmi bir kurumun 81 ilde aradepolama tesisi için bir çalışma hazirliyoruz isterseniz bu konuda yardımcı olabiliriz.05432509475
   
 8. Hasan ARIKAN

  Hasan ARIKAN CMNet Üyesi

 9. cansu üzelkök

  cansu üzelkök CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar.
  Bu konuyla ilgili en son 2015 yılında bilgi alışverişi olmuş.incelemem sonrası soruma cevap bulamadığım için tekrardan konuyu gündeme getirmek istedim. Bitkisel Atık Yağ Ara Depolama Tesisi kurulacak bu aşamada yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle yönetmeliği okudum inceledim fakat sizlerden de bilgi almak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca ara depolamada ÇED gerekli midir rapor istenilir mi acaba?? :kötü: Acil dönüş yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)
   
 10. Aydın Demirel

  Aydın Demirel CMNet Üyesi

  siz lisanslı bir firmamısınız? belediyemi?
  İKİNCİ BÖLÜM
  Genel İlkeler, Görev, Yetki ve Yükümlülükler
  Genel ilkeler
  MADDE 5 –
  (1) Bitkisel atık yağların yönetimine ilişkin ilkeler şunlardır:
  ...........
  g) Bitkisel atık yağlar, çevre lisanslı geri kazanım tesisleri ile bitkisel atık yağ ara depolama tesisleri tarafından toplanır. Bunun dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından bitkisel atık yağlar toplanamaz.
  İl müdürlüklerinin görev ve yetkileri
  MADDE 7 –
  (1) Çevre ve şehircilik il müdürlükleri;
  a) Bitkisel atık yağ ara depolama tesislerine çevre lisansı vermek, bu tesisleri düzenli olarak izlemek ve denetlemekle,

  ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

  EK-2 LİSTESİ
  SEÇME-ELEME KRİTERLERİ UYGULANACAK PROJELER LİSTESİ


  23- Tehlikeli ve/veya özel işleme tabi atıkların ara depolanması
  yani PTD hazırlatacaksınız.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...