• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği okumalı mıyım?

quanerss

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
sss
Arkadaşlar bu sene çevre mühendisliği yazmayı düşünüyorum sizce girmeli miyim iş olanakları nasıldır yardımcı olur musunuz?

bence bu bölümü yazıp yazmak konusundan daha çok senin ilgi alanların nedir eğer ki bu soruya cevap verirsen, vermiş olduğun cevaplara paralel meslek gruplarına bakarsın.

@quanerss bence ilgi alanına göre bölüm secmelisin severek yapacagın daha dogrusu hem manevi hemde maddi anlamda seni doyuracak olmalı ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ bence harika bir bölüm.Bu da ne kadar aktif olduguna ve kendini geliştirebilme yapına bağlı!!! biliyosunuz ki ülkemiz ''şartları ortada eğri otur doğru konus demişler'' sen ne kadar donatılır ve işinin peşinde koşarsan o kadar ileri gidersin.

Çevre mühendisliği meslek bazında güzel bir yere sahip ancak iş imkanı bakımından hayal kırıklığına uğrayabileceğinizi düşünüyorum. İyi araştırın seviyorsanız bu mesleği ilerlemek için okul hayatınızdan başlayın. Çaba göstermeniz gerekecek Allah hakkınızda en hayırlısını nasip etsin

@quanerss şans Bir senedir işsizim her gittiğim görüşmede deneyim şartı koştular çoğu arkadaşım da aynı benim gibi. Ama bu seninde işsiz kalacağın manasına gelmiyor karamsar düşünme odak noktanı bu meslek için adarsan bizim gibi okul hayatında pasif değilde aktif olursan ekmek yiyeceğin kapılar birbiri ardına açılır.

@quanerss Kardeşim okul bittikten sonra çok bir beklenti içerisine gireceksen tercih etme derim yani okul bitince çok sıkıntı ile karşılaşacaksın en basitinden bir çevre görevlisi belgesi belgesi almadan kimse seni çevre mühendisi saymayacak bir dünya belgeye bir sürü para vereceksin ve sonucunda her gittiğin yer sana piyasada satış danışmanı olarak kazanacağın para ile eş değer hatta bazen daha aşşağısına sana teklif edecek ve çalışırsan bu fiyata çalış diyicekler. Anlayacağın bence yol yakınken daha iyi imkanları olan mesleklere yönel.

@quanerss çevre Mühendisliğinin iş ilanlarına bak derim orarsı sana Yol gösterir Genel itibari ile çok iyi derecede İngilizce şart Erasmus İngilizceni bir üst düzeye çıkarabilmen için bir fırsattır öyle bir imkanın varsa değerlendir. bu işi seveceksen fedakarlık göstereceksin hem maddi hem manevi.

Mesleğimizin iş bulma durumu olarak çok iyi olmasa da, çok da kötü olmadığını söyleyebilirim.Her mühendislik dalı gibi çevre mühendisliğinin de avantajları ve dezavantajları var.Burada önemli olan noktanın karar vermek olduğunu düşünüyorum.Önce kamu mu özel sektör mü ona karar vermek lazım. Kamuysa atama sayıları düşük olsa da kpssye girip iyi bir puanı cebe koymak gerekir.Yok ben kamu istemiyorum diyorsan mezun olduğunda çalışabileceğin birçok alan mevcut.Ama yine bunda da karar vermen gerekir.Temiz/atıksu arıtma,katı atık depolama tesisi tasarım/işletme,çevre danışmanlık,laboratuvar analiz/ölçüm,ISO 14001/kalite vb.alanlar arasında tercih yapman gerekecek.Tek bir alanda ilerlemek daha kolaydır ve kariyer anlamında sonrası zaten gelir.

nasıl ki galatasaray fenere , fenerbahçe galatasaraya laf atar bizde öyleyiz herkes memnun olamaz herkes şikayet bulacak noktası var kimisi oda da suç bulur kimisi mühendis de kimisi patronda arkdaşların yazdıklarından bile yola çıkabilirsin özel de iş imkanları çok fakat maaş konusu kötü tabi bailangıç iyi değil fakat önce kendin yapacağın işe saygın olmalı ben şahsen memnunum bu aldığım maaşla alakalı bir durum değil mühendisliğimi seviyorum şahsen severek yapmalısın ne yapacaksan senin el yatkınlığın yada ilgi alanın neresi ise o alana yönel derim ... gerisi gelir