• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisleri odasından istifa dilekçesi

tubanur

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar cevre muh odasından istifa etmek istiyorum elinde dilekçe örneği olan var mı .bide istifa ederken oda kimlik kartı ,aidat dekontundan başka bişey istiyorlar mı

Valla ben yazmaktan gerçekten sıkıldım ama aynı konunun sürekli olarak yeni konu olarak açılmasından millet sıkılmadı.

Kardeşim derdiniz varsa CİMER'e yazarsınız TMMOB Yönetmeliği'nin ve TMMOB Kanununun değişmesini istersiniz. İmza kampanyası falan düzenlersiniz veya bu konuyla alakalı bir kamuoyu bilgilendirmesi oluşturursunuz.

Yoksa bu aidatların istenmesinin, odanın yükümlülüklerinin kısıtlı olduğunun kanunlara, yönetmeliklere dayandığını, bu yönetmeliklerin de Resmi Gazete'de yayınlandığını bilmiyor musunuz?

Bu yukarıdaki söylediklerimi yapmadan burada yazdıklarınız, konuştuklarınız ve hatta şikayetleriniz sadece rüzgar, esinti. Samimi iseniz koyun elinizi taşın altına da görelim!!!!

Not: Alın size TMMOB'un sayfasından bir etkinlik duyurusu:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bakalım kimler gelecek!!!

@Okan Türe Beyefendi sözlerinize dikkat edin lütfen. Ben nasıl ki sizin fikrinize saygı duyup sizi eleştirmiyorsam siz de benim fikirlerime saygı göstereceksiniz ister beğenin ister beğenmeyin. Burası bir forum herkes fikrini özgürce paylaşabilir tabi SAYGI ÇERÇEVESİNDE yukarıda yazdığım yazı da kendi fikrim kimseye sen haklısın haksızsın demiyorum farkındaysanız.
mezun olduğunuzda diplomanızda çevre mühendisi yazıyor, size sorduklarında çevre mühendisiyim diyorsunuz, çalışırken de çevre mühendisi olarak çalışıyorsunuz ama iş odaya aidat ödemeye gelince itirazlar yükseliyor. bilmem farkında mısınız ama diğer odalara üye olmayan mühendislerin imza yetkileri bile yok odaya üye olmadan çalışmaları mümkün değil biz şunun surasında odamızın arkasında duramıyoruz sonra oda bize yardım etmedi bir faydasını görmedik diyoruz eğer biz odaya sahip çıkmazsak biz birlik beraberliğimizi öyle imza kampanyalarıyla .... ya çevremühendisi lazım sloganıyla bir yerlere gelemeyiz. birliğimizi beraberliğimiz de sağlayabileceğimiz tek yer de adı üstünde meslek odaları. buyrun gelin odaya toplanalım herkes fikrini söylesin tartışalım sisteme karşı geliyorsanız da onun yeri bu forum değil. ilgili mercilere başvurursunuz.

@Okan Türe

Haklısınız o halde eşitsizlik sorununu çözmek için diğer meslek odaları gibi odaya üye olmak zorunlu hale getirilsin. Bu çözüm yöntemi sanırım en doğru ve eşitlikçi olur. Böylelikle de mecburen odaya sahip çıkmak zorunda kalırız.

@Mesut Güngör
Bunu da sorduğumda biz kontrolü sağlayamıyoruz haklısınız yanıtını almıştım. Odaya üye olmak yönetmeliğe göre zaten zorunlu. Ama uygulamada yok bu. Kontrolünü yapan yok.

bende aynı dertten muzdaripim odaya nerden üye olduysan bir türlü yakamı bırakmıyorlar çevre mühendisliği yapmadığım halde oda üyeliğinden ayrlamıyorum , bir yolunu bulan olursa bana da bildirirse çok sevinirim...

@Okan Türe

Bu konuyu bende bu gün görüştüm ucu sgk ile yapılan protokole kadar uzanıyor.
Aslında özel sektör çevre mühendisi çalıştırmak için işe alacağı personelin "oda kayıt belgesi alması" gerekiyormuş fakat daha az ücret ödemek için belgeyi bu işe pek karıştırmıyorlarmış. Hatta ve hatta hali hazırda çalışan bazı danışmanlık firmaların dahi oda kaydı yokmuş.(personellerine brüt asgari ücret yatırma zorunluğu oluyor tabi şu anda geçerliği ne durumda bilmiyorum)
Bilgi olsun diye söyledim.
Haklısınız bu problemi çözeceğimizi düşünüyorum. Hatta bu yılın başında cimere ve odaya bununla ilgili toplu yazı gönderdik. konuyu Çevre Mühendisi maaşlarının yetersizliği buradan takip edebilirsiniz

Arkadaşlar herkes bir şeyden şikâyetçi. Kimi odadan, kimi maaştan, kimi işten, kimi devlete girememekten. 1-) Biz oda için ne yapıyoruz oda bizim için ne yapıyor? 2-) Düşük maaş ile çalışılmasına karşıyım. Ama kendini geliştiremedikten ya da haketmedikten sonra yüksek maaş alırsan vicdanın buna elverir mi? Onu geçtim hiçbirşey yapmadan ömür geçer mi? 3-) Her meslekte her işin zorluğu var. Doktorluğu bırakanı gördüm. Mühendislikte 1 gün işe gidip ortamı sevmeyip iş bırakanı da gördüm. Bazı kendini bilmez insanlar işe gerçekten ihtiyacı olup çalışanı hor görebiliyor. Senin de işe ihtiyacın var. Her zaman iş beğenmeyip iş değiştiremeyiz. Her evlenen eşler birbirini beğenmeyip hemen boşansınlar. 4-) En önemlisi bu. Herkes devlete girip rahatlamanın peşinde. Torpille girende var. Hakkıyla girende. Devlette gerçekten iş çözücü adam da var. Yan gelip yatanda var. Adama diyoruz ki; çevreden yüksek lisans yap, başka anabilim dalından yapman fayda olur. İngilizce öğren. Verdiği cevap; ne işime yarayacak. Bunu şuna benzetiyorum; hiçbir şey yapma sonra cennete girmek için umutla bekle. Kimse kusura bakmasın ama öyle bir çağ da yaşıyoruz ki kendimizi geliştirmek zorundayız. Başıma şu da geldi; belediyeye girmeden önce konuştuğum bir arkadaşım vardı. Belediyeye girdi 2 3 defa aradım. Cevap vermedi. Böyle değişik insanlarda var. Torpil sayesinde insanlar değişiklik gösterebiliyor.

@Kamil Safa Kalay
Eğer ki Çevre Mühendisliği diplomasını kullanarak bir iş yapmıyorsanız ayrılabilirsiniz. Bu yönetmelikte açık bir şekilde yazıyor.

@Olgaç Sürmelihindi
Olgaç kardeşim olaya farklı bir bakış açısı getirmişsin :) Evet kesinlikle kendimizi geliştirmeliyiz. Her gün kendimize bir şeyler katmalıyız. İnsan olduğumuzu unutmadan bu mesleği icra etmeliyiz.

Bence bazı arkadaşlar odaya fazla misyon yüklüyorlar.

1-) ücret meselesini oda çözemez.
2-) oda size iş bulmaz

oda şunları yapabilir

1-) Eğitimler düzenler
2-) Yönetmelik, Teblig v.b mevzuat işlerine görüş bildirir.
3-) Aidat toplar; bununla kira öder, kırtasiye masrafları ve personellerinin maaşını verir
4-) Meslekdaşlar arası aidiyet sağlar

fazla bir şey beklememek lazım. Bazı arkadaşlar Don Kişot gibi Yel değirmenleriyle savaşıyor.
Bu odalar İş haklarımızı düzenleyecek ne mevzuata sahipler ne de yetkiye.

Çoğu Mühendislik dalında düşük ücret ve işsizlik öne çıkıyor bu bize ait değil elektrik elektronik de aynı makinede de aynı inşaat da aynı.
Bunun nedeni mantar gibi türeyen üniversiteler mezun sayısında ki artış ve kamu yönetimin bilinçsiz fiyat politikası.

Çalışma koşullarını devletin belirlemesi gerekir SGK katkı payında bir mühendisin ücreti nasıl asgari ücretten yatıyorsa bunun sorumlusu devlettir.
Okulda aldığınız dersleri farklı meslek gruplarına iş kolu yaratıyorsa bunun sorumlusu da devlettir.

Lafın özü odalara, stk' lara, meslek kuruluşlarına kızmanın bir anlamı yok tek sorumlusu çarpık rantlaşmayla vatandaş üzerinden geçinen Devlet-i Aliyye

Arkadaşlar ben odaya üye oldum ödemeleri yaptım fakat bana hiçbir şekilde belge falan gelmedi . Odaya kayıtlı mıyım değil miyim hiçbir değişiklik olmadı

@Serkan Çiçekay
Biz geçmişe dönük ödedik herkes ödesin mantığındalar. Haksızlık olurmuş. Asıl haksızlık olan yanlış bir uygulamanın devam ettirilmesi.

@Didem Akman
Üye kimlik kartınız verilmedi mi?

@Okan Türe

@Fatih Özcan

tehlikeli madde güvenik danışmanlığı yapıyorum bunu çevre mühendisiliği diplomasıyla yapıyorsun diyip istifamı kabul etmiyorlar sanki sadece çevre mühendisleri tmgd olabiliyormuş gibi

@hepaistos

Hocam, odaya kızmak kolay. Çünkü odaya kızdığınızda, oda size bir şey yapamaz sanılıyor. Çünkü odada çalışanlara erişilebilinir. Bizimle birlikte çalışıyorlar, danışmanımız, ÇED yapan arkadaşımız, atıksu dizayn eden mühendisimiz onlar. İşin esas sorumlusuna patlamak sıkar biraz. Bu gözler birebir görüşmedeyken esip gürleyen, devlet kurumunun içinde "Sezercik ve Ömercik" olan kimleri kimleri gördü!