• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Günaydın,

Genel olarak okudum hatta anlamak için bi kaç kere daha okudum. Ancak her yayınlanan yönetmelik, kanun vb. şeylerde olduğu gibi bunda da kafa karıştırıcı çok kısım var. Dolayısıyla sorulması gereken birkaç soru çıkıyor.
1- Çevre Görevlisi tarih olmuş mudur? Yoksa sadece biz mühendisler için bir sus payı niteliğinde tamam siz mühendis siniz diğerleri görevli tarzında mı olacak?
Yani eğitimler devam edecek mi ? Herkes görevli olmaya devam mı edecek?

2- Depozito uygulamasında gerçekten ekteki miktarlar işe yarayacak mı ? Depozito uygulaması yapmayan katılımcı geri kazanım katkı payı ödeyecek ancak metalik ambalaj'ın 3 kuruş olan depozitosu uygulamada kaç kr olacak?

3-Bu uygulamalar gerçekten sıfır atık uygulaması için midir ? yoksa biraz daha para odaklı bir sistem mi olmuştur?

4-Çıkarılan bir kanun veya yönetmelikteki maddeleri anlamak için didiklemek yerine bakanlık ne zaman çıkarılandan hemen sonra uygulamasını veya açıklamasını yapacak? Yoksa koca metinde gözler yorulana kadar ilgili kısımları mı arayacağız sürekli ?

Selamlar Fatih Bey,

Güzel konulara değinmişsiniz. Naçizane fikirlerim şu şekildedir:

1- İlk önce kanundaki ilgili maddeyi ele alalım. Orijinal madde:

"Çevre yönetim birimi/Çevre görevlisi: Bu Kanun ve Kanuna göre yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen birim ya da görevliyi,"

değişiklikle birlikle böyle oldu:

"Çevre yönetim birimi/Çevre görevlisi: Bu Kanun ve Kanuna göre yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen birim ya da çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve Bakanlıkça usul ve esasları ilgili Yönetmelikle belirlenen görevliyi,

Çevre Kanununda halen bir çevre mühendisi tanımı yok. Bir kelime olarak girdisi oldu. Bir de hala ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yok. Bu durumda erken konuşmak farazi oluyor. Bildiğim bir şey var. Resmi Gazete'de ilgili yönetmelik, tebliğ vb çıkana kadar eski uygulamalar geçerlidir.

2- Sizin dediğiniz madde doğrudan piyasaya sürenleri vuruyor. Bu sene bildiğiniz gibi yetkilendirmeler 1 ton ve üzerine yapılacak. İlgili maddeler piyasaya sürenleri depozito uygulamasına itmekten başka bir şey değil. Yine de yönetmeliği/Tebliği-Genelgeyi veya uygulama duyurusunu bekleyeceğiz.

3- Sıfır Atık sistemine bir güvenim var. Ama biliyorsunuz ki her sistem önünde sonunda para odaklı sistemlere dönüşür. Eğer güzel uygulanırsa teşvikleri düzgün tanımlanırsa çevre ve çevre mühendisliği açısından güzel bir gelişme. Yoksa dediğiniz gibi para odaklı olur çıkar.

4- Bildiğim kadarı ile mevzuat.gov.tr genelde yönetmelik, kanun vb çıktıktan kısa bir süre sonra ilgili kanuna, yönetmeliğe değişiklikleri işliyor. Anlaşılabilirlik diyorsanız o konuda ben de sadeleştirilmesinden, netleştirilmesinden yanayım.

Melih Bey,

Fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum.Aslında sitemin yanında diğer fikirleri de okuyup kafa da bir şey oturtmak istiyor insan.
Diğer arkadaşlar veya siz bir yorum yapıp cevap verdiğiniz zaman çok daha yararlı oluyor.Tekrar teşekkürler.

Merhabalar, bir öngörüde ben bulunmak istiyorum.

geçmişten yorumlayarak gelirsek;

- Bakanlık yetki verdi, önce sınav yaptı, bizler için odanın açtığı davalar ile kaldırıldı. Şu anda periyodik eğitimler ile belgelerimiz ücreti mukabilinde güncellenmektedir.
- Yeni kanun ile muhtemelen bizler için asla bir sınav olmayacak gibi. Ancak, mevzuat sürekli güncellendiği için eğitimlerin kaldırılmayacağını ve devam edeceğini öngörmekteyim.
- Çevre Mühendisleri bu konuda yeterli ise, bu kapsamda Çevre Mühendislerinin yetkinliği bakanlık tarafından daha önce olduğu gibi Danışmanlık Firması denetimleri ile mi yapılacak yoksa saha da denetim yapılarak, yetkinlik ölçülecek yada hiç ölçülemeyecek mi?

bu konuları biraz yeşillendirebiliriz.

madde 3 - Üretici,ithalatçı ve piyasaya süren lerin bireysel olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri ve yk oluşturma yükümlülüğü zorunluluktan çıkarılmıştır. madde de anlatılmak istenılen belgelendrme nın kaldırıldıgı mı ?

Benim anladigim belgelendirme kalktı. Yerine geri kazanım katılım payı geldi. Düzenli her ay ödeme yapacak piyasaya süren kuruluşlar.

@Melih Coşar bey plastik, cam vs deniyor bunlar sadece pet şişe cam şişe üreticileri için mi ambalaj deyince birincil ikincil dış ambalaj bile girebiliyor
Örnek veriyorum defter kapağı, çikolota kutusu ?
Nasıl yorumlamalıyız

Merhabalar,
Linkini paylaşma imkanınız var mı acaba ?
Ben hala bulamıyorum çevre kanununda olan değişikliği

Piyasaya sürenler olarak katılım payımız hayırlı olsun. Yetkilendirilmiş kuruluşa hali hazırda yılda 300 bin lira ödüyoruz, biraz da devlete öderiz. Eee kamuya para lazım sonuçta...

Piyasaya sürenlerin tamamı para ödeyecek anladığım kadarı ile. Bir de belgelendirme için ödüyoruz zaten. üstelik ithalat ayrı hesaplanırken şimdi onuda dahil etmiş.