Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisine hapis cezası

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gülin Ç. tarafından paylaşıldı.

 1. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Yıldız Sunta’nın çevreyi kirlettiği iddiasıyla Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ile 7 muhtarın başlattığı hukuk mücadelesi sonuçlandı.Yıldız Sunta Fabrikası’nın çevreyi kirlettiği tescillenirken fabrikanın çevre mühendisi 5 ay hapis cezası aldı. Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde kurulu bulunan Yıldız Sunta Fabrikası’ndan çıkan talaş ve tozların bölgede yaşayan insanlara ve çevreye büyük zarar verdiği iddiasıyla Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ile dönemin Kartepe Kirazoğlu Mahalle Muhtarı Raif Göktaş, Petrol Mahallesi Muhtarı Kenan Fidan, İstasyon Mahallesi Muhtarı Şerif Tezcan, Dumlupınar Mahallesi Muhtarı İbrahim Kır, Atakent Mahallesi Muhtarı Neslihan Serim, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Turgay Işık ve Uzunçiftlik Mahallesi Muhtarı İsmail Nuri Kılıç, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

  SON DURUŞMA GÖRÜLDÜ
  Suç duyurusu üzerine Yıldız Sunta Fabrikası hakkında Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde fabrikanın çevre mühendisi Mükremin Yılmaz hakkında dava açıldı. Davanın son duruşması görüldü. Duruşmaya Nuriye Kazaner ile Turgay Işık, tutuksuz yargılanan Mükremin Yılmaz’ın avukatı Ersun Hızlan katıldı.Nuriye Kazaner ve Turgay Işık, Yıldız Sunta’nın çevreyi kirlettiğini bunu son olarak bayramda da yaptığını fabrikadan davacı olduklarını cezalandırılmasını istedi. Sanık Mükremin Yılmaz’ın avukatı Ersun Hızlan ise müvekkilinin suçsuz olduğunu ve beraatını talep etti.

  ÇEVRE KİRLİĞİ TESCİLLENDİ
  Cumhuriyet savcısı sanık Mükremin Yılmaz’ın çevreyi kirlettiği suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme çevreyi kirlettiği gerekçesiyle fabrikanın çevre mühendisi Mükremin Yılmaz’a 6 ay hapis cezası verdi. Cezanın 1 ayını indiren mahkeme sanığı 5 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme ayrıca suçun infazını 5 yıl erteledi. Fabrika 5 yıl içinde tekrar çevreyi kirletme cezası alması halinde 5 yıl erteleme ortadan kalkacak. Ayrıca verilen ceza 6 aydan az olduğu için davanın temyiz yolu da kapanmış oluyor.Öte yandan kararla birlikte fabrşkanın çevreyi kirlettiğini de tescillenmiş oldu.

  http://www.bizimkocaeli.com/haber/guncel/yildiz-suntanin-cevreyi-kirlettigi-tescillendi/115468.html

  İlginç bir haber, konunun detayını bilmem ama bu karar bana doğru gelmedi.
   
 2. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  yok artık eee ne olacak şimdi mühendis ceza aldı yeni mühendis gelince fabrika artık çevreyi kirletmeyecek mi? Mühendis mi kirlettirmiş. Ne olacak halimiz işverene hiç bir şey olmaz iken olan hep çalışanlara. yazıkkk....
   
 3. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Firma sahibinden hiçbir şekilde bahsedilmemiş bile olması çok ilginç değil mi?
   
 4. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Aynen öyle mantık bu zaten mühendis yaptıysa mühendise ceza ver puanını düşür ve para cezası ver , firmaya ceza kes gerekirse kapat , sorumlularını yargıla ama adamın tüm sicilini karartmışlar yani...

  İşte İş güvenliğinde de gelinecek nokta bu arkadaşlar kendimizi kollayalım...
   
  akrepkral18 bunu beğendi.
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  çok komik gerçekten, inşallah gerçek değildir. Çevre mühendisinin üzerinden gidilmesi son derece komik gerçek olduğunu sanmıyorum.
   
  akrepkral18 ve Gülin Ç. bunu beğendi.
 6. Türkiye'de bir şey oldu mu hemen mühendis suçlu bulunuyor. İşveren bazen yargılanmıyor bile. Sanki tüm suç mühendis'deymiş gibi bahsetmiş. Ata demirer bir olay anlatıyordu bir suç yerinde bir kişi görüldü mü türk polisi sorgusuz araştırma yapmadan hemen yargılar ama yabancı ülkelerde araştırma yapılarak alınır diyordu.
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 7. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  İnsanlar görmek mi istemiyor yada patronların gücü mü fazla acaba? dediğiniz gibi patrondan hiç bahsedilmemiş. belki de mühendis arkadaş gereklilikleri söyledi ama işveren yapmadı.. evet suçlu ise cezada verilsin ama hapis cezası biraz ağır olmuş. ilk defa çevre konusunda hapis cezası duyuyorum. genelde maddi cezalar verilir. madem firmanın durumu kötü, önleyici faaliyetler alınana kadar kapatılsın geçici süre.
   
 8. deryaozyurt

  deryaozyurt CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi ve İSG Uzmanı ünvanları tesislerin günah keçisi olsun diye sisteme monte edilmiş ünvanlardır. Üzüldüm mü, kızdım mı, evet. Şaşırdım mı, hayır.
   
 9. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  doğru söylüyorsunuz, genelde (%99.9) patronlar dışında olur birileri hep günah keçisi.
   
  deryaozyurt ve Gülin Ç. bunu beğendi.
 10. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Çevre görevlisi sıfatını başımıza getirerek yapmak istedikleri buydu , sen görevlerini yapmadın , sorumlu sendin , çevreyi sen kirlettin yürü içeri...
   
  ipekuzuner ve alix bunu beğendi.
 11. ibrahimduzen

  ibrahimduzen CMNet Üyesi

  böyle bir durumda firma yetkilisi hakkında da kamu davası açılması gerekmiyor mu? ayrıca oradaki mühendis arkadaş aksaklıkları raporlayıp firma sahibine ve yetkilisine teslim edip imza alsaydı ceza almazdı diye düşünüyorum? nedir bu işin doğrusu bilen var mı?
   
 12. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  Sanırım elinde kanıtı yok ki ceza alma durumu olmuş.. ayrıca aklıma da şu geldi mühendis arkadaş belgesini mi kiraya verdi ki acaba? aksi takdirde bir şekilde sorunları bildirdiğine dair bir şekilde elinde kanıt olabileceğini düşünüyorum. evrak, mail vs..
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 13. alix

  alix CMNet Üyesi

  Uzmanlar gibi hapis yatmazsınız Ancak tazminatlar rücu ettirebilir.
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Klasik Türkiye, olayı Mühendise iyi yıkmışlar, yüksektekilere bişey olmaz.
   
 15. Özgür Sarıbaş

  Özgür Sarıbaş CMNet Üyesi

  Kötü olmuş gerçekten, haksız olsa bile meslektaşımıza üzüldüm gerçekten çünkü cezası bu kadar ağır olmamalı :uzgnm:

  Çevre Görevlisi işini yapıyoruz iyi tamam da, aldığım 1250 - 1500 TL arası bir maaş, fabrikanın trilyonluk sahiplerine bir şey olmaz iken, cuzi miktarlara özel sektörde çalışmaya mecbur kalmış biz meslektaşlarımızın bu işin ana sorumlusu ilan edilmesi ve bunun da hapis boyutunda olması çok kötü bir durum gerçekten. Geçmiş olsun diyorum arkadaşımıza umarım ilerleyen zamanda adalet doğru tecelli eder :suspus:
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 16. selimboztoprak

  selimboztoprak CMNet Üyesi

  Malesef bu acı tablo ne ilk olacak, ne de son. Mevcut yasalara göre işveren ve devlet arsındaki sorumluluk, arkadışımında dediği gibi çevre görevlisi yada isg uzmanalarına atılmıştır. Hatırlayın somadaki maden faciasında ilk kimin başı yandı tabiki isg uzmanlarının. İşveren ben uzman çalıştırdım yeterli denetimi yapsaydı diyerek sıyrılabilir. Devlet yeterli düzenlemeyi yaptım diyerek yırtıyor. Olan bizim zavallı mühendis kardeşimize oluyor. Demiyorlarki aslında o elinden geleni yapmış. projler hazırlamış ama işveren masraflı olur diye kabul etmemiş, sonuçta basit bir çalışan. Demem o ki arkdaşlar bu tip olayları daha çok duyacağız.
   
 17. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Ülkemizde Çevre Mühendislerinin ve ISG uzmanlarının geldiği nokta.
  [​IMG]
   
 18. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  Bir hapse girmediğimiz kalmıştı meslek olarak. O da oldu :hihi:
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 19. mkibaroglu

  mkibaroglu CMNet Üyesi

  ÇMO, 2013 Ankarada danışmanlık firmaları temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin olduğu toplantı düzenlemişti. Bu konu gündeme gelmişti. Kimse belki dikkate almadı ama sonuç görünüyor.

  http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf

  Burada çevre kirlenmesi ile suçlar belirtilmiş
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 20. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Tamam biz zaten suçlu varsa ceza alsın diyoruz ancak burada tek suçlu Çevre Mühendisi mi ki dava direk ona açılmış , hapis cezası almış ? Bunu sorguluyoruz .
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...