• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

diğer mühendislik dalları ile çevre mühendisliği çok farklı bence benim abim inşaat mühendisi 3 yıl tecrübesi var ve şimdi 3000 tl para alıyo ki bu senenin başında 5000 tl lik iş teklifi aldı kabul etmedi 3 senedir de aynı yerde çalışıyor ayrıca bence diğer mühendislik dalları bizimkinden çok daha avantajlı gibi görünse de aslında pek de fazla fark yok 3 sene bir yerde çalış sende yaklaşık olarak 2500-3000 civarı alırsın ki alamıyorsan demek ki sende bir sorun var bunu unutma biraz daha çalışman gerekir demek ben şahsen bir senemi aynı firmada geçirirsem o firmaya ortak olmayı düşünüyorum ki patronumda sıcak bakıyor bu işe umarım olur bakalım..

@aldemir072
çalıştığın yerde başka mühendislik dalından bir kişiyi gönderdiklerinde sen onun yerini de alabiliyorsan o zaman maaşın oldukça tatminkar olur. yalnızca çevre mühendisliği yapayım dersen senin gibi biraz şanslı olmak lazım bence.

@adnanozhan44
Adnan Bey kusura bakmayın ama 15 firmadan 2000 lira kazanmak hiç akıl karı değil. Bu kadar da haksız rekabet olmaz :) bir tesisten masraflar karşı tarafa (firmaya) yüklenmek koşuluyla 450+KDV alırsanız. Hem mühendis, hem de danışmanlık firması kazanır. Firmalar iş vermez diye korkmayın. temizinden 4 firma bağlarsanız, hem şu an aldığınız paradan daha fazla alırsınız, hem de başınız ağrımaz. saygılarımla :)

Merhaba arkadaşlar öncelikle yazılarınızın bır çoğunu okudum ve doğal olanı herkesın farklı bır gorüş içinde ancak yenı mezunlar olsun 2 ila 4 yıl arasındaki tecrübeli mühendislerimiz olsun kendilerini vasıfsız elemanların aldıkları maaşlarla kıyaslamaları şaşkınlık yarattı bende mühendislik bölümünü okuyuncaya kadar hıc bır yerde tecrube kazanmamış iş deneyimi olmayan mühendislerimize 3000 ila 5000 maaşı hayal eden arkadaslarımıza şaşırdım kendılerını kıyasladıkları ınsanların omurlerı ılk okuldan orta okuldan veya liseden sonra çalışmakla gecen omurlerınde gecırdıklerı zaman netıcesınde aldıkları tecrubenın karşılığıdır aldıkları rakamlar ama omurlerının gerı kalanındada alacakları rakamlar onlardır yanı vasıfsız olupda 5 ıla 10 yıllık tecrube sahıbı elemanların aldıkları maaslar ıkı yıl sonra 2,500 den 5000 ine cıkmayacaktır yada 7500 e yuselmeyecektır. o yuzden onlarla kıyaslama noktanız sadece tyecrube edınecegınız sure ıcerısınde aıle gecım şartlarını elde edecek rakamlar olmalıdır maaşınız velevki yurt dışındaki projelerimizde çalışmakta olan ve ortalama aylıgı 10,000 euro nun üzerinde çevre mühendisimizde bulunmaktadır ve bu mühendislerimizin de takdir edersiniz ki tecrübeleri buyukşehir alt yapı A.A.T çalışmalarıyla da pekiştirilmiş buyuk projelerdeki tecrube ve başarılarıdır.. lütfen kıyaslama yaparken onceliğinizin iş deneyimine ve tecrubelerinize göre olmasıdır örneklemek gerekirse aynı fırmada 2,500 lira alan bı vasıfsız elemanla muhendisin ılk yıl aynı maası alması muhendısın tecrubesızlıgı ve elemanın 10 yılık deneyımı sonucu ortaya cıkan bır ılıskıdır aksı halde sıfır deneyımlı vasıf sız bır elemanın alacagı maas asgari ücret muhendisin ki ise 1000 tl dir ki buda ılk sene ıcın normaldır..Biraz bunları da kıyaslayalım

herşeyin bir ilki var önemli olan ilk olmak değil sonunu getirmek

Yeni mezun bir çalışan olarak şöyle düşünmek lazım sanırım. İş hayatına atılmış olabiliriz ama hala eğitimimiz devam ediyor. Gerekli tecrübeyi edinene kadar aldığımız maaş aslında eğitim için bize verilen bir burs :) ya da ben böyle düşünmeye başladım diyeyim.

Belkide başlangıçı yanlış yerden yapıyoruzdur.Tecrübe kazanmadan maaşı düşünüyoruz öncelik okullarımızı okurken eğitim aldığımız konuda ileri seviyelere gelmek başarılı olmak ve ülkemize en iyi şkilde hizmet veri dünyamz içi yararlı bir birey olmak daha öncelikli gelmeli sonra yaşam şartlarında kaliteyi aramak gerekmez mi?

Biraz karamsar olayım ve söylediklerinizle kısmen çelişeyim.

Mutlaka seçici olmak gerekiyor. Her söylenen rakamı kabul etmek demek siz işten çıktıktan sonra yerinize gelecek kişinin daha düşük ücret teklif edilmesi demek diye düşünüyorum. Evet vatana millete hayırlı birey olmak gerekiyor fakat geçim derdi olan kimse vatana hayırlı olayım diye düşünmez. Kendimizi geliştirmek, piyasanın hiçbir yerinde ücretsiz kurs yada kitap bulamazsınız. İş yerimde kendimi geliştiririm diyebilirsiniz ama şunu da ekleyeyim geçim derdiniz olursa çalışmak dahi istemezsiniz.

Evet tecrübeli kişileri kıstas alarak ücret istemeyin ama hayatın gerçeklerini de göz ardı etmeyin.

Tecrübe kazanmadan maaşı düşünüyoruz

çünkü :) eğitim almamızdaki temel nokta bu değilmi

başarılı olmak yararlı olmak tabiki olmalı ancak şuanki yaşam koşullarında bunlar daha çok ikinci plana atılıyor ne yazıkki.

çünkü ailelerde çocugum okusada bitirse katkısı olsa diyor öyle değilmi ;)

Tabi ki öyle ama ben zaten aşırı düşük maaşları kastetmemiştim. İşe başlarken kabul edilen maaşlardan bahsediyorum. Tabi ki maaş önemli ailelerimiz katkı bekliyor ama bunları düşünüp aldığımız maaşla moralimizin bozulmaması gerek diye düşünüyorum. İlk başlarken ki zamanları eğitim olarak nitelendirmem ondandır. Elbet herkesin eğitim süresi biter o zaman söylenen rakamlar hoşumuza gitmezse kabul etmeyiz. Ben her söylenen rakam kabul edilsin demiyorum ama moral bozmaya da gerek yok. İzin Lisansta çalışıp 2000 ile işe başlayan yoktur gibime geliyor. Tabi ki bunlar şahsi fikrimdir.

Bozmayın moralinizi sabır çok önemli herşeyin bir zamanı var derler ya. Biz eğitim sürecimizi iyi bir şekilde tamamlayalım önce derim. Tabi kaç yıldır çalışıyorsunuz sormadan bu yorumu yapmış oldum.

aslında olayın bir başka açısı şudur dıye duşunuyorum şimdi bunyemizde üç tane inşaat mühendisi var kendimizden örnek vereyım ben muhendislerime aylık 5000 lira yerine 10000 tl rakam verdiğimi düşünelim e bu insanların bu maaşlarla 5 yıl sonra kendı işlerini kendilerini yapmalarıda mumkun olmazmı olur pekı herkes her mezun olan bes yıl sonra kendı ıslerını yapmaya baslarsa sizce bu işveren potansıyelını bu ulkenın kaldırması mumkun mu?

Bir konu atlanıyor.

Şöyle düşünün bugün çevre izinleri konusunda eğitim sürecini tamamladınız ve iyi bir yerde iyi maaşlara başladınız. Bir müddet sonra işten çıkmak durumunda kaldınız ve çevre izinleri konusunda iş bulamadınız farklı sektörde tekrar "eğitim süreci" mi geçirilecek.

bence "Mühendis" kelimesi bireyle birleştikten sonra maaş konusunda alt limit olmalıdır ve bu alt limitin altına inilmemelidir.

@Fatih Özcan
fatih bey zaten bu noktaya gelmiş bir mühendisin alt lımıte geregı olmaz ki o şahıs kendını ıspatlamışşsa isteyecegı rakamı pekala bılır

Fatih Bey bu konuda haklı olabilirsiniz ama zaten iş ilanlarında artık bu alanda şu kadar tecrübesi olan eleman diye yazıyorlar. Zaten farklı sektörde de yeniden başlamış gibi olacağız. Tabi bu çok düşük maaşlara çalışalım anlamına gelmiyor ama eğitim süresi orada da olur diye tahmin ediyorum Türkiye şartlarında. Bu süre tabiki yıllar almamalı bence. Ama yeni mezunum bize sürekli teorik eğitim veriliyor pratik kazanmamız gerekiyor. Sanayi kollarında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu süreçte hatalarımız olacaktır. Ben bunları düşünerek belirli bir süre maaşı değil tecrübeyi düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum. Görüşünüze saygılıyım alt limit bence de olmalı

Bizim işimizde sürekli formatlar değişiyor, sürekli yeni bir şeyler istiyorlar, sürekli bir değişim olduğu zaman eğitim sürekli başlarsa tecrübe bunun neresinde tabiki her işte insan yeni bir şeyler öğrenir ve kendini yeniler hangi alanda çalışıyorsa çalışsın böylede olmalı fakat bende Fatih beye katılıyorum özel sektördede muhakkak alt limit olmalı bir ücret tarifesi oluşturulmalı. Emeğe değer veren firmalarla bu iş yürümeli...

@Serap Töre Çelik
arkadaşlar bakın zaten incelemesini yaparsanız forumunda buna değinen arkadaşlar var örneğinizi sizlere sunayım