• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre mühendisi asgari maaşları

S. GÖÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bülent ecevit üniverstesi
şuan özel sektörde asgari ücret için belirli bir fiyat var mı?

Bende aynı durumdayım gerçekten. Dediğiniz gibi yüksek yaptım masrafları cebimden karşıladım. Üni. destek vermedi öylece kaldık ortada. Ben o rakamı söyleyemiyorum. O rakam kadar benimde borcum var. Evlilik yoluna gireceğiz fakat nasıl yapacağımızı bilmiyoruz ailecek. Bizler 1700-1800 liralara boyun eğmeyipte ne yapalım başka ? Mesleğimi gerçekten seviyorum istekli bir şekilde de çalışıyorum. Daha doğrusu çalışmak ZORUNDAYIM.

Rabbim yolumuzu bahtımızı işimizi elbet açacaktır ama şimdilik bu süreci sabırla geçirmek zorundayız. @Melih Coşar bey bir tepki amaçlı yazmıyorum yanlış anlamayın. Maalesef yeni mezunların son durumları böyle biliyosunuzdur zaten, belki sizlerde geçtiniz bu yollardan. Sabrın sonu selamettir diyoruz başka da yapacak bişey yok.

Her olayda olduğu gibi burada da birçok taraf var. Oda bir şey yapmıyor mu? Ee, devlet de yapmıyor. İşveren bir şey yapmıyor mu? Ee biz de yapmıyoruz. Bu dörtlüde en çok zararı doğal olarak çalışan görüyor.

@Melih Coşar
Neden odaya döndüğünü şöyle açıklamaya çalışayım. asgari fiyatlar oda ile birlikte belirlenmiyor mu? dolayısıyla belirlenen fiyatların gerçekle alakası yok. hem çalışan hem iş verenin de uygulayabileceği bir fiyat belirlenirse daha doğru ve gerçekçi olacaktır. aynı şey danışmanlık ücretleri ile ilgili odanın belirlediği fiyatlar için de geçerli. onların da gerçekle alakası yok? bunu siz de biliyorsunuz odadaki sorumlu arkadaşlar da. her işimizde olduğu gibi kağıt üzerinde herşey mükemmel...!

sorunlardan bahsetmek yoruyor beni... beyler bayanlar çevre müh. odasının sendika anlayışı ile çalışmadığı ortada ne yazık ki... daha öncede dediğim gibi şuan ki seçim karmaşasını kullanmalıyız. bimer aracılığı ile mühendis asgari maaşının sabitlenmesi konusunda yazı yazmalıyız. şuan çalışan arkadaşlar belki "bizde bu yollardan geçtik." diyebilir. haklılar bizde bu yollardan geçiyoruz. ama ben acı çektim sende çek demekte mantıklı değil. oda çalışmıyosa bireysel olarak ya odayı çalıştırcaz yada devleti... Oda işverenlerle çok yakın bunu da duydum (kanıtım yok) bu sorunu oda da çözemez diye düşünüyorum.

İnsan için ancak çalıştığı vardır. (necm /39.) gerisi teferruat yok şu böyle yok bu böyle demeye gerek yok herkes kendisine yakışanı yapar.

@vahdet uluyol

@Şafak Yılmaz

Sizlere katılmıyorum aslında odadaki faaliyetleri gözlemleyene kadar bende sizler gibi düşünüyordum. Fiyatları oda belirliyor ve işverenin hangi fiyattan işi alacağını da oda belirliyor. işveren işi düşük fiyattan neredeyse (3te 1i ) fiyatından alıyor mühendisine maaş ödeyemiyor. Arkadaşlar kocaeli çmo ya kayıtlıyım geçtiğimiz günlerde genel kurula gittim odada görevli arkadaşların dışında sadece 8 kişi genel kurulda vardı. bu sorunlarınızı burada söylemek asla çözüm olmayacak. Sayemizde odalarda yönetim kurulunda görev alanlar işverenler oldu çünkü kendinizi savunmaktan aciz bir şekilde ağır eleştiriler yapıyor buralarda dolanıyoruz. Eğer gerçekten meselelere çözüm üretmek istiyorsak oda faaliyetlerine derhal katılıp yönetimi beğenmiyorsak oda başkanı olabiliriz ya da yönetim kuruluna girebiliriz (demokrasiyi unutmayalım engel yok önümüzde). Yani ağır eleştrilerim için kusura bakmayın ama söyledikleriniz ve yaptıklarınız birbirini tutmuyor.

@S. GÖÇ

Odaya gitmediğimiz için sadece duyumlarla hareket ediyoruz. ne kadar doğru bilmiyoruz. yanlış anlamayın sizi eleştirmiyorum tüm çevre mühendislerini eleştiriyorum binevi özeleştiri diyelim. evet odada emekçi ç. mühendisi olarak bulunmadığımız için yönetimde işverenler yer alıyorlar.
hep birlikte bimere yazalım imza toplayalım ve bu konuda tüm samimiyetimle söylüyorum destek olmak istiyorum. bir metin hazırlayalım ya da siz hazırlayın burada paylaşalım daha sonra herkes bimer ya da cimer e göndersin ayrıca bu konuya ilgili olarak odadan destekte isteyelim. Sesimizi duyuralım. isterseniz konu ile ilgili görüşmek için metin taslağı oluşturmak için mr.mg54@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

sizleri istemeden kırdıysam sert üslubum için kusuruma bakmayın

@Melih Coşar

Odaya tepkimi her yer de getirmeye çalışıyorum, Ankara ya yeni yerleştim alıştıktan sonra toplantılar da kendilerini eleştireceğim, ama çağımızın bize sunduğu şeylerden faydalanmamız lazım. Melih bey, burada kimse yok diyorsunuz ama sonrasında kendiniz diyorsunuz karşımda oturuyor. Yani siz burada Oda ile alakalı konuları söylüyorsunuz ve bir şekilde kulaklarına gidiyor.

Asıl mesele toplantılara katılmak değil, asıl mesele kendilerine bir tepki var ve bu tepkiyi hiçe saymaları. Bunu da sizin dediğiniz gibi tepki veriyorlar, toplantılara gelmiyorlar, bir de tepki veriyorlar.

Dün twitter dan hükümete tepki verildi, sosyal medyadan 2 milyona yakın tweet atıldı. Bunlardan kaç kişi oy vereceği partinin toplantılarına gitti ama herkes duydu tepkiyi. Burada hitap ettiğin kişilerin sorunlarına değer verilmiyor. En önemli konu da maaş olduğundan insanlar tepki gösteriyor.

Çünkü bizi savunacaklar onlar, herkese karşı firma sahiplerine de, hükümete de karşı.

@Mesut Güngör

okumak ne yazık ki gençlerimize cazip gelmiyor. tabi bu benim gözlemim sadece...

üstadım sen büyük ihtimalle benden daha deneyimlisin ama affına sığınarak kendimce yazıp yollarım sana düzenleriz ilgilenenlere sunarız.

@Serkan GÜR

O hâlde patronumuza bir adet Kuran-ı Kerim götürerek maaşımızı 6 bin TL yaptırtabilir miyiz? Burada demogoji yapmak yerine herkes bir fikir vermeye çalışıyor :) Katkı sağlayacak bir fikriniz varsa ne ala, buyrun sizden de dinleyelim.

@Serkan GÜR
serkan bey yanlış anlamayın ama şuan konumuz o değil. sizinle karşıt görüşte değilim haklısınız ama şuan tevekkül etmek için elimizden geleni yapmalıyız. o yüzden bu konu ile ilgili aydınlatıcı fikriniz varsa onu söyleyin. sonra dediğinizi inançlı olanlar yapar.

@Serkan GÜR
sevgili serkan,
konumuz islam ya da inanç değil konumuz tamamen dünyevi,
Ayetlerden örnek verip istediğiniz sonuca ulaşamayınca imalı söylemlerde bulunmak doğru bir çözüm yöntemi değil. Neticede yüzde 99 u Müslüman olan ülkede patronuna Kuran-ı Kerim götürüp zam alan muhtemelen yoktur. Öte yandan bahsettiğin ayet dünyevi değil ahireti kastetmektedir. Tam olarak anlamı da bu değildir. Zaten önceki ve sonraki ayetleri okuyarak bu dünya da ahiret için çalışan karşılığını alacaktır demek istediğini anlar.
Serkan daha iyi anlaman için buraya Elmalılı Hamdi Yazır'a ait çeviriyi yapıştırıyorum. Artık din edebiyatı yapmayalım bu tarz tartışmalar bizim işimiz değil diyanetin işidir. Tabi biz böyle söyleyince gafil oluyoruz. Buyrun Ayeti kerimeler aşağıdadır.

37 - Ve çok vefakâr olan İbrahim'in sahifelerindekiler?

38 - Ki hiçbir günahkâr başkasının günah yükünü yüklenmez.

39 - Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur.

40 - Ve çalışması da yakında görülecektir.

41 - Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir.

42 - Ve şüphesiz en son varış, Rabbinedir.

Sayın İlgili;

Özel sektörde çalışan Mühendisler ve Çevre Mühendisleri geçimini sağlamakta zorluk çekmektedirler. Bu mesele öyle bir boyuta ulaşmış ki artık insanlarda okumanın bir fayda sağlamadığı hususunda fikir oluşmuştur. Bir ülkenin geleceği ancak nitelikli ve eğitimli bir neslin varlığı ile garanti altına alınabilir.
Bu meselenin çözümüyle ilgili olarak TMMOB ile SGK arasında imzalanan Mühendisler için belirtilen asgari ücret tarifesinin tüm işletmelerce uygulanmasına ilişkin protokol SGK tarafından tek taraflı olarak fesh edilmiştir.
Tüm Mühendisler için bir asgari ücret tarifesi TMMOB tarafından eğitim için harcanan emek para ve diğer masraflar göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Türkiye de tüm işletmelerce bu tarifenin uygulanmasını ve eğitimli geleceğini garanti altına alması için devletin harekete geçmesi önem teşkil etmektedir.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

@Mesut Güngör üstadım ile bu taslağı hazırladık umarım yeterli kişiye ulaşır. @Fatih Özcan umarım bize destek verirsiniz ve bu hususta bir çalışma yaparsınız. şimdiden destekleyen herkese teşekkürlerimi sunarım

yukarı kısımda bir arkadaşımız şöylee demiş. mezun olduğum zamandan bu zamana kadar aidat ücreti istendi demiş. ben odaya kayıt yaptıracaktım. odadan bana mezunıyetten bu zamana kadar borcunuz şu kadar dedi. bende dedim ki iş buldunuz da biz mi çalışmadık benden çalışmadığım zamanın parasını alıyorsun dedim. telefonda tartışma yaşadık beni başkasına aktardılar. karşıdaki kişi en son bana çevre mühendisliği yaptığınız sürenin ücretlerini alırız dediler. TUZAĞA DÜŞMEYİN ÇALIŞMADIĞINIZ DÖNEMİN AİDAT ÜCRETİNİ ÖDEMEYİN...

@Melih Coşar

bu arkadaşın karşısında çalışan arkadaş bu arkadaşın çalıştığı danışmanlık firmasında mühendis asgari ücret tarifesinden maaş alabiliyormu, taam hatırlamıyorum ama şu 3 yıllıksan bu kadar 5 yıllıksan bu kadar veya 10 yıllık üzeri isen bu kadar, yada kendisi ortaksa bu maaşlardan ücret veriyormu... burada akşama kadar mühendislik etiği sallayan danışman firma arkadaş sahipleri sizler ne veriyorsunuz elemanlarınıza maaş onu söyleyelim kendileri hatırı sayılı kazanç elde ederken elemanlarınıza ne veriyorsunuz.. hadi dökülün..