Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi ve igu ikisini beraber yürütebilir miyiz?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melek Deniz tarafından paylaşıldı.

 1. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Atıksu arıtma tesisinde sorumlu çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. buranın hem çevre görevlisi hem de iş güvenliği uzmanı olarak da çalışabilir miyim.
   
 2. çalışamazsınız
   
  KaanDogukan ve İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
 3. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  neden peki bunu açıklar mısınız?
   
 4. ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE
  DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  MADDE 10 – (1) Çevre görevlisi;
  9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.
   
 5. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  tamam sağolun.
   
 6. ric.
   
 7. Sordan X14

  Sordan X14 CMNet Üyesi

  peki iş ilanlarına ne diyeceksiniz arkadaşlar? pek çok fabrika, tesis, üretim firması halen çevre görevlisi ve iş güvenliği sertifikası birlikte arıyor? bildikleri güvendikleri birşey mi var
   
  Pınar Pelit Demir ve KaanDogukan bunu beğendi.
 8. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  bence madde 10'dan haberleri yok:)
   
  sdagtekin ve Hüseyin Hanlı bunu beğendi.
 9. @Berrak Ören arkadaşımada katılıyorum kesinlikle haberleri yok.
   
 10. Abdurrahman Kıvrak

  Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

  kesinlikle haberleri yok
   
 11. Abdurrahman Kıvrak

  Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

  arkadaşlar bunu bağlı olduğunuz kişilere söyleyin yarın bir şikayette cezai işlem uygulanabilir.
   
 12. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  tamam peki arkadaşlar da ya igu ?
   
 13. N. Nazlı Ergun

  N. Nazlı Ergun CMNet Üyesi

  Benim bildiğim kadarıyla mesala atıyorum 25 gün çevre görevlisi olarak çalışıyorsa çıkış yapılıyor igu olarak tekrar işe sokuluyor sonra tekrar çıkartılıyor ve çevre görevlisi olarak çalıştırılıyor. Aynı anda 2 işi yapmış sayılmıyor böylece. Gerçi çevre bilgi sisteminden kendini silmiyorsun bu süreçte o nasıl hallediliyor onu bilemicem ama böyle bir açıklık var diye duymuştum.
   
 14. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Bu kadar uğraşacağımıza, alalım bir kişi daha ekmek yesin demiyorlar ya çok şaşırıyorum.
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben çevre mühendislerine yapılan bu zulmün sebebini çok merak ediyorum. Bir açıdan aslında iş güvenliği uzmanının başka bir iş yapması yasaklansa bunu anlarım ama nedense tam tersi geçerli.
   
 16. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  aynen öyle ahmet bey ben zaten tesiste ne yaptığımı biliyorum neden bir başkası çevre görevlisi olsun ki ayrıca tesiste sürekli bulunan biri hem isg yönünden hem de çevre görevlisi olarak sisteme ya da olaya daha çabuk müdahale eder ve herşeyi de takip etme olanağı bulunur. Yanlış mı düşünüyorum sizce.
   
 17. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Tesisine göre değişir. Küçük tesislerde belki ama, büyük tesislerde her ikisini de ayrı kişi veya bölümler yönetmeli. Çünkü sorumluluklar ve yapılması gerekenler, takipler çok daha fazla.
   
 18. Melek Deniz

  Melek Deniz CMNet Üyesi

  tesis zaten küçük 500 m3 lük.
   
 19. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Bu dediğiniz 500 m3 lük arıtma hangi firmanın, hangi fabrikanın arıtması ise firmaya bağlı İSG ekibi zaten arıtmanın da iş güvenliğinden sorumludur. Ama arıtmanın izinleri vs için gerekli olan çevre görevlisi sorumluluklarını bu isg ekibi yapamaz. işleyişini takip edebilir, müdahale edebilir gerektiğinde ama yasal olarak sorumlusu değildir. Daha önce belirttiğim gibi herkesin sorumluluk alanı farklı.

  Selamlar.
   
 20. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Melek hanım bu işin cinsine ve büyüklüğüne göre değişir. Ama esas olan eğer önem arz eden bir işe dair önlem almak ise ve tüm dikkati ona yoğunluşturmak ise önce iş güvenliği gelir. Çünkü iş güvenliğinde anlık bir hareket kazaya veya ölüme sebebiyet verebilir. yani çevre mevzuatlarının uygulanıp uygulanmadığından daha ehemmiyetlidir. O yüzden diyorum ki isg uzmanları başka bir işe bakmasınlar sadece uzmanlık yapsınlar gözlem yapsınlar riskleri tespit etsinler. Bu daha mantıklı bana göre. (eğer illa bir yasak olacaksa)
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...