• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre mühendisi asgari maaşları

S. GÖÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bülent ecevit üniverstesi
şuan özel sektörde asgari ücret için belirli bir fiyat var mı?

Evet odanın belirlediği bir ücret var.

2018 yılı asgari ücret tarifesi

A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 8800 TL.
B Grubu Çevre Mühendisi (5 -10 yıl deneyimli) 6600 TL.
C Grubu Çevre Mühendisi (1-5 yıl deneyimli ) 3750 TL.

Arkadaşlar çalıştığınız firmalarda eğer maaşlarınız asgari ücretin altında yatıyorsa odaya bildirin firmalara bildirim yapılıyor ve para cezası kesiliyor. Sonuçta bu ücret Devletle anlaşma yapılarak belirleniyor. Çalıştığım firmaya bu şekilde bir ceza kesildi daha sonra maaşlarımız belirlenen aralıkta yatmaya başladı. Danışmanlıkta çalışan arkadaşlar için zordur belki sektörü hiç bilmiyorum. Benim bahsettiğim daha çok fabrikalar ve kurumsal yerler.

alsana iş ilanı maaş 1800 ,
müsait bir yerine koysun

Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümünden mezun,

- Tercihen Atıklar konusunda deneyimli,

- MS Office programlarına hakim,

- Aktif olarak araç kullanabilen,

- Erkek Adaylar İçin askerlik görevini tamamlamış,

- İnsan ilişkilerinde başarılı, Diksiyonu düzgün,

- Sorumluluk Sahibi

- Balıkesir İlinde İkamet eden,

- Mesai arkadaşı arıyoruz.

- Hedeflenen maaş 1800 TL .

@Burak Bilen

şuan kendi mesleğimi yapmıyorum, internetten ürün satarak parasını kazanan biriyim sırf bazen bu kadar düşük ücrette ilan veren firmalara işe girip firmayı allak bullak edip karıştırmak istiyorum içimdeki canavara bazen engel olamıyorum, geçmişte yaptım canına okudum karaktersiz patronun kendi firmamı ha bire şikayet edip, eksik belge evraklarla başvuru yapıp adamın canına okudum dinsizin hakkından imansız gelir.

arkadaşlar bu suç aslında iş verende değil işi kabul eden bizler ve her zaman tepki gösterdiğim çevre mühendisleri odasında. Her zaman dediğim gibi çevre mühendisleri odası kapatılmalı herşeye muhalefet oluyorlar. kardeşim sen hükümetin yanında duracaksın ki üyelerine para kazandıracaksın ama bunu yapmıyorlar. ben LPG sorumlu müdür belgesini almak için odaya para ödemek zorunda değilim ve bununda şikayetini yaptım.

@vahdet uluyol

Bu düşünce yanlış, ülkenin şu an ki durumu zaten herkes kendi çıkarları ve menfaatlerini düşündüğü, en fazla parayı ben kazanım diye davrandığı için maalesef olan bizlere oluyor. Oda muhalefet olacak tabi kendisi ile alakalı konular da, ben cok para kazanacam diye haklı haksız hükümetin yanında olunmaz. Yanlışı ve doğruyu soyleyeceksin o kadar.

@vahdet uluyol

Evet haklısın, hiç bir TMMOB çıkıp haklarını savundu, sendika dediklerimiz bile istediklerini alamıyor bu ülke, ben iyi olacam diye de yalakalık yapmadığı ve yanlışları söyledikleri için her zaman arkasındayım. Mesleğimiz icabı yanlışları soylememiz gerekmekte yapılmasa da düzelmese de soylememiz gerek bence. Buna katılan da olur katılmayanda sonuçta Demokratik Özgür Bir Ülke de yaşamaya çalışıyoruz.

sadece düşük maaş vermiyolar bide üzerimizden kosgeb desteği alıyorlar. Maaşı fazla gösterip hesaba yatan paranın üzerini istiyorlar. Küçük görmüyorum yanlış anlaşılmasın okumamış patronlar okumuşun halinden anlamıyor. 4. aydan sonra maaşla ilgili sızlanınca da kötü adam biz oluyoruz.

en kötü kısmıda çevre sektöründeki patronlar bir biri ile uzaktan yakından ilişki içerisinde ve buda tatminsizliğimizi bastrıyor. çünkü mimlenme korkusu içerisindeyiz.

okuldayken bir hocam şöyle derdi: " ne zaman doktor ile mühendis maaşları aynı olursa o zaman ülke kalkınır." bimer' den mühendis asgari ücretin devlet tarafından belirlenmesi üzerine yazı yazacağım. siz de yazarsanız seçim öncesi bir gelişme olabilir.
ayrıca çevre mühendisi odası gerçekten gereksiz olarak görüyorum. tek mühendisler odası olması yeterli bence...

çevre müh. odasına kayıtlı değilim. benden mezun olduğum yıldan itibaren aidat parasını istediler. bende yüksek lisans yaptığımı söyledim. öğrenci ücretlendirmesi yaparız dediler. bende maddi durumum yok dedim. sen gel hallederiz onu dediler. ilginç bir görüşmeydi paylaşmak istedim.

Odamızda görevli 5 yıl ve üzeri çalışan biri bana belirttikleri ücretle çalıştığını ispat etsin. Ben hiç bir kimsenin bu fiyatlarda çalışabildiğine inanmıyorum. Bu fiyatlarda çalıştıracak iş veren de 2. Ay topu diker. Gerçekçi fiyatlar belirlemek gerekiyor.

Yine iş döndü dolaştı odaya geldi.:)

Odaya tepki göstermek buradan ne kadar kolay değil mi? Ne odada çalışanlar burada ne de sizin derdinize derman olacak kimseler. Sizler de gitmiyorsunuz toplantılara zaten. Sizler de yoğunsunuz haliyle. Senelerdir aynı kısır döngü. Odadakiler işi bilmiyor, asgari ücretler gerçeği yansıtmıyor vb. Odada çalışanlar Marslı zaten biz seçmedik, yukarıdan ışınlanarak geldiler. Odada çalışan arkadaşlarımdan bir tanesi karşımdaki masada çalışıyor hatta ona da dedim kabul etti ben Marslıyım dedi. İnanmayan varsa toplantılara gelsin parmağımdan ışık çıkartıyorum görsünler dedi hatta. :)

Şu an içinde bulunduğunuz durumun suçlusu sizsiniz arkadaşlar. Düşük maaş almanız, mesleğin yeteri kadar öneminin olmadığı, ağır yaşam şartları hepsi sizde. Kendinizden mutlu değilsiniz, yaşadığınız her gün, mesleğinizde yaptığınız her iş, geçirdiğiniz her birim zaman size zulüm. Bundan kurtulmanın tek yolu var: Bu işi yapmayın.

Şunun örneğini defalarca görmesem, şahit olmasam söylemezdim: Siz ne kadar iyi bir insansanız o kadar değerlisinizdir. Yaptığınız işi sevmez, ona önem vermez, çalışıp didinip üzerine yoğunlaşmazsanız size değil Oda, Reis-i Cumhur dahi yardım edemez. Kendinizin en büyük rakibi de sizsiniz, en büyük yardımcısı da.

Mesleğinde iyi konuma gelmiş herkesin şu hayatta bir tane gayesi olmuştur: Çalışmak.

O yüzden oturun çalışın. Çalıştığınız şeyi sevin veya sevdiğiniz işte çalışın. İsteyin! Bir işi yapıp yapmamanın anahtar kelimesi istemektir arkadaşlar.

Herkese İyi Çalışmalar Dilerim.

@Melih Coşar
olayı yanlış anlamışsınız burdaki kimsenin çalışmakla sorunu yok :)
kimsede keyfinden 1800 TL ile işe başlamıyor. mezun olduğumuzda çoğumuz borç ile mezun oluyoruz. yeni mezun olarak işe girmeye çalışdığımızda söylenen ücretlerden bahsediyoruz.
örneğin beni ele alalım yüksek lisans yaptım 15 temmuza nedeniyle hiç bir kurum destek yapmadı garsonluk yaptım (çevre müh. için başvuru yaptım yeni mezunum ve askerlik yok diye iş başvurularıma dönüş yapılmadı) ve deney masraflarımı çıkardım. şuan 36.000 tl öğrenim kredisi borcum var. tabi part time iş deney masraflarımı tam kurtarmadı eşe dostada borçlandık.

şimdi soru 1800 TL ye çalışmasam kim ödicek bunları :). ikinci soru kosgeb desteği alan patronumun 3000 tl maaş yatırıp üstünü isteyince vermemelimiyim. evet tabi ki bunu söylemeden de olmaz sabah 8 akşam 7 tabi ek mesaide isteniyor arada :D lütfen çalışmaktan bahsetmeyin saygılarımla...