• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

hatice hanım kimse az para kazanmak istemez bende bana az para versinler çalışıyım demiyorum ama durum ortadaysa ve yeni bir mühendis piyasaya çıkıp ben bu parayı istiyorum diyemiyorsa (çünkü dediğinde yerine elbet başkası bulunur) elimizdeki moralimizi bozmamalı diyorum. Ne yapabilirim ki kendi kendime hayıflanıp durmaktan başka yapacak birşey yok bireysel olarak. Bende farklı açıdan bakıp mutlu olmaya çalışıyorum :) Umarım özel sektöre alt limit gelir ve bizden sonraki arkadaşlarımız bu konuda rahat ederler. Saygılar...

Arkadaşlar yeni mezun olmuş makine mühendisi arkadaşlarımda var askari ücret alıyorlar. hatta yol paraları bile verilmiyor. ilk yıllarda sürünme olayı her meslekte var . Yeni mezun olanlar herkes gibi bu evreyi yaşayacak. önemli olan ne kadar sürede kendini geliştirebildiği. kendine katacağı vasıflarda çok önemli. Arkadaş 3000 tl demiş 3000 çok üstünde alan arkadaşlarımızda var. temennim çevre mühendisliği çalışma şartlarının ve ücretinin kısa sürede iyileşmesi

Son sınıf çevre mühendisliği öğrencisi olarak, bizimde çok konuştuğumuz konular arasında iş,maaş ve meslek yer almakta Kimi arkadaşlarım ben 1000 tl ye çalışmam 4 sene boşunamı okuduk derken, kimisi felanca belediyedeki dayısından bahsetmekte, kimi bu atamada 500 kişi alacaklarmış kesin memur oldum da var, zaten ben ticarete atılacağım diyen bir çok çeşitli fikirlere sahip çevre mühendisi adayı peşinizden geliyoruz.Bizden öncekiler piyasayı zaten belirlemişler, bizim kalkıp ta 1000 tl ye çalışmam deme şansımız pek olmayacak, zaten tecrübe kazandıkça öğreneceğiz ve kazanacağız bir şeyleri. Peki 300 bin sıralamayla üniversiteyi kazanmış 4 sene sonra iyi kötü mezun olacak arkadaşım ne yapacak ? 800 tl yemi çalışacak.İş olanaklarımız geniş gözüksede, aktif mühendislik olarak kısıtlı iş alanlarımız var.Bu aralar danışmanlık ve iş güvenliği popüler ya 5 sene sonra ne olacak ?2-3 yönetmeliğin ,tüzüğün ucuna bağlı bir mesleğimizin olduğu aşikar. Felanca il çevredeki izin lisansa bayındırlık ve iskandan ayrılan 2 yıllık teknikeri, Felanca Atıksu aritma tesisinin başına makine mühendisini,Enerji verimliliği bizim işimiz deyip, enerji kimlik belgesi işinde ismimizin bile geçmemesine ses çıkarmazsak, Oda Antalyada seminer kurs vermeye devam eder,siyasete girerse 800 de çalışırız 600 de. Birilerinin günü kurtarmayı bırakıp ileriye bakması gerektiği kanaatindeyim. Danışmanlık şirketi sahibinin de, çalışanın da, memurunda taşın altına elini koyması gerektiği düşünüyorum.

evet emre abi çok doğru söylüyorsun.Genelde mühendisler bugün mezun oldular yarın 2,500 - 3,000 lira para istiyorlar daha sonrada işsiziz diye haykırıyoruz.Hayır arkadaşım ! ilk bir sene belki iki sene küçük maaşlarla çalışıp sonra ki iki sene için gönlünüzden geçen maaşları isteyin.Bugün hangi öğrenci okuldan mezun olduğu gün kendisine gerçek bir çevre mühendisi diye bilir ki? Lütfen biraz mantıklı olalım.
Kendimizi bir iş veren kişi olarak düşündüğümüzde yeni bir mezun arkadaşa 2,500-3,000 lira verir miyiz?

Bence asıl soru neyi ne kadar biliyorsun..

Birde bizim meslekle alakali pek bir kariyer durumu yok 2-3 sene calisarak cevre muhendisliginin kralini yapabilirsiniz...

Cogu cevre firmasi kucuk olcekli yada orta olcekli buyuk olarak saysan bir elin parmagini gecmez..

Maas konusuna gelince is bilmek onemli..

Calistigin yerde onemli...

Simdi ben isi cok iyi biluyorum diye atraksiyon yapmayin sunuda unutmayin bu meslekde sizin yeriniza calisacak eleman cok...

merhaba ben Serkan. 2000 yili mezunu bir cevre muhendisiyim. 10 yillik kariyerimde aldigim maaslar asagida
1- 2000-2001. ofis isi, ozel sirket, 250 tl.
2- 2002-2005, saha isi, kamu, 300 tl
3-2005-2007, saha isi, ozel, 1000 tl
4-2007-2008, saha isi, ozel, yurtdisi, 2000 tl
5-2008-2009, saha isi, ozel, yurtdisi, 3000 tl,
6-2009-2011, saha is, ozel, yurtdisi, 3000 dolar
7-2011-su an, saha isi, ozel, yurtdisi, 2500 euro.

ilk isime basladigimda patron gelip onume kocaman bir aydinger paftasi koymustu ve butun kotlari 10 cm kaldiracaksin demisti. ben de elime jileti alip kaldirmistim, bunu da belirtmek isterim.

tatmin edici maasla calismak imkansiz degil. biraz sans ve azim gerekiyor.

serkan abicim seni en içten dileklerimle kutluyorum. göstermiş olduğun maaş tablosu ve çalışma yılları tam bır azım ve sabır göstergesi . Tebrikler abi söylenecek hiç birşey bırakmadın....

hepaistos 2-3 sene diyorsun en fazla karıyerı olan , bu sitedeki kişileri araştırırsan ne kadar ğüzel kariyerleri olan ve halen daha yukselişe geçen senelerdir bu işin içerisinde olup her türlü tozunu havasını tenefüs etmiş , o kadar değerli büyüklerimiz var ki.... bence araştırmalı yüzeysel davranmamalısın.

tecrube kazanan(ya da kazanmayan) arkadaslar eger birikim yapmak istiyorsaniz yurtdisi firsatlarini degerlendirmeye calisin ve firmayi iyi secin. Ozellikle aritma-insaat sektorunde korfez bolgesindeki ulkeler(katar, yemen, bahrain..)inde guzel firsatlar var. Eger Turk sirketi ile olmazsa orda is yapan yabanci sirketlerin eleman aradigi internet sitelerine uye olun, sansinizi deneyin. Guzel bir de CV hazirlayin. Eger isi biliyorsaniz, bu sizin elinizde silah.

Ayrica,
yeni mezun olmus ya da istedigi yerde olmadigini dusunen arkadaslar, kendinizi ezik hissetmeyin hicbir zaman, cunku ezik hissedersiniz ezik olursunuz. Benim beraber calistigim insaat muhendisi bir arkadas var. Ben 100.000m3/gun luk tesisin proses sorumlusuyum o ise sahada siva-yurume yolu isleri ile ugrasiyor. herkes bildigini yapar.
Diger bir tespitim ise,
Turkiyedeki is bulma siteleri(kariyer.net)nde hicbir zaman o pozisyon icin maas belirtilmiyor. Bu neden boyle anlamis degilim. Gidin yabanci ulkelerin is bulma sitelerine bakin. O kadar cok detay var ki. bu neyle alakali: profesyonellik mi yoksa kurnazlik mi?

Hiçbir konuda tamam değiliz ki benim evimin karşısında katı atık yönetimi var oradaki mühendisler başka alanlarda pratiği olmadığı için başka bir yerde çalışamıyorlar.

çevre mühendisine iş var gir nete bir sürü iş ilanı ama şartları kötü(maaş-çalışma saatleri v.b)

yurt dışı fırsatları banada çok mantıklı geliyor ancak ben hiç rast gelmiyorum nedense :) ayrıca bunun için yabacı dilide ilerletmek gerek

2012 ekim ayı itibariyle belediyede sözleşmeli çalışanlar eğer sözleşme taban ücretten yapılmışsa ve belediye başkanı sosyal denge vermiyor ise maaşlar 2810 tl..sosyal denge aylık azami 680 tl.asgari 0 tl de olabilir.ortalama 150 dersek maaş 3000 e yakın oluyor..eğer tavan ücretten sözeşme yapılmışsa bunun üstüne bi 500 lira daha koyabilirsiniz.il veya ilçe sınırları dışına çıktığınızda yatıya kalmıyosanız 17 tl yatıya kalcaksanız 29 tl..en güncel rakamlar bunlar..

@Volcano

Dediklerin mantıklı ama işin şu kısmı da var ben belediyede işe başladım yaklaşık 6 ay çalıştım. Sağolsun başkan bey işe aldı ama şirket işcisi olarak ve özel sektörde aldığım miktarı aratacak bir miktar verdiler hala daha öyle ücretler alınıyor.Belediyelere girerken şirket işcisi olarak işe alınmamaya bakılmalı.Hele bi de belediye hükümetin belediyesi değilse kadro veya sözleşmeli personel şansınız biraz zor oluyor. Buda benim deneyimlerimden çıkardığım bir sonuç tabikide her il/ilçe belediyesi böyle olacak die bir şeyde yok :)